Ještě žije, ale dny současného eura se krátí, v nynější podobě už dlouho nevydrží. Kdo půjde první z kola ven: Řekové, nebo Němci? V každém případě rozpad měnové unie způsobí rozsáhlou bankovní krizi. Euro v současné nehomogenní podobě už dlouho nevydrží. V podstatě existují jen tři možnosti.

{+}

Německý ústavní soud ve středu rozhodl ve prospěch záchranného balíčku, v rámci kterého má Německo poslat Řecku 22 miliard euro. To je však jen dočasné řešení, euro pouze získalo dalších pár týdnů až měsíců života. Kdyby se soud přiklonil na stranu žalobce, dost možná by to byl hlavní zlom, který by rozpoutal skutečnou panevropskou krizi. Nestalo se. Avšak budoucnost eura mají nadále v rukou Němci a ta budoucnost pravděpodobně nebude růžová.

Euro v současné nehomogenní podobě už dlouho nevydrží. V podstatě jsou jen tři možnosti:

1) Z eurozóny postupně vystoupí (nebo budou vytlačeni) předlužené státy, které nejsou schopné si utáhnout opasky, tvrdě pracovat a hradit dluhy – Řecko, Irsko, Portugalsko, Španělsko, Itálie a zanedlouho také Francie a Belgie.

2) Němcům dojde trpělivost a euro opustí jako první oni. Přidá se Holandsko, Finsko a Lucembursko. Možná se vrátí k marce, možná vytvoří „nové euro“.

3) Němci podpoří vznik eurobondů a de facto budou hradit dluhy většiny ostatních zemí v Evropě z vlastní kapsy.

Bankovní krize a deprese a la 30. léta

Všechny tři cesty dopadnou špatně, první dvě způsobí rozsáhlou bankovní krizi a následně ekonomickou depresi a la 30. léta. Buď předlužené státy odstoupí od eura a redenominují dluhy do nové měny, kterou nechají oslabit, čímž způsobí věřitelům značné ztráty. Banky tak budou muset ve velkém odepisovat hodnotu aktiv a dostanou se do platební neschopnosti. Nebo po odtržení Německa prudce klesne hodnota eura a dluhopisů zadlužených států, což bankám způsobí tytéž ztráty. Banky (včetně německých) budou jedna po druhé v řetězové reakci krachovat a lidé se budou bouřit (včetně Němců).

K bankovní krizi asi dříve nebo později dojde tak jako tak. Niels Jensen uvádí, že evropské banky budou v příštích 24 měsících potřebovat refinancovat dluhopisy v souhrnné výši 5400 miliard eur. To by i za normálních okolností byl těžký oříšek, natož v současné době.

Jakmile se do platební neschopnosti dostane jedna velká banka, roztočí se spirála. Bankovní domy jsou vzájemně provázané přes různé opce a jiné deriváty a strukturované produkty. Takže platební neschopnost jedné velké banky může způsobit obrovské ztráty dalším bankám a dostat i je do úzkých.

Vznik eurobondů krach eura pouze oddálí

Třetí cesta na nějakou dobu oddálí krach, ale je politicky v podstatě neprůchodná. Vy byste si snad dobrovolně odhlasovali, že budete z vlastní kapsy hradit dluhy nezodpovědných států?

Má-li euro přežít, musí někdo refinancovat expirující dluhopisy zadlužených zemí. Za tímto účelem se hovoří o možném vzniku eurobondů. Pokud Německo podpoří emisi eurobondů a bude je de facto garantovat, pak tímto způsobem získá Španělsko či Itálie levnější peníze (nižší úrok).

Celý text článku si přečtěte na serveru Investujeme.cz.

A co Vy, souhlasíte s autorem článku a nebo věříte, že euro krizi přežije?

komentářů 5
 1. Pavel Mareš 9 roky

  Tak to se nečte vůbec dobře, takové katastrofické scénáře.
  A nakonec to stejně zaplatí ti co to nezavinili.

  0

  0
  • No, nejsem si jist tím, že to zaplatí ti, co to nezavinili. Neměli volební právo? Nečerpali štědré sociální přídavky, dotace, výhody, důchody? Nebyli zaměstáni jako státní zaměstnanci a nedělali nic přínosného a brali peníze?

   0

   0
   • Pavel Mareš 9 roky

    Pane Viktora, nebudu se zde s vámi pouštět do politických debat ale věřte že mít volební právo nestačí. Politici jsou jen loutky lidí stojících v pozadí. A zneužívání dotací rovněž zde nemá cenu řešit. Celé je to tunel. A tím že to zaplatí jiní jsem myslel třeba to, že když padne banka, která hloupě kupoval řecké a jiné dluhopisy, tak kdo bude pak sanovat dluhy které po ní zůstanou, pravděpodobně zase stát. Stačí si vzpomenout kolik nás stála jen celá slavná IPB. Ano řekové hýřili a užívali si štědré sociální dávky, ale krize tím způsobená ovlivní i lid v ČR.

    0

    0
 2. TP 9 roky

  Zase tak zle nebude.
  Sám euru dlouho nevěřím, a proto doufám, že jen tak nebude v ČR.

  2

  0
  • jenže ať už tu euro je nebo není, jeho problémy nás ovlivní tak jako tak, nežijeme v izolaci. Ale věřím stejně jako vy, že tak zle jak je psáno v článku nebude.

   0

   0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account