Kryptoměny jsou fenomén. I díky poslednímu vývoji Bitcoinu se o ně začala zajímat i mainstreamová média na denní bázi. Jak vůbec fungují a jak do nich investovat?

Kryptoměny jsou novodobé peníze, tvořené elektronicky. Nemají žádnou centrální autoritu a nejsou kontrolovány. Spojuje je technologie blockchain, na které jsou založeny. Jedná se o databázi, která registruje všechny transakce provedené uživateli. Kombinací s kryptografií pak umožňuje zajistit anonymitu operací a zamezit tak neoprávněným transakcím. Tím se dostáváme i k nevýhodě některých kryptoměn, a to je rychlost transakce. Než dojde k ověření transakce, je daný řetěžec blokován, aby nedošlo k vícenásobnému utrácení jedné částky. Ta je třeba u Bitcoinu 10 minut.

Není to jen Bitcoin

Bitcoin byl první kryptoměnou, která vešla v obecnou známost. I díky jeho mohutně rostoucí ceně mu byla v uplynulém roce věnována velká pozornost i v běžných médiích. Nicméně kryptoměn jsou dnes stovky. Většina z nich řeší konkrétní problém a mají svůj účel.

Investice? Spíš spekulace

Nebudu zastírat, že mám v kryptoměnách část svého portfolia. Nicméně přistupuji k nim tak, jak pokládám za správné – tedy jako ke spekulaci a nikoliv investici. Z hlediska zhodnocení je to násobně nejvýnosnější aktivum, které vlastním. Osobně v nich vidím dlouhodobý potenciál, ale přistupuji k nim pragmaticky. Mám v nich takový objem majetku, o který mohu (nebo o jeho podstatnou část) kdykoliv přijít.

Trochu mě až děsí překotný vývoj v posledním roce. To se dá ilustrovat třeba na tom, že tento článek jsem od jeho první verze do té poslední, musel 3 x upravovat. Za jeden týden Bitcoin překonal nejprve hranici 10 000 USD, poté se chvíli ustálil na 13 000 USD a k poslednímu datu se už obchodoval za 16 500 USD. Volatilita v desítkách procent v rámci jednoho dne není výjimkou.

Jak tedy na konkrétní investici? Doporučuji nespekulovat jen na cenu. Pokud se necháte zlákat články v bulvárních médiích a chcete být součástí této rally, přeji vám hodně štěstí a kupte si Bitcoin. Daleko větší smysl mi ale dává, abych kupoval něco, čemu věřím. Pokud takovou kryptoměnu najdu, má asi cenu ji dlouhodobě držet. Možná se dá více peněz vydělat na spekulacích, ale takto k nim nepřistupuji.

Lepší je trochu hledat a nastudovat si tzv. white paper. To je popis každé kryptoměny – zde se dozvím kdo za danou měnou stojí, odkdy je na trhu a jaký problém řeší. Pokud je to problém, který mi dává smysl, investuji do ní.

Kde obchodovat?

Vyberte si platformu, která je zejména bezpečná. Je potřeba si připustit, že se pohybujete v prostředí, kde se pohybují lidé, kteří mají velmi blízko k IT na úrovni, o které se vám ani nezdá.

Osobně nepovažuji za bezpečné nahrávat svá osobní data včetně dokladů totožnosti a provázanosti s účtem (který by měl být nový a vyčleněn taktéž jen pro tyto případy) na ruské a čínské servery. Pokud obchodujete s většími objemy peněz, je rozumné používat jich i několik najednou. Pamatujte na fakt, že kryptoměny jsou oblast neregulovaná a při krachu platformy či podvodu na ní se budete jen těžko bránit. O své peníze prostě přijdete.

Naprosto základním zabezpečením je opravdu složité a dlouhé heslo a minimálně dvoufázové zabezpečení – tedy kombinace s potvrzením přes generovaný kód, zasílaný na telefon nebo alternativa ve formě aplikací jako je Google Authenticator.

Taktéž není vhodné držet měny ve velkých objemech na dané burze. Ideální řešením je to hardwarové, tedy například skvělý český vynález TREZOR nebo jeho alternativu Ledger, což jsou fyzické peněženky na kryptoměny.

