Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání dnes ponechala měnovou politiku beze změn. Úrokové sazby tak zůstávají na dosavadních minimech, hlavní sazba na nule. Na dnešním zasedání o tom rozhodla Rada guvernérů ECB. Ekonomika eurozóny prudce zpomaluje a ECB již dříve uvedla, že minimálně do konce roku sazby měnit nehodlá.

“Rada guvernérů očekává, že klíčové úrokové sazby ECB zůstanou na stávající úrovni alespoň do konce roku 2019 a v každém případě tak dlouho, jak to bude nutné,” zopakovala banka ve svém prohlášení.

ECB si dává nyní přestávku, protože chce umožnit nedávno zavedeným stimulačním opatřením, aby začala v ekonomice fungovat správným způsobem. Prezident ECB Mario Draghi potvrdil, že bankéři zvažují opatření, která by zmírnila dopad negativních depozitních sazeb na banky, a také mluvili o nových dvouletých levných úvěrech pro banky. Zatím je však podle něj příliš brzy na zveřejnění podrobností. “Potřebujeme další informace, které nám dorazí v období od teď do června,” řekl Draghi.

Vzhledem k tomu, že největší evropská ekonomika, Německo, se jen těsně vyhnula recesi, ECB již ustoupila od svých plánů na případné zpřísnění měnové politiky. Nemusela by však být ani příliš ochotná přijmout další stimulační opatření, protože hlavní příčinou poklesu je slabá poptávka ze zahraničí a politické nepokoje, a na to nemá politika ECB vliv, upozorňují analytici.

Americký prezident Donald Trump tento týden Evropské unii pohrozil, že uvalí cla na dovoz evropského zboží za 11 miliard dolarů (asi 250 miliard Kč). Reagoval tak na verdikt Světové obchodní organizace (WTO), která dospěla k závěru, že subvence Evropské unie poskytnuté společnosti Airbus měly nepříznivý vliv na Spojené státy.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account