akcie
Zdroj: pixabay.com

Minule jsme si povídali o poločase rozpadu peněz na minulosti v USA a došli k tomu, že inflace spolkne polovinu peněz za 20-30 let, když je inflace nízká a když se na trhu nic zvláštního neděje. Když je inflace vyšší, trvá to jen 10-15 let.

Jak to bylo v Čechách?

V Čechách jsme měli po vzniku ČR a vzniku české koruny vysokou inflaci. Rok 1993 měl inflaci přes 20 %. V tomto prostředí se hodnota peněz velmi rychle snižuje. Pak se ale situace uklidnila a inflace se snížila.

Za jak dlouho tedy inflace spolkla polovinu našich úspor?


Potřebovala na to pouhé tři roky v dobách, kdy byla inflace vysoká. Po uklidnění situace jí to trvalo mezi 15 a 20 lety. Dokonce i peníze uložené po roce 2000 ztratily přes 50 % své hodnoty. Poslední peníze, které do dnešních dnů ztratily polovinu, jsou z března 2001.

Nemusíme ale chodit do tak dlouhé historie a dívat se na tak drastická čísla. Inflace působí i v současnosti. Například ¼ našich úspor zlikvidovala za 8-12 let.

Při investování je ztráta 25 % pro mnoho klientů nepředstavitelná a vyhýbají se investicím, které mají možnost takto velkých ztrát. Odmítají investice do akciových nebo do smíšených produktů. Podobné ztráty umí inflace způsobit celkem spolehlivě a nepotřebuje na to ani tolik času.

I ztráta 10 % je pro mnoho konzervativních investorů nepředstavitelná, a proto hledají útočiště v různých zajištěných produktech. Ty slibují zajištění návratnosti vložených peněz. Problém je, že návratnost se vztahuje pouze na nominální hodnotu peněz. Samozřejmě ne na reálnou. Zatímco se investor raduje z ochrany majetku, inflace mu působí ztráty.

Inflace pohltila 10 % investice za 1,5 roku – 8 let. Jen od ledna 2017 do května 2020 inflace znehodnotila peníze o 10 %.


Vzhledem k inflaci neexistuje úplně bezpečná investice. Buď podstoupíme riziko kolísání hodnoty naší investice například ve smíšených nebo akciových produktech, nebo se smíříme se ztrátou vlivem inflace. Čím delší doba investice, tím vyšší škody inflace dokáže napáchat.

Autor je lektorem společnosti KFP.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account