Evropské akcie jsou podhodnocené a oproti výsledkům  USA jsou na čtyřicetiletém minimu. Po delším období poměrně podprůměrných výsledků vypadá v současnosti výhled evropských akcií velmi slibně. Klíčovou brzdou je ovšem politické riziko. Pokud ale proběhnou volby v eurozóně bez otřesů, lze už letos očekávat významné posílení evropských akcií.

„Evropské akcie výrazně zaostávají za americkými už od doby finanční krize. V současné době dokonce evropské akcie spadly ve srovnání s americkými na čtyřicetileté minimum, tedy na úroveň, která byla v minulosti spojena se silnými změnami v trendu (viz graf),” říká Adam Lessing, ředitel investiční společnosti Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.

Mezi faktory, které podle Lessinga podporují lepší výsledky evropských akcií, patří:

  • indexy nákupních manažerů (PMI) na vzestupu – v únoru 2017 se indexy nákupních manažerů v eurozóně v oblasti výroby i služeb dostaly na nejvyšší úroveň od května 2011,
  • hlavní ukazatele – v únoru 2017 se na svou nejvyšší úroveň od září 2010 dostal Eurozone Economic Surprise Index společnosti Citigroup (podobně byla na nejvyšší úrovni od roku 2011 i vlastní měření ekonomické aktivity v eurozóně od Fidelity Intermational).
  • klesající nezaměstnanost – v prosinci (s úpravou o sezónní vlivy) klesla nezaměstnanost v eurozóně na 9,6 %, což je nejnižší úroveň od poloviny roku 2009.

Dalším faktorem je podle Adama Lessinga trend reflace: „Celosvětová reflace bude fungovat nejlépe právě pro Evropu, protože je v ranější fázi ekonomického a fiskálního cyklu než zbytek světa.“

Jednoznačně největším rizikem poklesu hodnoty evropských akcií je politika – konkrétně strach, že po šokujících výsledcích Brexitu a vítězství Trumpa si i Francie a další evropské země mohou zvolit silně euroskeptické nové vůdce. Při nedávných volbách v Nizozemí se to ale nepotvrdilo a analytici teď upírají pozornost na výsledky voleb ve Francii na přelomu dubna a května. Podle názoru Fidelity International jsou však tato rizika spíše přeceňována a stojí za to je podstoupit. „Evropská ekonomika a výnosy jsou na vzestupu, technická opatření nabízejí podporu a investorský sentiment za aktuálním vývojem zaostává. Jste-li ochotni přijmout politické riziko, není ve skutečnosti důvod nemít Evropu rád,“ dodává Bill McQuaker, manažer portfolia, Fidelity Multi Asset.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account