Výběr konkrétní platformy je pak na vás, pro začátečníky doporučuji zejména Coinbase, která nabízí asi největší uživatelskou přívětivost. Nevýhodou mohou být vysoké poplatky (až 3,99% objemu při platbě kartou) a přístup jen k základním měnám – tedy Bitcoinu, Ethereu a Litecoinu. Příjemným benefitem je i fakt, že vklady jsou kryty pojištěním v případě krádeže či prolomení hesla k účtu. Pro zkušenější hráče se pak nabízí burza GDAX, která je součástí stejné skupiny.

Pokud chcete nakupovat i více exotické měny, pak se nabízí Poloniex nebo Bittrex, které aktuálně listují asi 50 různých příležitostí. Jedná se o dvě vůbec největší platformy. Což však ve světe kryptoměn až tolik neznamená. Stačí si vzpomenout na rok 2014, kdy byla uzavřena burza Mt. Gox. Tenkrát investoři přišli asi o 850 000 Bitcoinů, tedy v dnešních cenách asi o 300 mld Kč.

Při výběru té vaší tedy sledujte, kolik informací o vás chce (je potřeba kopie OP?), na její limity a poplatky a hlavně reputaci a rychlost. U některých menších bývá problém i s likviditou. A to se vám ve chvíli, kdy potřebujete rychle nakoupit či prodat úplně nehodí.

Investovat do Bitcoinu nebo ne?

Nabízím dva pohledy na investici do Bitcoinu. Jeden optimistický, druhý pesimistický. Jak už to tak bývá, pravda bude někde uprostřed.

Pohled první – rozhodně ano

Digitální měna Bitcoin stále posiluje. Ve čtvrtek 7. prosince překonala nejdříve hranici 14 000 dolarů a ještě během stejného dne vyrostla cena až k hranici 17 000 dolarů. Na růst ceny bitcoinu spekulují i někteří významní čeští podnikatelé. Například Karel Janeček tuto kryptoměnu nakoupil již před více než rokem, tedy v době, kdy se bitcoin obchodoval za méně než 1 000 dolarů. Podle svých slov nakoupil tehdy bitcoin za pár milionů korun a v současné době lituje, že tehdy neměl k dispozici více prostředků.

Bitcoin představuje novou dobu. Těží zejména z toho, že je první široce známou kryptoměnou. Jde o kombinaci technologie a důvěry. Slova o bublině čteme už od dob, kdy pokořil tehdy magickou hranici 1000 dolarů za kus.

Díky tomu, že jeho celkový objem je předem znám a tedy i jeho množství, cena bude dále růst. Jedná se o nové zlato. Ještě nenaplnil svůj potenciál a prochází jen dětskými nemocemi, které vnímáme jeho vysokou volatilitu. Jeho cena může podle některých analytiků v dlouhém horizontu dosahovat i několika milionů dolarů za kus. Současná tržní kapitalizace kolem 280 miliard dolarů (pro představu – ČEZ má kolem 10 miliard) je tak jen zlomkem toho, o jak velký trh v budoucnosti půjde.

Navíc kryptoměn je dnes na trhu asi 1300, další vznikají. Pokud mají reálné použití, je růst jejich ceny opodstatněný. Příkladem může být měna IOTA, která umí rychle řešit mikrotransakce v rámci internetu věcí. A v tom mnoho lidí a firem vidí velkou budoucnost.

První vlaštovkou je pak i vstup Bitcoinu na burzu CBOE v pondělí 11. prosince. Další americká burza pro futures, CME pak se spuštěním obchodování počítá v pondělí 18. prosince. Jedná se o potvrzení, že z nápadu „ajťáků“ se stal reálný finanční nástroj.

Stejně tak roste počet reálných transakcí za zboží a služby u obchodníků, kteří Bitcoin přijímají. Tento trend bude pokračovat a Bitcoin je jen vstupenkou do této VIP společnosti nové doby.

Bude stát bitcoin do tří let milion dolarů?

Známý expert na počítačovou bezpečnost a zakladatel antivirového software John McAfee 17. července 2017 na svém Twitterovém účtu doslova prohlásil:

“Sním v přímém přenosu svůj č…k, pokud nebude bitcoin stát do tří let půl milionu dolarů.”

