Ekonomika Spojených států na jaře pokračovala v růstu, řada firem má ale obavy z negativních důsledků obchodní války s Čínou. Vyplývá to z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka (Fed).

“Řada (podnikových) kontaktů se obává, že zvýšená cla v obchodě s Čínou prohloubí ochabování aktivity čínského zpracovatelského průmyslu, což povede k nižší poptávce po amerických produktech ze strany čínských výrobců,” píše se ve zprávě Fedu.

Růst ekonomické aktivity v USA v období od dubna do poloviny května zůstal podle zprávy “mírný”. Průzkumy Fedu mezi kontakty v podnicích dokonce signalizovaly jeho “drobné zlepšení”. Uskutečnily se nicméně ještě před tím, než americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením nových cel na veškerý dovoz z Mexika, upozornila agentura Reuters.

“Některé kontakty naznačily zpomalení růstu poptávky, pokud se nevyřeší obchodní spor s Čínou,” uvedl Fed. Dodal nicméně, že některé kontakty dávaly najevo optimismus, že bude dosaženo obchodní dohody s Čínou, která bude pro USA dlouhodobě přínosná.

Šéf Fedu Jerome Powell v úterý prohlásil, že centrální banka je připravena uskutečnit potřebné kroky k ochraně ekonomiky před důsledky obchodní války. To posílilo naděje, že Fed by mohl přikročit ke snížení své základní úrokové sazby.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account