Indexové investování je ve světě velmi populární a v poslední době hodně preferované před aktivní správou. Indexové fondy jsou velmi oblíbené zejména v USA. Český korunový investor však velmi velký výběr korunových investic do indexových nástrojů nemá, i když první vlaštovka je na světě.

{+}

Indexové fondy jsou mezi investory velmi oblíbené, zejména v USA, kde mají tyto fondy nižší správcovské poplatky, než v Evropě. Jejich pověst dal dokonce v sázku jeden z nejznámějších investorů na světě, Warren Buffett, když se v polovině roku 2008 stavil s jistou investiční společností o milion dolarů, že pasivně spravovaný fond společnosti Vanguard překoná v průběhu deseti let desítku vybraných hedge fondů. V Evropě sice takové poplatky u indexových, pasivně spravovaných fondů budeme hledat marně, ale i zde platí, že jednou z výhod těchto produktů jsou nízké poplatky.

Právě fondy Vanguard jsou takovou ikonou mezi indexovými fondy, nejspíše právě kvůli své poplatkové politice. Správcovský poplatek ve výši kolem 0,2 % pravděpodobně u žádných jiných podílových fondů nenajdete a pravděpodobně ani u ETF a indexových certifikátů, které jsou největším konkurentem této skupiny podílových fondů.

Pasivní investování zastoupení indexovými fondy sází na efektivní trhy, nesnaží se je výrazně překonat a chování trhu (ve formě indexu) prakticky kopíruje. Akcie se podle teorie efektivního trhu rychle přizpůsobují všem běžně dostupným informacím a tím eliminují příležitosti k realizaci zisku z nesprávného ohodnocení.

Pasivní investoři počítají s tím, že v případě chvilkové cenové nesrovnalosti „zaúřadují“ arbitražéři, kteří cenu rychle vyrovnají. Všichni investoři mají k dispozici všechny historické i nové informace a umějí je rychle a správně interpretovat, neexistuje monopol apod. Výkyvy cen akcií jsou způsobeny pouze novými, nepředvídatelnými informacemi a ceny akcií jsou tím pádem také nepředvídatelné. Najít strategii, která by dlouhodobě překonávala trh, je tedy prakticky nemožné.

I když v poslední době právě ETF a certifikáty v souboji o přízeň investorů nad pasivně řízenými podílovými fondy pravděpodobně vyhrávají, své investory si tyto fondy určitě najdou. Určitě jsou výhodnější pro ty, kteří investují malé částky, případně investují pravidelně, přičemž u obchodníka s cennými papíry se jim takové obchodování notně prodraží.

První korunový fond v ČR

I když v ČR nemají korunové indexové fondy prakticky žádnou tradici, objevila se nedávno první vlaštovka, která má ambici tuto situaci změnit. Nový PX-INDEX Fond od Volksbank Investments bude kopírovat index pražské burzy PX. Drobným investorům tedy nabízí možnost investovat do všech akcií obchodovaných na BCPP. Výhodou je kromě možnosti jednoduchého investování do indexu PX v domácí měně také reinvestice dividend, což může přinést nadvýkonnost nad indexem (jelikož je PX cenový index, vyplacené dividendy se do jeho výkonnosti nezapočítávají), i když to není primární účel fondu. Další výhodou je pak reinvestice dividend, což také není u všech ETF a certifikátů úplně běžné. Pozitivní zprávou je také plán na sestrojení ETF navázaného na index PX, který by mohl vzniknout ve spolupráci s pražskou burzou. Šlo by pak o první ETF vedený v koruně a navázaný přímo na index PX.

Fond má ale také svá negativa, mezi něž můžeme zařadit poměrně vysoký správcovský poplatek ve výši 1,2 % (doporučený vstupní poplatek ve výši 4 % také není málo), což je na pasivně řízený fond, poměrně hodně. Na poměry pasivně spravovaného fondu je tedy fond od Volksbank poměrně drahý, na druhé straně je ale pravda, že pravděpodobně žádná jiný akciový fond veden, resp. zajištěn do koruny, není levnější (ale to není omluva a doufejme, že investiční společnost tento nedostatek brzo upraví). Dalším negativem může být poměrně málo likvidních titulů obchodovaných na pražské burze, což z jinak konzervativní investice dělá investici do koncentrovaného portfolia. Za to ale samotný fond nemůže.

Zajímá Vás, jaké výhrady mají odpůrci k indexovým fondům? Přečtěte si celý článek na serveru Investujeme.cz.

komentáře 4
 1. Na jednu stranu je sympatické, že vznikl ETF na pražskou burzu. Kvůli poměrně vysokému management fee a vstupáku se dle mého názoru nebude těšit velké oblibě.

  4

  3
 2. Michal Mička 9 roky

  Souhlas s Alešem, ETF s tak vysokým manažerským poplatkem nemá velkou přidanou hodnotu.
  Do budoucna by bylo dobré, kdyby se snížily transakční poplatky tak, aby se i menším investorům vyplatilo do ETF pravidelně investovat. Vznikla by konkurence podílovým fondům.

  3

  2
 3. Těžko můžeme nákladově srovnávat ETF, kde jsou max stovky mil až miliardy Kč s levnými ETF v USD.Fixní náklady jsou určitě nemalé.Můžeme diskutovat o tom, jestli místo 1,2% třeba 1,0% nebo 0,8%, ale níže to je asi v ČR nereálné.

  Investovat pasivně do PX mě ale nijak neláká.

  4

  0
 4. Michal Mička 9 roky

  Abych to upřesnil. Měl jsem na mysli transakční poplatky u ETF obecně. Dle mého názoru je škoda, že není rentabilní pravidelně investovat do ETF s menšími částkami. V 80% případů by se jednalo o lepší investici než do OPF.

  2

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account