Italská vláda dnes snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na pouhých 0,2 procenta z dříve předpokládaného jednoho procenta. Zároveň zvýšila cíl pro letošní rozpočtový schodek na 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 2,04 procenta slíbených Evropské komisi.

Nový rozpočtový cíl se nachází na úrovni, kterou Evropská komise na podzim označila za příliš vysokou a porušující pravidla EU, upozornila agentura Reuters. Italská vláda nicméně tvrdí, že “strukturální deficit” očištěný od výkyvů v hospodářském růstu bude v souladu s jejími závazky vůči Bruselu.

Vláda dnes rovněž předpověděla, že úroveň italského státního dluhu se v letošním roce vyšplhá na nové poválečné maximum 132,6 procenta HDP. Italský dluh je v poměru k HDP druhý nejvyšší v eurozóně po Řecku.

V příštím roce by se měl italský HDP podle nové vládní prognózy zvýšit pouze o 0,8 procenta namísto dříve předpokládaného nárůstu o 1,1 procenta. Cíl pro rozpočtový schodek v příštím roce vláda zvýšila na 2,1 procenta HDP z dříve plánovaných 1,8 procenta.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account