29.11.2017 svůj výrok opravil a sázku zvýšil dokonce na 1 milion dolarů:

“Když jsem odhadoval hodnotu BTC na konci roku 2020 0,5 milionu USD, použil jsem model, který odhadoval cenu BTC 5000 USD na konci roku 2017. BTC akceleroval mnohem více než model předpokládal. Nyní předpokládám cenu BTC 1.000.000 USD. A stále platí, že sním svůj č…k, pokud se budu mýlit.”

Pohled druhý – rozhodně ne

Tulipánové cibulky! Nechcete někdo tulipánové cibulky? I tak by se dal charakterizovat poslední vývoj Bitcoinu. V Nizozemsku jsme v letech 1634 až 1637 byli svědky stejného nadšení. Někteří lidé prodávali své domy, aby mohli být součástí tulipánové horečky. Zatímco na začátku této horečky stála cibulka tulipánu „Semper Augustus“ 1 gulden, na jejím konci v roce 1636 pak až 4600 guldenů.

Dnes u Bitcoinu vidíme stejný vývoj, stejně jako u každé jiné investiční bubliny. Nemusíme chodit až pro tulipánové cibulky, v letech 2000-2001 také rostlo všechno s příponou .com o desítky až stovky procent. Pro zajímavost si najděte graf vývoje akcií Cisco. Dnes se o této skvělé investiční příležitosti můžeme dočíst i v bulvárních médiích. A stará dobrá investiční poučka říká, že pokud o skvělé investici ví i vaše trafikantka, ve skutečnosti tak skvělá nebude.

Myšlenka decentralizované měny je taktéž zcestná. Kryptoměny konkurují měnám vydávaným tradičními bankami. A ve chvíli, kdy se tato idea více rozvine, je více než pravděpodobné, že proti ní státy zakročí. Což se dnes už děje. Třeba v Maroku jsou zakázany platby Bitcoinem. V Bolívii, Ekvádoru nebo Nepálu jsou Bitocoin a další kryptoměny zakázány již delší dobu a je jen otázkou času, kdy se proti němu vzbouří i velké státy. Třeba Čína již první kroky podnikla.

Pravěpodobnějším scénářem je tak vytvoření vlastních kryptoměn na státní bázi. Jak třeba potvrdil prezident FEDu William Dudley pro server CNBC, americká centrální banka uvažuje o vytvoření vlastní digitální měny. Obdobně se začínají vyjadřovat i představitelé dalších centrálních bank. Ve Venezuele by tento krok zase pomohl v boji proti sankcím ze strany USA a recesi, která v zemi panuje. Kryptoměny konkurují měnám vydávaným tradičními bankami.

Jeho současná hodnota je jen tažena lidmi, kteří by ani o řádově méně rizikových investicích neuvažovali. Bitcoin nějakou hodnotu možná má, ale dnes se jen veze na vlně popularity a velcí hráči využívají touhy po zbohatnutí běžných lidí, kteří do něj bezhlavě investují své úspory. Jen za poslední týden se zvýšila tržní kapitalizace o těžko pochopitelných 100 mld USD a tento stav je neudržitelný.

Bitcoin nemá žádnou vnitřní hodnotu, není ničím krytý. O investičním šílenství svědčí fakt, že zatímco z 0 na 1000 dolarů jeho růst trval 1789 dnů, z hranice 13 000 na 14 000 mu k tomu stačily 3 hodiny.

V souvislosti se vstupem na burzu se skutečně velcí hráči jako investiční banky chystají mohutně sázet na jeho pokles. Pravděpodobně vydělají spoustu peněz a zaplatí jim to malí investoři.

 Kryptoměny nejsou jen Bitcoin

Podle severu coinmarketcap.com je na trhu aktuálně 1340 krytoměn s celkovou tržní kapitalizací více než 440 mld USD. Jaké jsou ty největší, kromě Bitcoinu?

