Volby skončily tak, jak průzkumy veřejného mínění a političtí analytici očekávali. Demokraté převezmou Kongres a republikáni si udrží vliv ve Sněmovně reprezentantů. Někteří to považují za nevyhnutelnou reakci proti nekonvenčnímu Bílému domu a je otázka, co to znamená pro investory.

V krátkodobém horizontu nepochybně nic významného, ale když vyhlížíme dále do roku 2019, mohlo by to být zpětně viděno jako další impuls pro domácí růst.

Důvodem po „Trumpův náraz“ po volbách v roce 2016 bylo panující přesvědčení, že ekonomická agenda bude zaměřena na lokální úroveň, zejména na investice do infrastruktury. Dosavadní pokrok však v této oblasti neproběhl, jelikož jiné otázky – daňová reforma (dosažená) a reforma zdravotnictví (neúspěšná) – měly přednost. Pokud se vrátíme k volební kampani v roce 2016, investice do infrastruktury byly postavené vysoko v prioritách demokratů a Clintonové.

Je možné, že potřeba domácích investic do infrastruktury a jiný pohled demokratů na rozpočtový schodek mohou změnit situaci. Jakýkoli vývoj v tomto směru by podpořil celkovou ekonomiku, další prosazování růstu mezd na již napjatém trhu práce a potenciálně by mohl být výzvou ohledně očekávání politiky FEDu pro příští rok.

Zdroj: komentář Parase Ananda, vedoucího správy aktiv Fidelity International

 

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account