České nemovitostní fondy zatím svým investorům příliš radosti nedělají, i když lze předpokládat, že to nejhorší již mají za sebou. Ve výkonnosti je zatím velmi přesvědčivě překonává slovenský zástupce, jehož výkonnost je zatím skutečně impozantní. Jsou slovenské realitní fondy skutečně lepší, než ty české?

Speciální nemovitostní fondy investující své prostředky přímo do realit jsou u nás dostupné relativně krátkou dobu. Očekávání při jejich vzniku byla veliká, nicméně zatím se je fondům naplňovat nedaří. Je to samozřejmě dáno také nepříznivou situací na realitním trhu v posledních letech a bohužel také tím, že načasování vzniku realitních fondů přišlo prakticky v té nejnevhodnější chvíli. Minulá výkonnost tedy české investory stále nemůže velmi uspokojovat, zejména když vezmeme do úvahy ne zrovna nejnižší poplatky, vstupní, nebo správcovské.

Výhled? Buďte spíš opatrní…

Co se týče očekávané výkonnosti v nejbližším období, jsou názory odborníků hodně smíšené a stále je cítit určitá opatrnost. Trh se v posledních měsících určitě stabilizoval a výraznou volatilitu bychom již zažít neměli, jednoznačný názor na potenciální růst však zatím určitě nepanuje. Investoři jsou v nákupech stále poněkud nejistí a je zde patrné určité vyčkávání a situace na finančních trzích optimismu také určitě nepřidává.

“Kauza” Reico

Jak se tedy českým retailovým nemovitostním fondům zatím daří? Největší a nejstarší je ČS nemovitostní fond společnosti Reico České spořitelny se může pochlubit nejširším portfoliem nemovitostí ve svém portfoliu. Současných šest nemovitostí (polovinu tvoří kancelářské prostory, a po čtvrtině pak logistická centra a logistické areály) drží fond již déle než rok a i díky nepříliš optimistické situaci se v poslední době jeho portfolio nerozšiřovalo. Jeho celkovou výkonnost stále nepříznivé ovlivňuje přecenění majetku fondu spřed roku, což mělo za následek jednorázový propad výkonnosti o 14 %. V posledním roce se fondu přeci jen podařilo ztrátu stáhnout o více než 2,5 %, a to především díky očekávaným příjmům z pronájmu nemovitostí a velmi dobré obsazenosti budov, která je ve čtyřech nemovitostech 95 % a více a ve zbylých dvou je to 90, resp. 89 %. Na tříletém horizontu je výkonnost fondu stále smutných více než šest procent v mínusu, výsledky v posledním roce ale přeci jen naznačují, že stabilizace na trhu s realitami by měla mít na fungování fondu pozitivní vliv.

Pokračování článku najdete na www.hypoindex.cz

Patří nemovitostní fondy do běžného investičního portfolia? Kolik procent portfolia by podle vás měly nemovitostní fondy tvořit?

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account