V devadesátých letech minulého století běžel v české televizi velmi úspěšný „seriál“ osudů italského účetního Fantociho. Jeden z dílů nesl název Maléry pana účetního. Stejný pocit měl ten, kdo se v prvních srpnových týdnech podíval na stav finančních trhů a svého portfolia.

{+}

Průměrný investor byl v kůži proslulého Fantociho, kterému se na paty lepila neskutečná smůla. Obvykle takový investor, vložil své prostředky do nějakého instrumentu v době těsně před vrcholem a tento propad s jejich portfolii pořádně zamával. Toto se týkalo investic desítek tisíc Čechů.

Pokud budeme brát v úvahu pouze české fondy, myšleno fondy s českým domicilem a vedené v české koruně, nejvíce, a to není žádné překvapení, klesly akciové fondy. Bylo to způsobeno jak propadem trhů, tak následným odlivem prostředků z těchto fondů vinou paniky. Podle dostupných údajů činil tento propad více než dvacet procent hodnoty fondů.

Hned za akciovými fondy propadala hodnota fondů peněžního trhu. Nicméně tato skutečnost je již nějaký čas stálicí. Tuzemští investoři dávají přednost více výnosným a přitom konzervativním nástrojům, jako jsou termínované vklady a spořicí účty. Odliv se v podstatě netýkal dluhopisových fondů. Je to dáno tím, že české fondy investují především do českých státních dluhopisů, které nebyly propadem nijak výrazně zasaženy.

V posledních několika dnes však mediální humbuk kolem finančních trhů poněkud utichl, alespoň pokud jde o akcie. Občas se objeví zpráva o vzrůstu či (výjimečně) poklesu ceny zlata. Další vývoj trhů bude výrazně, jako vždy, záviset na vývoji a výhledu ekonomik. A vyhlídky nejsou právě růžové.

Vypadá to, že ekonomika USA, motor globální ekonomiky, opětovně sklouzává do recese, politici přemýšlejí o dalších podpůrných opatřeních a představitelé Fedu hovoří o dalším kvantitativní uvolňovaní. To by mohlo pomoci růstu rizikových aktiv a především ceny zlata.

Ovšem to vše jen podporuje nedůvěru investorů v trhy a propad hodnoty fondů nemusí být konečný. Každá sebemenší pozitivní či negativní zpráva je široce prezentována a trhy na ni bouřlivě, mnohdy přehnaně, reagují.

Přístup laických investorů je rozdílný. Někteří panikaří a prodávají. Jiní naopak vše sledují jako diváci a doufají, že se trh dlouhodobě srovná. Tento přístup má určitou logiku. Mnoho trhů na přelomu let 2007 a 2008 bylo na vrcholu, nicméně následně výrazně propadly. Ovšem při oživení v roce 2009 zase mnoho sektorů a trhů se dostalo téměř nebo úplně na úroveň před krizí. Vzhledem k výkonnosti ekonomiky to však nemohlo trvat dlouho a následoval další propad, jenž někdo nazývá korekcí. Proto, aby se ztráty mohly tzv. „vysedět“, je třeba mít hodně trpělivosti a především velmi dobře nastavené portfolio.

Celý text článku si přečtěte na serveru Investujeme.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account