Jako by letos nebylo na trzích politických šoků už dost. Stejně jako v případě brexitu se předvolební průzkumy nenaplnily a finanční trhy čekala ráno ledová sprcha. Investoři si v posledních dnech byli téměř jistí vítězstvím Hillary Clintonové, které předpovídaly skoro všechny poslední průzkumy, a na trzích panoval „klid před bouří“ – ceny rizikových aktiv, zejména akcií, rostly.

Futures na americké indexy se s přicházejícími zprávami, které naznačovaly, že Donald Trump směřuje k vítězství, propadaly. Investoři opouštěli riziková aktiva a hledali bezpečný přístav ve státních dluhopisech (jejichž výnosy poklesly) a zlatu. Americký dolar oslabil a mexické peso, které bylo již delší dobu považováno za indikátor Trumpových preferencí, spadlo v bezprostřední reakci o více než 10 procent. Postupně se ale trh z paniky vzpamatovává, počáteční ztráty koriguje a futures na americký index S&P 500, stejně jako dolar, se vracejí přibližně na páteční úrovně. Na ostatní trhy se výprodeje přelévají v obdobné intenzitě. Reakce trhů je tedy mnohem vlažnější než v případě brexitu.

Pokud by mělo být zvolení Donalda Trumpa v delším horizontu negativní pro akciový trh, budou to spíše neamerické akcie. Pro americké akcie se Trump může nakonec ukázat jako lepší volba než Clintonová díky řadě stimulů (jako jsou například nižší daně), které by jim měla jeho politika nabídnout (otázkou však zůstává, kde se na to všechno vezmou peníze). Trump tedy může, i přes některá předvolební prohlášení, s podporou Kongresu zvýšit investiční atraktivitu Spojených států.

Otazník visí ohledně vlivu prezidentských voleb na nastavení měnové politiky americké centrální banky. Fed se sice tváří jako apolitický, pokud by však zvolení Trumpa nějak významněji zatřáslo finančními trhy, může se v prosinci rozhodnout zvýšení sazeb ještě oddálit a komunikovat tento krok podobně jako po brexitu. Ještě v úterý trh počítal se zvýšením sazeb na prosincovém zasedání s 84procentní pravděpodobností. Oslabení dolaru ale naznačuje, že investoři v otázce zvýšení úroků znejistěli.

V souladu s naší předem připravenou strategií jsme se rozhodli na atraktivnějších cenách akcií navýšit akciovou složku v našich podílových fondech i ostatních námi spravovaných portfoliích. Obdobně upravujeme i jejich vnitřní skladbu, kde se projevuje náš názor na americká aktiva jako na atraktivní investiční příležitost i po zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Autor je hlavním investičním stratégem společnosti ČSOB Asset Management

Foto Gage Skidmore via Attribution Engine. Licence: CC BY-SA.

1 komentář
 1. Na úvod si dovolím parodovat Švejka: “Tak nám zvolili Trumpa.”
  Všechen tisk je zaplněn články o tom, co bude, převážně ten tisk, který této možnosti nevěřil, přímo ji předem vylučoval. A tento tisk se nyní podivuje nad poklesem akcií.
  Hlavně to všichni moc vážně prožívají a vypouští myšlenky, které nebývají pozitivní. Proč?
  Chtěl bych to zde napsat tak trochu s nadhledem a hlavně komentovat: “Počkej me si.”
  Kdo vlastně dnes ví, jak se tento pán bude chovat? No, možná by to věděla paní Ivana Zelníčková ze Zlína, která ho poznala již v roce 1976, ale ta, pokud se nepletu, významně mlčí.
  Mnohým komentátorům se nelíbí jeho vystupování, na to ale jsme z naší české kotliny již připraveni a mnohým toto vidlákovství i vyhovuje.
  Pokud se bude kamarádit s Putinem, hlásal to předem, dnes to vypadá, že to pokračuje, co to může znamenat? Stabilitu pro akciové trhy? Komu to uškodí nejvíce? EU? Potom tedy Nemecku a Francii. No, uvidíme.
  Ještě si dovolím použít citaci z jednoho článku o tom, že pan Trump vydal vydal podnikatelskou příručku The Art of the Deal:
  “” jež mu vynesla pověst „největšího egomaniaka amerického byznysu“. Obsahovala jeho taktiku v kostce. A ta praví, že „nejefektivnější cestou k úspěchu je přehánět, přičemž stačí mít trošku pravdy“.”” To o té nejefektivnější cestě myslím dnes, bohužel, dobře známe.
  Co bude? Jak se to projeví?
  Přátelé, vydržme, počkejme, nedělejme předčasné závěry.
  Vždy může býti lépe, ale i hůře. Přejme si jen to pozitivní, obzvláště v dnešní den, když Prahu zasypala obrovská sněhová nadílka ve výši celých 2-3 centimetrů.
  Tomu se říká kalamita a pytel problémů.

  5

  3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account