I přes razantní propad (nejen) akciových trhů podílové fondy překvapivě nezaznamenaly významnější odliv investic ze strany klientů. Naopak pokles kapitálových trhů byl pro mnohé investory impulsem k nákupu za výhodné ceny. Jaký výhled v nejbližších měsících očekávají manažeři tří investičních skupin a jaké změny realizovali ve svých osobních investičních portfoliích? Nejen o tom diskutovali v rámci konference FINfest Online Jan Maňák z BNP Paribas Asset Management, Jan D. Kabelka z NN Investment Partners a Richard Siuda ze společnosti CONSEQ. Moderátorem panelové diskuse byl Petr Novotný, šéfredaktor Investičního webu.

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

Z obsahu videa

„Byli jsme na tom velmi podobně jako celý trh,“ konstatoval Richard Siuda. „Celková aktiva spadla přibližně o 10 %, což bylo dáno z majoritní části poklesem na akciových trzích a jen z malé části přílivem a odlivem investic ze strany klientů. Za první čtvrtletí u nás byla statistika přílivu nových peněz versus odlivů z prodejů mírně v plusu. Ale trhy padaly výrazně, což se nám do hodnoty aktiv hodně promítlo. Příliš se nám nedařilo ve výkonnosti fondů, protože na dluhopisových fondech jsme byli už delší dobu v kratší duraci a byli jsme hodně v korporátních dluhopisech, což nám nějakou dobu vycházelo s tím, jak šly úrokové sazby nahoru a ceny dlouhodobých českých státních dluhopisů šly dolů. Ale teď je to přesně naopak – ceny státních dluhopisů vystřelily, korporátních klesly a zatím se moc nevzpamatovaly. A na akciových trzích? Myslíme si, že americké akcie jsou už hodně drahé a máme je v portfoliích hodně podvážené. Bohužel jsou čím dál tím dražší.“

Jeho slova doplnil Jan Maňák, když uvedl, že v krizových obdobích většinou roste korelace. „Nedařilo se prakticky ničemu, dokonce i americké vládní dluhopisy skočily v březnu výnosově z téměř nuly na jedno procento, a to je docela velký pokles hodnoty. V první reakci se napříč trhy prodávalo všechno, ale řekl bych, že naši klienti na to příliš nereagovali. Ten hlavní dopad k nám přišel převážně ze samotných trhů,“ doplnil a dodal, že ve druhé fázi se vývoj začínal diverzifikovat, některým zemím,  regionům a hlavně některým sektorům se začalo výrazně dařit. „Dneska se americké trhy se blíží maximům, zatímco komoditní trhy nebo trhy, které mají vazbu na komodity, jsou v poměrně hlubokém propadu.“

Jak upřesnil Jan D. Kabelka, jejich investiční společnost se orientuje na tři základní oblasti: na lokální strategie (návštěvníkům FINfestu prezentují primárně lokální dluhopisové strategie i regionální akciový fond), dále na smíšené strategie pro širší skupinu retailových klientů a třetím motivem jsou investice do sociálně odpovědného investování.

„Pokud se na naše fondy podívám výkonnostně, dařilo se nám v lokálních dluhopisech. Náš český dluhopisový fond patří mezi fondy s nejdelší durací na trhu, takže vývoj na úrokových sazbách v posledním období byl pro nás pozitivní. Smíšené fondy se vyvíjely tak, jak se vyvíjely trhy a pro mě je určitým překvapením překotný růst v posledních týdnech. A ve třetí oblasti našeho zaměření se potvrzuje náš dlouhodobý pohled, že právě sociálně odpovědné investice mají určitou nadvýkonnost. V posledních týdnech přináší zajímavý vývoj aktiv.“ Za překvapení posledních dvou měsíců považuje viditelný zájem investorů – pokles trhů některé z nich probudil, jiní už čekali na nákup delší dobu a poslední vývoj byl pro ně impulsem ke vstupu do trhů, další provedli realokaci svých portfolií.

Jak na situaci na trzích reagovali investoři, již řečníci zmínili. Jejich slova doplnil graf průzkumu veřejného mínění, z něhož vyplývá, že téměř čtvrtina Čechů vnímá poklesy na kapitálových trzích jako příležitost k levnému nákupu. Současné dění na trzích (i přes jejich razantní propad) nechává v klidu také 14 % oslovených, kteří uvedli, že stále vidí důvody k setrvání ve svých investicích. Investice nicméně prodalo 6 % respondentů. Na druhou stanu více než polovina dotázaných (konkrétně 56,6 %) se o dění na trzích nezajímá.

Téměř pětina lidí, kteří neinvestují, považuje současné poklesy za příležitost. Současní investoři nejčastěji chtějí navýšit své investice (35 %) nebo v nich alespoň setrvat (26 %).

