Riziko - ztráta - zisk - investice - investiční certifikáty
Zdroj: Pixabay.com

Poslední dobou nás kontaktovalo pár klientů, kteří jsou zároveň klienti privátních bank, s tím, že dostali nabídku na investiční certifikáty. Klienti  chtěli od nás vypracovat odborný názor na certifikáty obecně a zejména na jeden, který popíšeme. Co to jsou investiční certifikáty? Má smysl je nakupovat do portfolií?

Co to je investiční certifikát

Investiční certifikáty vydávají převážně banky a někteří obchodníci s cennými papíry. Tento produkt je ze strany banka nastaven tak, aby byl výhodný hlavně pro banku. Klient je až na druhém místě. Klient ve většině případů totiž dostane menší částku, než do certifikátu vložil. V pozitivním scénáři získá klient zhruba to, co zainvestoval, a jen velmi výjimečně se stává, že klient vydělá.

Investiční certifikáty prodávají v hojném počtu privátní bankéři. Důvod je jasný: certifikát se jeví jako konzervativní investice. A jak takový certifikát vůbec funguje a proč je to všechno, jen ne konzervativní investice?

Certifikát v sobě (v produktu) obsahuje určité podkladové aktivum. Může se jednat o akciový, komoditní či úrokový index. Stejně tak může mít nakoupeno například 5 – 10 titulů akcií. Tedy koupíte si cenný papír, který je složen například z několika cenných papírů.

První logická otázka je, proč si nenakoupit dané podkladové aktivum sám?

S certifikáty se také může veřejně obchodovat, stejně jako s akciemi. A kde je zakopaný pes? Certifikáty v drtivé většině používají tzv. deriváty. Většinou deriváty pod názvem opce. Víte co je opce a jak funguje? Pokud ne, tak do toho neinvestujte.

Máme mnoho různých druhů opcí a z daných opcí se dá sestavit mnoho různých druhů investičních strategií. Namátkou krátký slovníček: indexový, basket, turbo, bonus, diskontní nebo garantovaný. A strategie? Iron Condor, Ledder, Butterfly, Stangle a Straddle… Jak vidíte, jen vysvětlit co vlastně kupujete a jak to funguje, je náročnější kapitola finančnictví.

Otázkou také zůstává, jestli prodejci certifikátů vůbec vědí, co prodávají. Já si osobně myslím, že nikoliv, a o to je to smutnější příběh.

Klasický prodej certifikátu

Některé certifikáty tedy vsází (ano, certifikát je stejný jako casino = vsázíte se) na to, že trhy půjdou nahoru, půjdou dolů, bude nebo nebude volatilita. Také máme garantované certifikáty nebo knock-out certifikáty.

Jedním z nejčastějších propagací certifikátů je to, že lákají na garanci. Marketingové věty zní většinou takto: když trhy rostou, dáme vám výnos, a když trhy padají, tak máme pro vás garanci.

Emisní podmínky certifikátu

Doporučujeme velmi důkladně nastudovat podmínky certifikátu a vyplacení zisku. Ukažme si to na příkladu. Máme 3 varianty a možnosti:

1) Koš akcií (podkladové aktivum) vydělá 20 %

Certifikát obsahuje koš evropských akcií a tomuto koši akcií se zadaří a připíší výnos 20 %. Emitent (nejčastěji banka nebo investiční společnosti) vyplatí ale jen 20 % zisku investorovi. Tedy pouze 20 % z 20% zisku. Tedy 4 % (80 % ze zisku si ponechá banka).

2) Koš akcií (podkladové aktivum) prodělá do minus 20 %

Pokud by ale nastal druhý scénář a koš akcií prodělá 20 %, investor dostane 100 % svého vkladu.

3) Koš akcií (podkladové aktivum) prodělá více než minus 20 %

Nastane-li však situace, kdy náš koš akcií koš propadne o 20 % a více, tak investor získá aktuální hodnotu akcií. Tedy propadnou-li o 30 %, tak klient získá 70 % hodnoty ze své investice.

Toto je ještě jeden z těch slušnějších certifikátů. Matice výpočtu výnosu a ztráty jsou různé, ale většinou nijak výhodné pro klienta. Problém je, že certifikáty jsou vydávány například na rok, 2 nebo 3, někdy na 5 let. A většinou na takto krátkém horizontu nemají akcie v portfoliu co dělat. To je další z důvodů, proč certifikáty nebrat.

Ukázka za všechny: Knock-out certifikát

Knock-out certifikáty jsou opravdu rizikové. Mohou někdy přinést vysoký zisk, avšak také obrovskou ztrátu. Navíc je někdy využíváno i pákové investování. Funguje podobně jako garantovaný certifikát, který kopíruje určitý index. Problém nastává v emisních podmínkách.

Investor nese riziko, že může nenávratně přijít o veškeré své peníze, pokud se prolomí stanovená bariéra. Pokud jsou navíc využívány pákové modely, můžete o peníze přijít i v rámci dnů. Tento certifikát také není tak častý.

Certifikáty se někdy obchodují na burze, stejně jako akcie. A pokud máte něco exotického, tak se s tím obchoduje velmi špatně. Je tu navíc riziko likvidity. Tedy to, že když budete chtít certifikát prodat, nikdo jej od vás nekoupí.

Aktuální situace na trhu investičních certifikátů

Podívali jsme se, jak si vybrané certifikáty jednotlivých bank na trhu stojí v době současné krize. Co myslíte, prorazily již nějaké certifikáty bariéru?

Praktická ukázka

Jedna banka nabízí certifikát s bariérou 50 % v roce 2023. To by znamenalo pro investora ztrátu 50 %. Jedná se o velmi rizikový certifikát na rizikovost 6 ze 7 na stupnici tzv. SRRI. V současné situaci se obchoduje za -43,85 % a jedná se o certifikát evropských bank. Pokud by byla jeho hodnota v roce 2023 na úrovní 50 %,  investor dostane vyplacenou aktuální tržní hodnotu akcií.

Toto se může stát, ale pokud by k tomu nedošlo a hodnota by se nedostala přes 0,642 % tak by investor dostal jen 100 %. Představte si, že investujete na 5 let a nevyděláte vůbec nic.

Z toho plyne, že takový produkt a investice na 5 let ze strany investora je zcela nevhodná. Investuje se na krátkou dobu do rizikového titulu, rizikových akcií, kdy mám omezený výnos, ale neomezenou ztrátu.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account