Gamestop
Zdroj: Gamestop.com

Událost, která zatřásla celým trhem s akciemi, kdy investoři čekali, jestli náhodou nespustí lavinu a celý akciový trh se nezhroutí. Gamestop. Bylo to první vzepření drobných investorů proti velkým fondům, které jsou na trhu nejmocnějšími hráči.

Velké hedge fondy mají mnohem větší kupní sílu a sílu na to hýbat s cenami akcií než drobní investoři, proto se jim také říká whales (velryby). Fondy mají ve zvyku na trhu s akciemi hrát spíše konzervativněji, protože musí uspokojovat své klienty.

Naopak drobní investoři, avšak v tomto případě se jednalo spíše o spekulanty, se mohou buď přiživit na tom, že si vytipují několik rizikových akcií s velkým potenciálem, a i když tři ze čtyř společností zkrachují, tak ta jedna jediná jim může v kratším časovém horizontu přinést nevídané zisky, nebo se mohou soustředit na dlouhodobém investování do bezpečných společností.

V této volatilní době, kdy se VIX za poslední rok (tzn. 24. 2. 2020 – 24. 2. 2021) nedostal pod hodnotu 20 americký dolarů, je ale většina lidí spekulanty[1]. Akcie se chovají nepředvídatelně a do toho velkou měrou vstupuje internet.

Důležitým faktorem bylo, že během pandemie, kdy mladá generace je doma a nechodí do škol, začínající investoři objevují nové možnosti na internetu jak rychle a snadno vydělat peníze. Obchodování s opcemi se může zdát jako jedna z možností. To nalákalo velké množství nezkušených investorů (spekulantů) s volným kapitálem do zrádných vod akciových trhů.

Role internetu v obchodování s akciemi si doteď nikdo moc nevšímal. Avšak síla internetu, a v tomto případě sociální sítě Reddit, se ukázala naplno v lednu 2021.

Za poslední desetiletí se internet stal celosvětovým fenoménem a lidé mu přikládají stále větší důležitost. Místo toho, aby si začínající investoři přečetli knihy od Warrena Buffetta nebo Benjamina Grahama o tom, jak rozumně investovat, tak si raději při brouzdání internetem přečtou rady od lidí, kteří tam někdy nemají ani uvedené své vlastní jméno. Toto je ale velký neduh dnešní mladé generace, která na to může jednou doplatit.

Gamestop…

A právě na akcii Gamestop doplatili jak lidé z tzv. Reddit Army, tak i velké hedge fondy, např. Melvin Capital.

Akcie Gamestop měly v období 24. 2. 2020 – 24. 2. 2021 nejnižší hodnotu 2,75 $ a nejvyšší hodnotu 481,99 $, což je vvyjádřeno procentní změnou rozdíl 17 426,9 %. Naprosto neuvěřitelné číslo[2].

Vše začalo již 8. 12. 2020, kdy Gamestop vydal výsledky za třetí čtvrtletí, kde bylo zveřejněno, že prodeje oproti roku 2019 klesly o 30 %[3]. Akcie Gamestop tak z hodnoty kolem 16 $ spadly na 13 $. Domnívám se, že nespadly hlouběji kvůli tomu, že se čekalo, jak dopadne uvedení nové hry na trh (Cyberpunk 2077).

Cena akcie se následně zvedla na původní hodnoty před účetní uzávěrkou (16 $-18 $), protože se očekávalo, že na Vánoce zmíněná hra zvedne tržby.

To hlavní však přišlo 11. 1. 2021, kdy společnost oznámila angažování nových velezkušených ředitelů, což mělo za následek prudký růst ceny akcie i s ohledem na neustávájící pandemii a naději, že tech stocks ještě mají několik dobrých měsíců před sebou. 13. ledna se tak trh uzavíral s akcií Gamestop na hodnotě 31,4 $, což je skoro 50% nárust oproti 11. lednu.

Právě v tuto chvíli ucítili příležitost lidé, kteří měli Gamestop ve svém portfoliu za cenu mezi 2,75 $ – 20 $. Začali na sociálních sítích (hlavně Reddit a fórum Wallstreetbets) publikovat příspěvky o tom, jak má Gamestop obrovský potenciál, a že je stále značně podhodnocen. 22. ledna byla hodnota akcie Gamestop při uzavření trhu 65,01 $.