„Určitě jsme velmi opatrní na slova o tom, že krize je za námi,“ řekl úvodem tohoto tématu Richard Siuda. „To by bylo krátkozraké a sázet všechno na jednu kartu se nám nechce. Na druhou stranu máme akcie oproti neutrálu nadvážené a do budoucna se díváme s mírným optimismem.“

Prošli jsme velkým poklesem trhů, vzápětí následoval velký nárůst, takže v tuto chvíli jsou dva hlavní faktory, které na trhu soupeří. Jan Maňák je upřesňuje: „Negativním faktorem je, že globální ekonomika i jednotlivé národní ekonomiky vstřebávají určitý šok. Máme několik předstihových ukazatelů, ale o tom, jaký bude celkový dopad, se pořád jenom spekuluje. Čísla za druhý kvartál mohou být drtivá.“

Proti tomu ovšem stojí v jednom šiku centrální banky a vlády, které do podpory ekonomik vrhly bezprecedentní množství peněz. Oproti předchozí krizi z roku 2008 je to neporovnatelně masivnější tok peněz, který do trhů teče a právě tento tok některým trhům pomohl překonat hodnoty z počátku letošního roku. „Nabádal bych k opatrnosti,“ netají se Jan Maňák. „Stávající ceny jsou vysoko. Myslím si, že pokles z poloviny února je příliš malý, aby dával smysl v tržním kontextu, který tady v tuto chvíli máme, na druhou stranu, pokud trhy spadnou, tak to bude příležitost nakoupit za lepších podmínek.“

Jelikož Richard Siuda rekonstruuje rodinný dům, nemá žádné starosti, do jakých finančních trhů investovat. Místo rozložení portfolia nabídnul svůj pohled na možná rizika některých aktiv. „V posledních letech jsme viděli velký nárůst popularity alternativních aktiv, zejména nemovitostí –  na trhu vznikla spousta nemovitostních fondů a hodně investorů uvěřilo tomu, že jsou to naprosto bezrizikové investice. Aktuální situace je mohla v jejich názoru utvrdit, protože ten vývoj dolů a nahoru byl příliš rychlý na to, aby se takový pohyb do realitních fondů výrazněji promítl. Ale je dobré vědět, že to nemusí znamenat, že v každé krizi budou tato aktiva naprosto rezistentní vůči poklesu hospodářství, útlumu ekonomické aktivity nebo problémům finančních systémů.“

Jan D. Kabelka v rozložení portfolia zastává především konzistentní přístup, i když přiznává, že pokles cen pro něj byl určitým impulsem. „Mě zajímá i nadále dopad a vývoj sociálně odpovědných investic a strategií a pak se dívám na vývoj na rozvíjejících se trzích,“ dodal.

Jan Maňák je aktivní investor. „Od konce února do března jsem přikupoval, protože úrovně byly atraktivní,“ uvedl, „ale pak byl růst tak rychlý, že jsem většinu nakoupených aktiv z předchozích měsíců na konci dubna raději vyměnil za smíšený fond. Při aktuální ekonomické nejistotě může být právě dobře diverzifikovaný smíšený fond rozumná – a do určité míry defenzivní – varianta, která odpovídá míře nejistoty, zda vyhrají pozitivní faktory v rámci obrovských objemů peněz, které centrální banky do trhů vrhají, nebo bude dominovat spíše  fundament.“

Richard Siuda

Člen představenstva a ředitel prodeje ve společnosti CONSEQ

Vystudoval Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Na počátku posledního roku studií byl v roce 2001 přijat do společnosti Conseq Investment Management na pozici portfolio administrátor. Po dvou letech přestoupil do nově vznikajícího oddělení prodeje investičních produktů prostřednictvím nezávislých investičních zprostředkovatelů. V roce 2006 byl jmenován do pozice ředitele retailového prodeje a zvolen členem představenstva. V rámci skupiny Conseq je zodpovědný za vývoj produktů pro retailovou klientelu a vztahy s externími distribučními partnery, a to jak v oblasti investičních fondů, tak doplňkového penzijního spoření, které společnost Conseq od roku 2013 také nabízí.

Jan D. Kabelka

Generální ředitel NN Investment Partners C.R., a.s.

Kariéru ve finančním sektoru začal v roce 1997 v Citibank. V letech 2000–2006 působil v ING Investment Management (C.R.), a.s. jako obchodní ředitel. Poté odešel do skupiny ERSTE, kde pracoval na různých manažerských pozicích v zemích střední a východní Evropy, naposledy jako ředitel podpory prodeje a investičních služeb společnosti Erste Asset Management. Od února 2013 působí v NN Investment Partners C.R., a.s. (dříve ING Investment Management), kde zastává funkci generálního ředitele. Je rovněž členem vedení Asociace pro kapitálový trh ČR.

Jan Maňák

Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko v BNP Paribas Asset Management

Harcovník finančních trhů. Krizi roku 1997 prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností. Následující dva roky strávil v České spořitelně, kde měl na starosti nabídku investičních produktů. Od léta 2008 nabízí investiční produkty BNP Paribas Asset Management českým a slovenským klientům. Poradci a klienti fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další, z nichž velká většina nedávno přešla do nově vzniklé fondové rodiny nesoucí název BNP Paribas Funds. Honzovi přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

Osobní motto: I po dvaceti třech letech na trzích se stále učím… kromě průběžné aktualizace číslovky na tomto mottu nemusím nic měnit 🙂

Petr Novotný

Šéfredaktor, Investiční web

Zakladatel a šéfredaktor finančního portálu Investičníweb.cz (od roku 2009). Předtím 12 let investiční praxe na pozicích licencovaného burzovního makléře a privátního bankéře u společností Eastbrokers, Merrill Lynch, Citibank a HVB Bank. Dramaturg a moderátor pořadů Investorský magazín na O2 TV a Byznys index Petra Novotného na Seznam TV. Moderátor investičních pořadů na Rádiu Česko a Rádiu ZET. Spolupořadatel finančních veletrhů Investiční fórum a Trading Expo. Šéfredaktor časopisu Investiční magazín. Absolvent American Institute of Arts and Science se specializací na portfoliomanagement (MBA). Externě přednáší na PB – Vyšší odborné škole ve vzdělávacím programu Žurnalistika a nová média.

Tato panelová diskuse proběhla dne 21. 5. 2020 a je součástí FINfest.online.

 

FINfest.online



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account