Rozvinutá technika a vláda korporací. Vše podřízeno zisku a kdo nemá prostředky na přežití, nemá právo na život. Vize science fiction ze vzdálené budoucnosti. Nebo se cyberpunk již přiblížil? Jedna událost naznačuje, že tomu tak je. Vědeckotechnický rozvoj posledních desetiletí se zdá být nezadržitelný.

{+}

Výkonnost počítačů se zrychluje nezpomalujícím tempem a technické novinky zaplavují svět. Významné společnosti fúzují, jejich síla je větší než síla středně velkých států a dále roste. Ani poslední krize a  světové recese tento trend nezpomalily. Naopak. Korporace reportují opět rostoucí zisky – a problémy mají státy a jejich občané, které krizi platí.

K „nastolení“ cyberpunku je zřejmě ještě daleko. Ale může se přiblížit nečekanou rychlostí. Jeden náznak, jak by k tomu mohlo dojít, přineslo v nedávné době Finsko. Požadovalo po Řecku jako zástavu vůči řeckému dluhu řecké ostrovy. Kdyby Řecko svůj dluh nesplatilo, Finsko by se tak rozprostíralo nejen na severu, ale i na jihu Evropy. Ale co to má společného s korporacemi?

Finančně silné nadnárodní společnosti mají množství kapitálu, o  kterém se řadě států ani nesní. A zadlužené státy potřebují peníze. Co zabrání státu před krachem dát do zástavy své výsostné území? Nic. Stačí o svém kroku přesvědčit voliče. Pokud pak své závazky nesplní, může o  území přijít. A nemusí se jednat pouze o převod majetkových práv k pozemkům a stavbám. Může se jednat o „převod práv státu“. Korporace by tím získala vlastní státní nezávislost.

Nadnárodní společnost by pak mohla na svém výsostném území nastolit vlastní politický systém, vlastní zákonodárství, soudnictví… mohla by si zřídit vlastní policii, armádu. A pokud by se krachujících států našlo víc a byly by mezi nimi i větší a světově významné ekonomiky, pak by „korporátní státy“ začaly být postupně uznávány i standardními. Ostatně, těm by se také ulevilo – nemusely by dotovat dluhy Řecka, Itálie, Irska, Portugalska, Španělska… a tak by možná se „zástavou státních práv“ souhlasily předem za sejmutí dluhového břemene.

Celý text článku si přečtěte na serveru Investujeme.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account