V tu chvíli nabrali akcie Gamestop na obrátkách a stali se v jednu chvíli dokonce nejobchodovanější akcií na brokeru Robinhood, kterou využívá pro své obchody právě nejvíce mladých lidí. Korunu celému představení nasadil Elon Musk, když 26. ledna tweetnul: „Gamestonk!!“, k čemuž přiložil odkaz na Reddit fórum Wallstreetsbets, kde se již zmíněná akcie Gamestopu probíraly.

Den na to (27. 1. 2021) byla maximální cena za akcii Gamestop 354,83 $[4]. To už bylo zlomovým okamžikem pro dva velké hedge fondy (Melvin Capital a Citron Capital), jelikož držely short pozice (tedy sázely na to, že cena půjde dolů). Jejich ztráty se v tu chvíli pohybovaly kolem 50 % z jejich celkového kapitálu, a když se do hry zapojí i Elon Musk, není potom žádné záruky, kam až se cena akcie může dostat.

Dalo by se tedy tvrdit, že drobní investoři vyhráli boj proti hedge fondům, ale bohužel pro drobné investory (spekulanty) ještě příběh neskončil.

28. 1. online broker Robinhood zakázal obchodovat s akciemi Gamestop, i přesto se však díky jiným online brokerům a investičním platformám podařilo ceně vyšplhat až na závratných 481,99 $ za kus. Dny 27. 1. a 28. 1. vnímám jako klíčové právě proto, že většina držitelů akcie Gamestop za pořizovací cenu 2,75 $-20 $ své akcie prodala a začala sčítat zisky. Naopak drobní investoři, kteří vyhlásili válku hedge fondům a nastoupili do letadla příliš pozdě, začali v následujících dnech sčítat velké ztráty.

Během těchto událostí se VIX vyšplhal až k hodnotě 37,21, tam se ale jeho hodnota zastavila a dalo by se říct, že nálada na trhu se uklidnila po tom, co se všichni nezúčastnění pobavili na účet zúčastněných[5].

Z výše probírané situace mohou poučit všechny zúčastněné strany.

Začínající investoři (spekulanti) by si měli dělat analýzy sami pro sebe na základě metod odborníků, a až potom, co člověk nabere zkušenosti, je dobré tyto metody inovovat pro konkrétní odvětví, kterému se člověk věnuje. Poslouchat někoho na základě několika odstavců na sociální síti je velmi riskantní a nezodpovědné.

Manažeři hedge fondů by měli začít brát v potaz narůstající sílu internetu a nepodceňovat sílu drobnějších investorů. Je rizikové investovat peníze do hedge fondů, které shortují akcie. Je to relativně riskantní nástroj a v této nepředvídatelné době to od manažerů nebyl rozumný krok.

Osobně si myslím, že hlavní výstup z této situace je objevující se vliv sociálních sítí a účtů vlivných a bohatých lidí, jakými je i zmíněný Elon Musk a podobní úspěšní inovátoři, jimž lidé věří, protože již prokázali, že mají čich na to, kudy se bude ubírat budoucnost, a mají na to také značný vliv.


[1] https://www.investing.com/indices/volatility-s-p-500

[2] https://www.investing.com/equities/gamestop-corp

[3] https://news.gamestop.com/node/18341/html

[4] https://www.investing.com/equities/gamestop-corp

[5] https://www.investing.com/indices/volatility-s-p-500

Komentářů: 3
 1. Jakub Drážek 1 měsícem

  Článek bohužel ignoruje, nebo rozhodně neupozorňuje na rozbušku, které vedla Wallstreetbets (reddit který jsem párkrát probrouzdal víceméně v duchu “koukněte se na ty blbce”) k rozhodnutí silně tlačit nákupy $GME.

  Totiž extrémně vysoký short interest na akcii.
  Na $GME byl v jednu chvíli 140% short interest. A free float byl AFAIK 80% akcií.
  To znamená, že si někdo (především hedge fundy) půjčili-a-prodali 1,75x více akcií než se na trhu vůbec prodává.

  Důvod proč cena rostla takto dramaticky je, že většina WSB lidí nakoupila a odmítala prodat, kdežto hedgefundy byly nuceny koupit aby uspokojili svoji short pozici za prakticky libovolné peníze.

