Co mají finanční poradci udělat, aby se k investicím přiklonilo více lidí? Jaký je názor investičních expertů na kryptoměny? Jde opravdu o technologii budoucnosti? Jak navrhnout řešení pro konzervativního investora? Sledujte závěrečný díl čtyřdílného videoseriálu, ve kterém se o svůj názor podělí přední investiční experti. Videozáznam 31:23, MP3 ke stažení.
Z panelové diskuse…
Co mají poradci udělat, abychom měli více investičních klientů a aby 70% výnosů poradců pocházelo z investic? (00:27)
Pavel Drahotský: Není nutné zoufat nad 50% propadem a potom jít meditovat, Dá se s tím dělat něco dopředu. Pojďme se naučit nové instrumenty, které nás naučí jak na tom 50% propadu vydělat. Štěstí přeje připraveným. Dříve byly instrumenty pro aktivní retailové klienty omezené, dnes už tomu tak není.
Viktor Hostinský (03:10): Mě se to stalo. V roce 2008 moji klienti byli ve ztrátě 50 %. Ale dnes jsou již všichni tito klienti v plusu. Pokud se to stane znovu, budu opět dělat to samé. Zavolám klientovi, situaci mu vysvětlím a budeme se snažit držet cíle. Pak půjdu meditovat, to mne uklidní a ten klid pak přenáším na klienta.
Petr Šimčák (04:33): To je těžká otázka. Asi nepůjde takto jednoduše vyřešit. Napadla mne inspirace u Nobelovy ceny v r. 2017 za ekonomiku. Jednu z hlavních rolí bude hrát psychologie. Ukažme klientům, jak investují nejbohatší investoři. A doplňme do dotazníku pro klienta otázku: Cítíte se být více nebo méně konzervativní, než nejbohatší investoři?
Ján Hájek (07:52): Nejspíš to bude běh na dlouhou trať. I vzhledem k naši historii. Pozitivní zkušenosti zde dosud nemáme. Záleží i na mentalitě našich investorů. Jiná cesta, než edukace nejspíš není.
Lubomír Vystavěl (09:33): Ještě bych navrhl jednu strategii – pravidelné investování. Čím více budou lidé investovat, tím více zkušeností budou mít i oni sami. Tím víc uvidí pozitivní efekty jejich pravidelných investic.
Jaký je Váš osobní názor na kryptoměny? (10:34)
Petr Šimčák (10:59): Kryptoměny jsou luxusní. Já je miluju. Nemůže to dopadnout špatně. Buď vyděláte hodně nebo získáte cenné zkušenosti, když vše ztratíte (ironie). Teď vážněji. Mě se opravdu líbí, i když je to gambling. Líbí se mi z filozofického hlediska. Mám trochu obavu z toho, že až se bitcoin dotěží do maxima, zdraží transakce, protože těžaři nebudou mít již co dále těžit a vydělat budou moci jen na transakcích. V kryptoměnách je hodně neznámých, ale technologie je to super.
Viktor Hostinský (12:56): Pokrok nezastavíš. Sice kryptoměny budou mít budoucnost, ale myslím si, že ne v podobě, v jaké jsou dnes. Aktuálně nesplňují kryptoměny funkci peněz, tak jak známe dnes. Kryptoměny nejsou ničím podloženy.
Lubomír Vystavěl (14:37): Nevěřím, že se blockchain (a kryptoměny obecně) stane naši běžně používanou měnou. Problém by mohl nastat v energii vynaložené na těžbu kryptoměn. Nemyslím si tedy, že kryptoměny se stanou běžným platidlem, právě z tohoto důvodu. Asi se i podceňuje to, jakým způsobem kryptoměny sledují i centrální banky. Centrální banky zatím neindikují, že by podobné technologie chtěly využívat. Na druhou stranu se mi líbí technologie blockchainu jako taková.
Pavel Drahotský (16:32): Já budu zase za kacíře. Rozdělujme Blockchain, Bitcoin a kryptoměny. Bitcoin odvádí perfektní funkci jako lídr pelotonu. Dříve jako Nokia byla číslo jedna v mobilních telefonech, odvedla perfektní práci lídra… Ale dnes již na trhu řadu let nepůsobí. Stejně tak Kodak. Bitcoin má jeden základní nedostatek z mého pohledu: umožňuje částečně anonymitu držení. Centrální banky pak nemohou platby zaknihovat. V budoucnu se možná objeví nové kryptoměny, které budou splňovat požadavky centrálních bank a obchodníci tak s nimi mohu normálně obchodovat, protože v každé vteřině budou znát vlastníka do poslední unce. Kriticky důležitý předpoklad pro úspěch kryptoměn je nedovolení anonymity. Technologie blockchainu jako taková se mi však také zamlouvá a pro retailové klienty to také bude výhodnější. Čím je hodnota kryptoměn krytá? Ničím, cena se odvíjí od nabídky a poptávky, ale to je tak i u cenných papírů, které doposud obchodujeme. Rovněž si nemyslím, že by současná hotovost, bankovky byly podloženy nějakou fundamentální hodnotou.
Jakou byste navrhli konzervativní složku na strategickou alokaci? (21:20)
Ján Hájek: Nemá moc smysl držet dluhopisy s delší durací. I rizikovější korporátní dluhopisy mohou být problematické. Konzervativním investorům doporučujeme mix snesitelného akciového rizika (10 – 20 %) s velice konzervativní složkou.
Viktor Hostinský (22:53): Asi budu proti většině zdejších kolegů. Konzervativní složkou jsou typicky státní dluhopisy. Víme však, že dnes české nenesou skoro nic. Já považuji za konzervativní složku americké a evropské státní dluhopisy. I když nesou skoro také nulu, brzdí propady akciových trhů ve vašem portfoliu. Tuto roli nic nenahradí. Podívejte se například na portfolio Nobelovy nadace.
Petr Šimčák (22:52): Já bych to řekl ještě jinak. Nebojme se hotovosti. Sám o sobě produkt, který by se dal nazvat konzervativním s výnosem 2-3%, dnes není. Vždy tady bude nějaké riziko. Zkuste nějaký flexibilní dluhopisový fond.
Pavel Drahotský (26:48): Jsme ve statisticky druhém nejdelším rostoucím cyklu ekonomiky, tak jsem nervózní i přes víkend a přes noc, kdy nemám své investice pod kontrolou. Potřebuji na své investice neustále vidět a mít možnost kdykoliv investici ukončit. Chci mít právo kdykoliv během deseti sekund změnit své portfolio.
Lubomír Vystavěl (28:32): Bezriziková investice neexistuje. Vždy tam bude nějaký závazek vůči druhému. Nejméně riziková investice je hotovost. Nejhorší představa je ta, že se na vše díváme z krátkodobého hlediska. Dlouhodobě je ale držení hotovosti rizikové a akciová investice může být riziková méně.