Dnes končí třetí upisovací období pro prodej státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopisy Republiky. Ministerstvo financí upozornilo, že do pondělí 17. června musí být peníze za dluhopisy z této emise již připsány na účtu.

Dluhopisy je možné si pořídit do dnešních 23:59 prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo do konce pracovního dne na vybraných pobočkách Československé obchodní banky. Dluhopisy budou vydány 1. července.

Splatnost dluhopisů je šest let. Průměrný roční výnos první emise byl 2,07 procenta. U druhé emise MF stanovilo průměrný úrok před zdaněním na 1,99 procenta. U třetí emise ministerstvo u tzv. reinvestičního dluhopisu stanovilo průměrný úrok 1,91 procenta.

Vedle toho v rámci třetí emise úřad také nabídl nový typ dluhopisu, tzv. protiinflační. Jeho výnos je stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,50 procenta ročně. Minimální úrokovou sazbu MF garantuje na 0,5 procenta ročně. Splatnost i tohoto dluhopisu je šest let. Tento typ dluhopisu je možné pořídit jen pomocí elektronického přístupu.

Dluhopisy jsou vydávány v nominální hodnotě jedna koruna. Do konce roku 2012 zákon umožňoval, aby se z korunových dluhopisů neplatila daň, což řada firem využila. Dluhopis Republiky ale podléhá standardní 15procentní srážkové dani.

V rámci jednotlivých upisovacích období, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky. Objem emisí není předem stanoven, určeno je pouze období, kdy si je možné dluhopisy objednat.

V rámci první emise, která skončila v lednu, lidé objednali a uhradili státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 2,92 miliardy korun. Objednávky byly za 3,07 miliardy korun. Objem emise byl vyšší než při poslední emisi spořících státních dluhopisů na jaře 2014, zároveň ale nižší než při předchozích emisích spořících dluhopisů vydávaných od roku 2011.

V rámci druhé emise si lidé objednali a uhradili státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 900,6 milionu korun. Objednávky byly za 942,7 milionu korun.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account