Jsou chvíle, kdy se mluví o přicházející recesi a o očekávaném poklesu trhů. To vede k odkládání investic. I kdybychom měli smůlu a nastoupili na trh před poklesem, je to lepší, než neinvestovat vůbec.

Jsou investoři, kteří investici do akciových trhů odkládají, protože se obávají poklesu akciových trhů. Mají pocit, že situace na trhu je nejistá, trh má svá rizika a je možné, že přijde pokles.

Doba je nejistá stále

Kdo sleduje trh delší dobu, tak ví, že doba je stále nejistá, na trhu panuje nervozita, trh má svá rizika. To platí pořád. Jen se mění témata a mění se zdroje těchto rizik. Někdy je to brexit, jindy ceny ropy, jindy firemní výsledky, jindy zase volby tam či onde… A tak někdo investice odkládá a čeká na pokles trhu. Chce nakoupit za nižší ceny, až trh klesne.

Jasně. Kdybychom věděli, že trh klesne, pak by se vyplatilo počkat a nakoupit za nižší ceny. Jenže to nejde. Nikdo neví, kdy to bude, a tak kvůli čekání nám může utíkat příležitost k nákupu, trh může vyrůst a my čekáme dál a dál. Neinvestujeme vlastně nikdy.

Riziko: investice vydělá „jen“ 7,3 %

Je zajímavé, že i kdybychom nakoupili před poklesem, tak při investici na 10 let naše investice dopadne dobře. Udělali jsme si malý pokus: Ze 100leté historie amerického akciového trhu jsme si vybrali jen ta období, kdy do roka a do dne došlo k poklesu většímu než 10 %. Hned na začátku startuje naše investice s handicapem, protože má ztrátu větší než 10 %. Ztráta větší než 10 % také někdy znamená 20 %, někdy 30 % a někdy dokonce investujeme v předvečer splasknutí internetové bubliny, propuknutí nemovitostní krize nebo na počátku Velké hospodářské krize.

Průměrný 10letý výnos akciového trhu za posledních 100 let byl 10 % p.a., když bereme všechna 10letá období. Když vezmeme jen ta období, po kterých následoval alespoň 10% pokles, je průměrný výnos „jen“ 7,3 % p.a. A jen pro doplnění: minimální výnos byl 4,2 % p.a., maximální 18 % p.a.

Výnos 7,3 % p.a. na to, že jsme začali v nevhodný čas, mi nepřijde vůbec špatný. Riziko, že investice vydělá „jen“ (v průměru) 7,3 % je menší, než riziko neustálého odkládání a neinvestování vůbec.

Petr Syrový, KFP.cz0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account