  Bohužel se spousta spekulantů dostala do pasti, kdy nakoupila za $100++ a drželi iracionálně dlouho. Vím o některých, kteří spekulaci odepsali jako ztrátu s tím, že pokud akcie klesne na 0 tak fajn, ale pokud vyroste na $1000 tak prodají. A to je fér. Bohužel spousta lidí to takto odpřemýšleno nemělo.

  Většina publikací se točí kolem příběhů spekulantů a jejich (ne)znalosti.
  Moc se nekomentuje jak se vůbec hedge fundy dostanou ke 140% shortu…

  0

  0
 2. Jan Maňák 1 měsícem

  Fascinuje mě, jak moc se lidé věnují tomuto v podstatě okrajovému tématu.

  K dnešnímu dni má GME tržní kapitalizaci okolo 18 miliard dolarů, nejsem si jistý, kolik čtenářů jí znalo před začátkem letošního roku.

  1) šlo o zcela zjevnou tržní manipulaci
  2) nebyl to první podobný případ, v Japonsku byl zadržen drobný investor za podobnou manipulaci – nakoupil akcie společnosti Nichidai a následně jí i zpopularizoval na Twittru, to vše už v roce 2018. Chyběl jen Elon Musk a  excesivní shorty
  3) Podobně, jako lidi fascinují zprávy z černé kroniky, finanční komunitu přitahuje stejný bulvár v oblasti financí, i když příběh má jen minimální dopady na každého z nás
  4) shortování je zvláštní disciplína. proč? protože pokud kupujete akcie bez páky a tzv. “long only”, můžete prodělat maximálně 100%. Akcie nemůže spadnout do záporu a když nakoupíte za 10, můžete ztratit maximálně těch 10 / akcii. Takové omezení u short pozic nemáte. V případě GME typický shortař prodal za 4 USD a dokupoval zpět možná za 250 a možná za 400 USD, takže klidně mohl prodělat stonásobek původně shortované pozice. Patrná je asymetrie potenciální zisku a ztráty – zatímco zisk je maximálně omezený cenou, za kterou jste prodali,ztráta je z definice neomezená a dále jí prohlubují náklady na krátký prodej.

  5) proto shortování vyžaduje přísnější risk management a nekompromisní stop- lossy. Investiční horizont by měl být kratší. Zisky jsou od toho, aby se realizovaly.

  6) Zejména v éře nezřízného tištění peněz je shortování adrenalinový sport. A při adrenalinových sportech se úrazy stávají.

  O to větší respekt mám k lidem, kteří shorty provozují. Jejich role je totiž důležitá. Vyhledávají předražené akcie, za normálních okolností tlumí excesy. Naopak, když se jim situace vymkne z rukou a musí uzavírat short za ještě mnohem vyšší cenu, jako tomu v případě GME, tak boužel pomáhají přifouknout hodně nafouknutou bublinu.

  A to mě vrací k akcii GME. Ta se stále drží na cenách mezi 260-270 USD za akcii. Nevím, jestli se její fundmenty zázračně zlepšily nebo jestli armáda retailistů stále posílá své dávky do toto titulu. Firma stále pálí hotovost, asi je otázkou času, kdy se noví shortaři osmělí a zkusí titul znovu prodat.

  0

  0
  • Jakub Drážek 1 měsícem

   Zatímco předtím (únor) byla strategie vlastně regulérní a legitimní short squeeze, aktuální růst úplně nechápu.

   Respekt k rozumnému shortování mám taky. Ale případ shortování $GME byl naprosto nezodpovědný a hedgefundy které na něm krvácely si to zasloužili i s úrokem.
   Aktuální situace je ale zajímavá v tom, že ze 140% short interest GME kleslo na nějakých 30%. To je furt hodně, ale vlastně to není nezdravé procento.

   Každopádně firma má docela budoucnost, má nové tváře, které mají zajímavý cíle a směřování pro firmu, která má stále velkou sentimentální hodnotu.
   Podobně jako u Blackberry je odsuzování společnosti jako reliktem minulosti ukázkou neznalosti společnosti. Gamestop přestává být jenom hromada kamenných prodejen a Blackberry už není jenom prodejce telefonů…

   I když ale vidím budoucnost Gamestopu potenciálně pozitivně, aktuální cena je výsledek akcionářské rulety a mám klienty, kteří ji hrajou se správným mentálním nastavením a to je dobře.

   Rozhodně se to nedá považovat za principiální, fundamentální ani jakékoliv jiné investování ale prachsprostou spekulaci.

   0

   0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account