Globálním akciovým trhům se zatím letos daří celkově na výbornou. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž od začátku letošního roku připisuje vysoce nadprůměrný zisk 14 % a momentálně se pohybuje na historickém maximu. Taktéž na historickém maximu se pohybuje pravděpodobně vůbec nejsledovanější akciový index, index amerických akcií S&P 500, který zatím letos připisuje zisk 19 %.
Čeká nás stagflace
Nám dělá především radost fakt, že se nadprůměrně daří středoevropskému regionu, který máme v naší globální akciové alokaci vůči benchmarkům výrazně nadvážený. Index středoevropských akcií CECEEUR totiž zatím v letošním roce připisuje zisk 27 %. Na druhou stranu nám nedělají radost čínské akcie, které máme také výrazně nadvážené. Index čínských akcií CSI 300 totiž od začátku roku na relativní bázi ztrácí výrazných 5 %.
Pokud jde o akciový výhled, je třeba si přiznat, že globální akciové trhy jsou jako celek drahé, když se jejich ocenění neboli valuace momentálně pohybují kolem úrovní z vrcholu akciového trhu v roce 2000, což zároveň představuje historická maxima. Navíc náš základní globální makroekonomický scénář do příštího období počítá se stagflací, tedy slabým ekonomickým růstem či dokonce mírnou recesí a zároveň i nadále silně zvýšenou inflací nad cíli klíčových centrálních bank.
Stagflace přitom pro globální akciové trhy jako celek rozhodně není příznivá zpráva. Kvůli tomu se domníváme, že průměrné roční očekávané zhodnocení globálních akciových trhů, včetně dividend, na střednědobém horizontu následujících pěti až sedmi let velice pravděpodobně nepřekročí 5 % a mělo by se tedy pohybovat pod průměrným historickým zhodnocením.
Je to jednoduše daň za velmi vysoké valuace a poměrně nepříznivý globální makroekonomický výhled. Valuace by se měly v průběhu příštích let graduálně normalizovat, tzn. postupně poklesnout k průměrným historickým úrovním. Změna akciových valuací by proto měla přispívat v celkovému akciovému zhodnocení v příštích letech negativně.
Dluhopisy strádají
Co se týče dluhopisů, těm se naopak v letošním roce zatím vůbec nedaří. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond totiž zatím v letošním roce odepisuje 4 %. Vůbec se nedaří ani českým vládním dluhopisům, které od začátku roku odepsaly již 7 %. Pokud jde o korporátní dluhopisy, těm se zatím letos daří o něco lépe, neboť výkonnost jejich indexů se pohybuje kolem nuly.
Pokud jde o dluhopisový výhled, je třeba si na prvním místě uvědomit, že také dluhopisy jsou jako globální třída aktiv momentálně drahé, neboť průměrný nominální globální dluhopisový výnos do doby splatnosti agentury Bloomberg aktuálně činí pouze 1,2 %, což je velice blízko historického minima. A jsou to právě dluhopisové výnosy do doby splatnosti, které indikují očekávané zhodnocení této třídy aktiv do příštích let. Realita je proto taková, že od dluhopisů do příštích let rozhodně nemůžeme očekávat žádné zázraky. Navíc vysoce pravděpodobné pokračování silně zvýšené inflace bude dluhopisům prospívat logicky ještě méně než akciím.
U českých vládních dluhopisů i nadále udržujeme poměrně defenzivní nastavení prostřednictvím výrazně podvážené durace, neboť očekáváme, že poklesy tržních cen, resp. růst dluhopisových výnosů do doby splatnosti, a to především na dlouhém konci české výnosové křivky, by mohly v následujícím období pokračovat. Dále přitom platí, že ti dluhopisoví investoři, kteří budou chtít překonat inflaci, i nadále nebudou mít jinou možnost než investovat do nadprůměrně rizikových dluhopisových instrumentů, konkrétně do vysoce úročených korporátních dluhopisů (high-yield).
Autor je investiční stratég společnosti Conseq Investment Management.