Zdroj: pixabay.com

Akciové trhy padají a dluhopisy trpí pod růstem úrokových sazeb. Situace tak může nahrávat alternativním investicím. Jak vidí investiční situaci do konce roku správci fondů kvalifikovaných investorů?

Letošní rok je pro investory náročný. Sotva se trhy vzpamatovaly z pandemie, zahájilo Rusko bezprecedentní útok na sousední Ukrajinu, kde jeho armáda v zoufalství a frustraci ze své neschopnosti páchá válečné zločiny a bombarduje civilisty. K tomu Rusko v čele s Vladimirem Putinem využilo své dlouho připravované a prolobované pozice (téměř) výhradního dodavatele zejména plynu do Evropské unie a rozpoutalo hybridní energetickou válku vůči Evropě.

Roky kvantitativního uvolňování a nebývalého tisku likvidity se projevily v růstu inflace i ve Spojených státech, kde Fed začal utahovat kohoutky. A ani USA nesvědčí geopolitické napětí, kterého využívá a prohlubuje ho i Čína svými provokacemi u thaiwanských vod. Svou příležitost ke zviditelnění vidí i komunistický vůdce Severní Koreji Kim Čong-un. A tak Index S&P 500 za letošní rok ztratil již téměř čtvrtinu své hodnoty.

Nedaří se akciovým trhům, ovšem pod tlakem jsou také dluhopisy. Těm nesvědčí utahování měnové politiky, které sice znamená růst budoucích výnosů, ovšem sráží cenu těch již vydaných. Nabízí se tak otázka využití alternativních investic. Na Investiční konferenci AVANT investiční společnosti tak padla otázka na správce fondů kvalifikovaných investorů: Jak se bude podle vás vyvíjet situace do konce roku? Budou investoři držet finanční prostředky a čekat, nebo budou aktivně hledat příležitosti pro zhodnocení a minimalizovat ztráty z inflace?

Michal Brothánek, obchodní ředitel AVANT investiční společnost

Je znát, že situace letošního roku (konflikt na Ukrajině, energetická krize a jejich dopady) zásadním způsobem ovlivňují chování investorů. Zaznamenali jsme různé pohledy. Jedni investují a dále budou, protože vidí příležitosti, které se objevují právě v ekonomických cyklech, které můžeme nyní vnímat. Druzí se snaží mít připraveny likvidní prostředky na účtech v bankách s vyšším zhodnocením a vyčkávají na vhodný timing zainvestovat. A další ředí svá stávající portfolia za účelem snížení jejich průměrné ceny.

Pavel Jíša, člen dozorčí rady a zakladatel fondu Českomoravský fond SICAV, a.s. Podfond AGUILA a Podfond DOMUS

Srpnová prognóza centrální banky počítá s tím, že se tuzemská ekonomika propadne na přelomu roku 2022 a 2023 do recese. Kromě poklesu ekonomického výkonu a vysokých cen energií však domácnosti a firmy nadále sužuje nejvyšší inflace za 30 let. Za celý letošní rok má tempo růstu cen dosáhnout 16,5 %, na což už centrální banka zareagovala zvýšením úrokových sazeb během jediného roku z 0,25 % na 7 %. V důsledku toho podražilo financování v čele s hypotékami. Guvernér ČNB Aleš Michl navíc po posledním měnově-politickém zasedání bankovní rady centrální banky připustil, že by se sazby mohly ještě zvýšit.

Zatímco pro dlužníky se tak situace nadále komplikuje, věřitelům a poskytovatelům nebankovních úvěrů nastávají po dlouhém období nízkých úrokových sazeb příznivější časy. V kurzu tak v příštím roce určitě budou úvěry a pohledávky, zejména ty, jež obsahují zajištění pro případ selhání dlužníka. Protože jde ale pro individuálního investora z právního i ekonomického hlediska o poměrně složitý nástroj, nabízí se zařadit zajištěné úvěry do portfolia prostřednictvím některého z fondů kvalifikovaných investorů.

 

Lukáš Hrma, ČSNF SICAV, a. s., obchodní ředitel a člen investičního výboru fondu

Konec roku je za dveřmi a na investičním trhu se jedná o velmi krátký čas. Do toho si promítněme válku na Ukrajině a českou inflaci. Do konce roku se toho asi moc nezmění, ale bavme se o delším časovém horizontu.

Investoři nemají na co čekat. Musí si najít takové nástroje, které jim budou generovat zisk. Ne takový, který pokryje inflaci, upřímně, žádný takový bez extrémního rizika nevidím. Znovu se vracím k původní odpovědi. Investice do nemovitostí a s tím spojených finančních instrumentů jako stabilních kotev investičního portfolia se přímo nabízí. To neříkám jako představitel investičního, nemovitostního fondu ČSNF, ale jako člověk, který se ve financích pohybuje dlouhodobě. Nemovitosti jsou jistota.

Petr Žáček, zakladatel fondu r2p invest SICAV, a. s. a CEO ve společnosti Snapcore, a. s.

Vysoká míra inflace, všeobecné zdražování, vysoká cena energií… to vše jsou indicie, které by měly přimět veřejnost rozbít prasátko a přemýšlet více investičně. Bohužel opak je pravdou a lidé se začali o své úspory více bát. Je to kromě špatné světové situace dané také některými nepovedenými záměry ať už vykutálených emitentů dluhopisů, tak některými „povedenými“ kousky takzvaných šedých fondů z řad §15.

JUDr. Petr Krátký, místopředseda představenstva a investiční ředitel investiční společnosti AVANT a zástupce fondu Nemomax investiční fondu proměnným základním kapitálem, a. s.

Investoři se nepochybně budou snažit svá portfolia přerozdělit tak, aby své úspory ochránili za cenu přiměřeného rizika. Takovou alternativou může být investiční fond s ochranným mechanismem fundovaného kapitálu pro konkrétní druh investiční akcie. Mezi takové fondy patří právě Nemomax investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.

Jaroslav Ďuriš, zakladatel fondu WERO ČMEF SICAV, a.s. Podfond ČMEF AQUA

Protože aktiva fondu nekorelují s tradičními aktivy, jako jsou akcie, či dluhopisy, očekáváme i na konci roku pozitivní vývoj ve fondu. Určitě bude spousta investorů, kteří budou využívat nástroje peněžního trhu, reagující na růst úrokových sazeb. Zkušený investor však bude hledat nástroje, které přinesou atraktivnější zhodnocení, cenou však bude dlouhodobější horizont investice. A sem se řadí i náš fond.

Adam Juřica, partner AVANT ADVISORY, s. r. o.

V současnosti nás oslovují zejména ti, kteří stejně jako my očekávají, že příští rok bude zajímavý, rychlý a náročný. Ten, kdo vstoupí do příštího roku s dostatečným kapitálem a silným týmem, bude schopen využít příležitostí, které tady dlouho nebyly. Ať už v private equity, nebo v realitách. Pro tyto klienty nyní v AVANT ADVISORY vytváříme korporátní a fondové struktury, hledáme strategické i finanční partnery a investiční příležitosti a doplňujeme kapacity v oblastech, jako jsou krizového řízení, corporate finance nebo projektové řízení. Schopnost reagovat rychle bude příští rok zásadní.

Odborný komunitní web Poradci-sobě.cz je mediálním partnerem Investiční konference AVANT investiční společnosti.

1 komentář
  1. Dima Esicko 1 měsíc

    Jojo. Dámy a pánové, nejnižší výnos za 2 roky 10% p.m. mate zájem o spolupráci?:)

    0

    0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

Nepamatujete si své heslo?