Důvěra v domácí ekonomiku se v červenci 2011 meziměsíčně snížila. Souhrnný indikátor důvěry klesl o 0,5 bodu. Mezi podnikateli se důvěra snížila o 1 bod. Důvěra spotřebitelů se naopak meziměsíčně zvýšila, a to o 1,5 bodu. Ve srovnání s loňskou hodnotou je souhrnný indikátor důvěry o  2,8 bodu nižší.

{+}

Naopak v porovnání s hodnotami z období ekonomické recese (2. pololetí 2008, rok 2009) jsou však současné indikátory značně vyšší. Data zveřejnil Český statistický úřad.

V průmyslu se v červenci hodnocení současné celkové ekonomické situace zvýšilo. Hodnocení současné celkové poptávky se nepatrně zvýšilo, stále příznivé hodnocení zahraniční poptávky o něco kleslo. Zásoby se podle respondentů nepatrně snížily. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v červenci mírně zvýšilo a dosáhlo 84,5 %; zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 7,4 měsíce, což je také mírně více než v předchozím čtvrtletí. Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, uvádí ji 40 % respondentů. Respondenti jsou pro příští tři měsíce opatrní ohledně vývoje výrobní činnosti i poptávky a očekávají zlepšení zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou vyšší než v červnu. Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně snížila o 0,7 bodu a oproti hodnotám v červenci 2010 je o 1,7 bodu nižší. V porovnání s nízkými hodnotami v době recese je důvěra na výrazně vyšší úrovni a je i vyšší než její dlouhodobý průměr.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červenci oproti minulému měsíci značně snížilo. Stále nízké hodnocení celkové poptávky se ještě zhoršilo. Pro příští tři měsíce však respondenti očekávají oživení tempa stavební činnosti při zlepšení zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,3 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou opatrnější než v červnu. Celkově se důvěra ve stavebnictví v červenci meziměsíčně zvýšila o 1 bod a je o 6 bodů nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v červenci ve srovnání s červnem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v červenci nezměnily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nepatrně vyšší než v červnu, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra v obchodě po předchozím růstu meziměsíčně snížila o 1 bod a v meziročním srovnání je o 8 bodů vyšší než v červenci 2010.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v červenci ve srovnání s červnem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se oproti červnu nezměnilo, její očekávání pro příští tři měsíce se snížilo. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nepatrně nižší než v červnu. Hlavní bariérou růstu produkce zůstává nedostatečná poptávka (uvedlo ji 32,1 % respondentů). Celkově se důvěra ve vybraných službách meziměsíčně snížila o 1,7 bodu a v meziročním srovnání je o 1,3 bodu vyšší.

Zdroj: E15, Český statistický úřad.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account