Kapitalizace k 11.12. – 45mld USD, cena 470 USD / jednotku.

https://www.ethereum.org/

Ethereum je na trhu od roku 2014, kdy jej vymysleli Vitalik Buterin a Gavin Wood. Jedná se o technologii založenou na blockchainu, avšak s vlastní decentralizovanou nástavbou. Není tedy primárně měnou. Těží se pomocí sítě počítačů a jednotlivé transakce jsou šifrované a velmi rychlé. Byla k němu vytvořena aliance Enterprise Ethereum Alliance (EEA), která má 150 členů včetně firem jako Microsoft, Intel, ING, MasterCard nebo Cisco Systems. Podle mnohých ho čeká díky jeho univerzálnosti lepší budoucnost než Bitcoin.

Kapitalizace k 11.12. – 9,6 mld USD, cena 0,24 USD / jednotku.

https://ripple.com/

Ripple je mezi kryptoměnami určitou výjimkou. Jedná se spíše o platební systém s vlastní matematickou měnou, kterou je možné denominovat v běžných měnách. Stal se protokolem, který začaly implementovat velké bankovní domy. Na jeho rozvoj byly uvolněny obrovské prostředky a jako clearingový prostředek a distribuční síť mezi svými pobočkami jej začíná využívat čím dál více bank jako je Bank of America, RBC či UBS. Jeho mechanismus totiž umožňuje provádět transakce v řádech sekund – na rozdíl od převodů bitcoinu, které mohou trvat i několik minut. Na rozdíl od většiny kryptoměn se netěží. Její tvůrci hned na začátku vytěžili 100 miliard, které postupně pouští do oběhu. Nelze jej tedy získat jinak než nákupem, případně darováním.

Kapitalizace k 11.12. – 8,9 mld USD, cena 164 USD / jednotku.

https://litecoin.com/

Litecoin je alternativní digitální měna a platební decentralizovaná síť, založená na Bitcoinu. Tvůrcem Litecoinu je Charles Lee, na trhu je od roku 2011. Důležitá vlastnost Litecoinu je jeho decentralizace – je navržen tak, aby nikdo nemohl měnu jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Neexistuje žádný centrální bod, který by mohl o síti rozhodovat. Slouží jako nástroj směny, jeho obchody jsou řádově rychlejší než u Bitcoinu.

Kapitalizace k 11.12. – 12,1 mld USD, cena 4,4 USD / jednotku.

https://iota.org/

Slouží jako platforma pro transakce u internetu věcí. Je zaměřená jako B2B a klade za cíl, aby se stala otevřeným standardem v internetu věcí. Není založena na technologii blockchain, ale přichází s vlastní technologií. Ta umožňuje fungování celé sítě bez limitů a poplatků. Výhodou této technologie je, že čím více uživatelů síť používá, tím rychleji a bezpečněji síť funguje. V síti neexistují žádní těžaři, protože transakce zde potvrzuje každý, kdo protokol využívá. Protokol stanovuje, že při odeslání jedné transakce váš počítač dvě jiné transakce zpracuje.

Kapitalizace k 11.12. – 5,6mld USD, cena 717 USD / jednotku.

https://www.dash.org/

Je od začátku vytvořena jako platební systém. DASH je zkratkou pro Digital Cash. Umožňuje posílat zcela soukromé transakce s nulovými poplatky. Je až 4x rychlejší v provedení transakce než Bitcoin a nese všechny jeho výhody – nezávislost na jakékoliv centrální bance nebo autoritě.

Kapitalizace k 11.12. – 4,5mld USD, cena 294 USD / jednotku

http://www.monero.cc/

Jedná se o další platební síť. Na rozdíl od ostatních nefunguje jako derivát Bitcoinu, ale běží na vlastním kódu. Ten je veřejně dostupný. Celá síť je tvořena jednotlivými uživateli, není v ní žádný centrální server a nikdo ji nevlastní. Hlavní výhodou Monero je soukromí a anonymita. Nikdo nemá přístup k informacím o tom, kolik peněz máte na svém účtu ani jaké platby jste provedli. Mezi další výhody patří i nízké poplatky. U Monera navíc platí, že čím více bude v síti transakcí, tím menší budou dílčí poplatky. U Bitcoinu je to naopak, takže s počtem transakcí v síti rostou i poplatky.

Skvělé články na téma bitcoin a kryptoměny

Článek byl napsán pro časopis Profi Poradenství&Finance.

Bude se muset John McAfee od roku 2021 obejít bez svého č….a? Kam směřuje hodnota BTC?

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account