Evropská centrální banka(ECB) základní úrokové sazby letos nezvýší, ke zpřísnění měnové politiky přistoupí nejdříve příští rok. Na dnešním zasedání o tom rozhodla Rada guvernérů ECB. Banka také od září spustí nový úvěrový program, který bude v platnosti alespoň do března 2021 a jehož smyslem je poskytnout bankám v eurozóně více dlouhodobých úvěrů. ECB rovněž zhoršila výhled ekonomického růstu a inflace eurozóny na letošní rok.

Ekonomiku eurozóny v poslední době zatěžují především spory v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty spjaté s odchodem Británie z Evropské unie. Hospodářský růst bloku zpomaluje a narůstají obavy, že útlum by se mohl změnit v pokles, pokud by banky začaly snižovat nabídku nových úvěrů.

Jako potvrzení toho, že ekonomické zpomalení v eurozóně je hlubší a delší, než se čekalo, dnes ECB zhoršila výhled ekonomického růstu a inflace na letošní rok. Hrubý domácí produkt se má zvýšit o 1,1 procenta, zatímco v prosincovém výhledu ještě banka čekala růst o 1,7 procenta. Inflace pak dosáhne pouze 1,2 procenta místo dříve očekávaných 1,6 procenta.

“Jsme v období pokračujícího útlumu a všudypřítomné nejistoty,” prohlásil na tiskové konferenci prezident ECB Mario Draghi v reakci na zhoršení výhledu a snížení odhadovaného růstu a inflace. Pravděpodobnost recese je však podle něj velmi nízká.

Investoři již delší dobu nepočítají s tím, že by ECB zvýšila úrokové sazby v letošním roce. Jen málo jich ale očekávalo, že by centrální banka tuto informaci zveřejnila už na tomto zasedání. Oznámení proto způsobilo pokles výnosů vládních dluhopisů i kurzu eura.

Zdroj: ČTK

0 Comments

Leave a reply

Partneři


Chcete zde mít své logo?

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account