Tento článek ocení zejména ti méně zkušení. Ti zkušenější by mohli alespoň získat další obecné argumenty pro prodej investičních produktů… Investování zdaleka nemusí mít auru rizikových aktivit. Vždyť stačí dodržet jen pár základních rad. A vězte, vím o čem píšu, hodně jsem si toho s investicemi na vlastní kůži zažil.

Většina rozumných spotřebitelů preferuje nákup levnějšího zboží před nákupem identického zboží za vyšší cenu. Paradoxně se však titíž lidé chovají při investování přesně obráceně, přestože i při investování do podílových fondů jde o zisk. Investory magicky lákají podílové fondy s impozantními výnosy (mrkněte se sem), přestože tyto vlastně neznamenají nic jiného, než že podílové listy jsou například o 50 procent dražší oproti minulému roku. Nemusí to nutně znamenat, že by daný fond nemohl dále růst. Ovšem postavit své investiční rozhodnutí jen na minulosti se nevyplácí. Trhy přirozeně kolísají, růsty jsou střídány poklesy a obráceně. Investoři oslnění vysokým minulým výnosem mají tendenci kupovat vysoko a v panice nepřiměřeně reagovat na následný přirozený pokles. Jak se vyhnout nejčastějším chybám?

1) Nenechte se ovlivňovat krátkodobými minulými výnosy. Nekupujte podílový fond jen proto, že minulý rok přinesl atraktivní zhodnocení a nevyhýbejte se programově ani fondům, jejichž minulá výkonnost není na první pohled zajímavá. I za poklesem trhu může být zajímavá nákupní příležitost.

2) Respektujte svůj rizikový profil. Investiční dotazník vám pomůže určit, jak citliví jste na vývoj hodnoty vaší investice. Na základě minulého vývoje (za několik let) si můžete udělat slušnou představu o tom, jak se fond, který si chcete koupit, chová z pohledu kolísání. Ještě před vaší investicí si položte otázku, zda jste na podobné výkyvy připraveni. Raději se nespoléhejte na to, že dokážete načasovat nákup podílového fondu tak, že se vám podaří výkyvům vyhnout, je lepší s poklesy předem počítat. Nezapomeňte, že trhy mají obecně dlouhodobou růstovou tendenci a že pokles trhu byl doposud vždy vystřídán růstem, který původní pokles překonal.

3) Respektujte doporučený investiční horizont. Jde o dobu, která by měla obvykle stačit k překonání běžných výkyvů na trhu. Doporučený horizont chrání před zbytečnými ztrátami způsobenými nerozvážným ukončením investice. Čím déle investujete, tím více obvykle zvyšujete vaši šanci na zajímavý výnos.

4) Nečekejte s investováním na „vhodnou“ dobu a nezapomínejte investovat pravidelně. Předpovídat poklesy či růsty trhů je extrémně obtížné, ne-li přímo nemožné. Máte-li kapitál, investici neodkládejte, protože například za měsíc budete stát opět před stejnou nejistotou budoucího vývoje. Nemáte-li nakumulovaný kapitál, investujte pravidelně část vašeho běžného příjmu. V každém případě investici rozložte do více trhů s ohledem na váš rizikový profil a počítejte s investičním horizontem, který vaše investice vyžaduje. Pravidelným investováním rozkládáte svou investici také v čase, což dále snižuje investiční riziko. Nepodléhejte panice při výkyvech trhu, které k investování přirozeně patří. Pokud investujete pravidelně bez ohledu na vývoj trhu, máte příležitost při poklesu nakupovat levněji podíly, které se vám mohou zajímavě zhodnotit, až se trhy vrátí zpět ke svému dlouhodobému růstu.

Závěrem si dovolím uvést moudrý výrok jednoho nejmenovaného arabského investora: „Investování je jako plavba po rozbouřeném moři. Vždy se dívejte dopředu směrem k horizontu. Budete-li sledovat vlnobití před přídí vaší lodi, koledujete si o mořskou nemoc.“ Za sebe mohu dodat jediné: Pro svou plavbu si vyberte přiměřené moře, jehož kolísání je pro vás akceptovatelné.

PS: Pozor ještě na jednu věc: akciové (tedy rizikovější investice) bývají lépe zprovizněny. Takže pozor, ať v honbě za provizí „nenavezete“ klienta do investice, která mu neodpovídá… však už víte: investční horizont a rizikový profil!

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account