Co mají finanční poradci udělat, aby se k investicím přiklonilo více lidí? Jaký je názor investičních expertů na kryptoměny? Jde opravdu o technologii budoucnosti? Jak navrhnout řešení pro konzervativního investora? Sledujte závěrečný díl čtyřdílného videoseriálu, ve kterém se o svůj názor podělí přední investiční experti. Videozáznam 31:23, MP3 ke stažení.

Z panelové diskuse…

MP3 záznam ke stažení zde (30 MB).

Co mají poradci udělat, abychom měli více investičních klientů a aby 70% výnosů poradců pocházelo z investic? (00:27)

Pavel Drahotský: Není nutné zoufat nad 50% propadem a potom jít meditovat, Dá se s tím dělat něco dopředu. Pojďme se naučit nové instrumenty, které nás naučí jak na tom 50% propadu vydělat. Štěstí přeje připraveným. Dříve byly instrumenty pro aktivní retailové klienty omezené, dnes už tomu tak není.

Viktor Hostinský (03:10): Mě se to stalo. V roce 2008 moji klienti byli ve ztrátě 50 %. Ale dnes jsou již všichni tito klienti v plusu. Pokud se to stane znovu, budu opět dělat to samé. Zavolám klientovi, situaci mu vysvětlím a budeme se snažit držet cíle. Pak půjdu meditovat, to mne uklidní a ten klid pak přenáším na klienta.

Petr Šimčák (04:33): To je těžká otázka. Asi nepůjde takto jednoduše vyřešit. Napadla mne inspirace u Nobelovy ceny v r. 2017 za ekonomiku. Jednu z hlavních rolí bude hrát psychologie. Ukažme klientům, jak investují nejbohatší investoři. A doplňme do dotazníku pro klienta otázku: Cítíte se být více nebo méně konzervativní, než nejbohatší investoři?

Ján Hájek (07:52): Nejspíš to bude běh na dlouhou trať. I vzhledem k naši historii. Pozitivní zkušenosti zde dosud nemáme. Záleží i na mentalitě našich investorů. Jiná cesta, než edukace nejspíš není.

Lubomír Vystavěl (09:33): Ještě bych navrhl jednu strategii – pravidelné investování. Čím více budou lidé investovat, tím více zkušeností budou mít i oni sami. Tím víc uvidí pozitivní efekty jejich pravidelných investic.

Jaký je Váš osobní názor na kryptoměny? (10:34)

Petr Šimčák (10:59): Kryptoměny jsou luxusní. Já je miluju. Nemůže to dopadnout špatně. Buď vyděláte hodně nebo získáte cenné zkušenosti, když vše ztratíte (ironie). Teď vážněji. Mě se opravdu líbí, i když je to gambling.  Líbí se mi z filozofického hlediska. Mám trochu obavu z toho, že až se bitcoin dotěží do maxima, zdraží transakce, protože těžaři nebudou mít již co dále těžit a vydělat budou moci jen na transakcích.  V kryptoměnách je hodně neznámých, ale technologie je to super.

Viktor Hostinský (12:56): Pokrok nezastavíš. Sice kryptoměny budou mít budoucnost, ale myslím si, že ne v podobě, v jaké jsou dnes. Aktuálně nesplňují kryptoměny funkci peněz, tak jak známe dnes. Kryptoměny nejsou ničím podloženy.

Lubomír Vystavěl (14:37): Nevěřím, že se blockchain (a kryptoměny obecně) stane naši běžně používanou měnou. Problém by mohl nastat v energii vynaložené na těžbu kryptoměn. Nemyslím si tedy, že kryptoměny se stanou běžným platidlem, právě z tohoto důvodu. Asi se i podceňuje to, jakým způsobem kryptoměny sledují i centrální banky. Centrální banky zatím neindikují, že by podobné technologie chtěly využívat. Na druhou stranu se mi líbí technologie blockchainu jako taková.

Pavel Drahotský (16:32): Já budu zase za kacíře. Rozdělujme Blockchain, Bitcoin a kryptoměny. Bitcoin odvádí perfektní funkci jako lídr pelotonu. Dříve jako Nokia byla číslo jedna v mobilních telefonech, odvedla perfektní práci lídra… Ale dnes již na trhu řadu let nepůsobí. Stejně tak Kodak. Bitcoin má jeden základní nedostatek z mého pohledu: umožňuje částečně anonymitu držení. Centrální banky pak nemohou platby zaknihovat. V budoucnu se možná objeví nové kryptoměny, které budou splňovat požadavky centrálních bank a obchodníci tak s nimi mohu normálně obchodovat, protože v každé vteřině budou znát vlastníka do poslední unce. Kriticky důležitý předpoklad pro úspěch kryptoměn je nedovolení anonymity. Technologie blockchainu jako taková se mi však také zamlouvá a pro retailové klienty to také bude výhodnější. Čím je hodnota kryptoměn krytá? Ničím, cena se odvíjí od nabídky a poptávky, ale to je tak i u cenných papírů, které doposud obchodujeme. Rovněž si nemyslím, že by současná hotovost, bankovky byly podloženy nějakou fundamentální hodnotou.

Jakou byste navrhli konzervativní složku na strategickou alokaci?  (21:20)

Ján Hájek: Nemá moc smysl držet dluhopisy s delší durací. I rizikovější korporátní dluhopisy mohou být problematické. Konzervativním investorům doporučujeme mix snesitelného akciového rizika (10 – 20 %) s velice konzervativní složkou.

Viktor Hostinský (22:53): Asi budu proti většině zdejších kolegů. Konzervativní složkou jsou typicky státní dluhopisy. Víme však, že dnes české nenesou skoro nic. Já považuji za konzervativní složku americké a evropské státní dluhopisy. I když nesou skoro také nulu, brzdí propady akciových trhů ve vašem portfoliu.  Tuto roli nic nenahradí. Podívejte se například na portfolio Nobelovy nadace.

Petr Šimčák (22:52): Já bych to řekl ještě jinak. Nebojme se hotovosti. Sám o sobě produkt, který by se dal nazvat konzervativním s výnosem 2-3%, dnes není. Vždy tady bude nějaké riziko. Zkuste nějaký flexibilní dluhopisový fond.

Pavel Drahotský (26:48): Jsme ve statisticky druhém nejdelším rostoucím cyklu ekonomiky, tak jsem nervózní i přes víkend a přes noc, kdy nemám své investice pod kontrolou. Potřebuji na své investice neustále vidět a mít možnost kdykoliv investici ukončit. Chci mít právo kdykoliv během deseti sekund změnit své portfolio.

Lubomír Vystavěl (28:32): Bezriziková investice neexistuje. Vždy tam bude nějaký závazek vůči druhému. Nejméně riziková investice je hotovost. Nejhorší představa je ta, že se na vše díváme z krátkodobého hlediska. Dlouhodobě je ale držení hotovosti rizikové a akciová investice může být riziková méně.

Účastníci diskuse

Lubomír Vystavěl

CIO ve společnosti NN Investment Partners

Pavel Drahotský

Ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu

Ján Hájek

Manažer fondu Top Stocks ve společnosti Erste Asset Management

Petr Šimčák

Člen představenstva Pioneer AM (Amundi)

Viktor Hostinský

Zakladatel společnosti Viktor Hostinský Investments

Michal Knapp

Generální ředitel a předseda představenstva ve společnosti Broker Trust

Foto z panelové diskuse

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account