Nevšední pohled na investiční témata: co hrozí českým investorům nejvíce? Mají meditovat, dodržovat investiční horizont a vrátit se k investiční podstatě? Kterým segmentům se bude dařit letos více a kterým naopak méně? Sledujte třetí díl čtyřdílného videoseriálu, ve kterém se o svůj názor podělí přední investiční experti. Hovoří tentokrát řečníci Petr Šimčák (člen představenstva Pioneer AM – Amundi) a Lubomír Vystavěl (CIO NN Investment Partners) – videozáznam 11:33, MP3 ke stažení.

Z panelové diskuse…

MP3 záznam ke stažení zde (11 MB).

Může meditace ovlivnit investiční rozhodování?

Petr Šimčák (00:31): Začnu meditací. A musím souhlasit. Pro ty, které to zajímá, meditování zkracuje reakční čas v mozku. Tedy až po několika tisících hodinách meditací získáte desetinu sekundy navíc. Nejdříve se tedy reakční čas zhoršuje, po dalších tisících hodinách meditací se to začne zlepšovat…

Co se očekává v roce 2018 (01:11)

Petr Šimčák: Očekávám, že býčí trh na akciových trzích bude pokračovat. V globálním synchronním ekonomickém růstu zhruba 3,5% neočekávejte nějaký velký krach. Dokonce, když HDP roste o více než 3%, sledujeme tendenci, že evropské akcie mají nadvýkonnost nad zbytkem světa.

Strach mám z prezidentských voleb u nás a možná také z opakujících se parlamentních voleb u nás, jinak se nebojím ničeho. Doufám dokonce v návrat volatility, už aby tady byl rozumný pokles 10 – 15 %. Volatilita je příležitost

A kdy skončí tato tzv. „Risk-On party“? Jakmile zvyšování úrokových sazeb centrálních bank dosáhne nějaké kritické úrovně. Kdy to ale bude, to zatím nevím. Dále mám střednědobě obavy bubliny na trhu dluhopisů. Volatilita na akciích je procházkou růžovou zahradou oproti možným problémům s korporátními dluhopisy.

Na co by se měli připravit poradci? (04:21)

Petr Šimčák: Asi na další dobrý rok a na dražší hypotéky. Možná je třeba dávat větší důraz na flexibilní multi-asset fondy. U dluhopisových fondů rozhodně preferujte flexibilní strategie, které umí stáhnout duraci na nulu nebo i do záporných hodnot.

Pokorný přístup k investování a očekávání

Lubomír Vystavěl (05:16): K investování je potřeba přistupovat s určitou pokorou. Kdo říká, jak se budou trhy vyvíjet, nemá pravdu. Je důležité být připraven na různé situace, které na trhu mohou nastat. Největší obavu mám právě z toho, co nevím. Může to být nějaký druh překvapení.

My nejsme NN „Speculative Partners“, my jsme NN Investment Partners. Ale máme i názor na krátkodobější vývoj trhů. Obecně v příštím roce očekáváme pokračující růst, věříme rizikovým aktivům (akcie, nemovitosti, korporátní dluhopisy). Problémy by se daly očekávat ve sféře vládních dluhopisů, kde vidíte negativní úrokové sazby. Ale ani tady nelze podléhat dogmatům. Z regionálního pohledu věříme hlavně Evropě – zejména rozvíjející se trhy.

Účastníci diskuse

Lubomír Vystavěl

CIO ve společnosti NN Investment Partners

Pavel Drahotský

Ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu

Ján Hájek

Manažer fondu Top Stocks ve společnosti Erste Asset Management

Petr Šimčák

Člen představenstva Pioneer AM (Amundi)

Viktor Hostinský

Zakladatel společnosti Viktor Hostinský Investments

Michal Knapp

Generální ředitel a předseda představenstva ve společnosti Broker Trust

Foto z panelové diskuse

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account