V roce, kdy se narodil nejstarší syn, jsem investoval jednu výplatu do akciového ETF. V době, kdy mu bylo 13 let jsem mu to řekl. Zároveň jsem musel vysvětlit, co je ETF. Ale jak, aby to pochopilo 13leté dítě?

V roce narození jsem investoval jednu výplatu s cílem dát mu peníze v dospělosti. Je to takový vlastní investiční pokus na vlastních dětech. Chci vyzkoušet, jak funguje dlouhodobé investování.

Všechny velké akcie světa

V jeho 13 letech jsem mu to prozradil a řekl, že jsem investoval jednu výplatu. Samozřejmě následovala otázka, kam jsem to investoval. Jak ale vysvětlit 13letému dítěti, co je to akciové ETF? Tak jsem mu řekl, že je to investice (takový fond), kde jsou všechny velké akcie světa. Prostě všechny firmy na světě, které něco vyrábí, prodávají a vydělávají na tom.  A on vlastní maličký kousíček všech firem na světě.
„Tati, opravdu všechny?“ „Úplně všechny ne, ale ty největší ano“. „Takže třeba Apple, Samsung a Facebook?“ „Ano, tyhle ty firmy určitě. A ještě asi 7000 dalších firem.“ Protože jsme jeli autem, rozhlížel se kolem a k prvním technologickým firmám, které již vyjmenoval, přidal i firmy automobilového průmyslu, které viděl kolem sebe. „Tati, a Volkswagen taky?“ „Ano, i ten“. „A co Audi, Renault, Peugeot?“ To už jsem musel přemýšlet a z hlavy jsem nevěděl, jestli se i tyto firmy obchodují na burze nebo jestli tyto značky vlastní jiná automobilka v rámci koncernu. Ale vysvětlil jsem, že nevlastní úplně všechny výrobce aut, ale většinu ano.

Když ceny akcií klesly…

Když na trhu došlo k poklesu cen akcií, řekl jsem si, že si na něm něco vyzkouším. Zajímalo mě, jak malý „investor“ (majitel) bude reagovat na pokles cen. A říkám mu: „Ceny akcií klesly, znamená to, že tvá investice má nižší hodnotu.“ Jeho odpověď byla prostá: „A pořád vlastním ty samé firmy?“ Ujistil jsem ho, že ano. „Tak v tom případě to nevadí, pořád je dobré je vlastnit, i když jsou teď levnější“.
Tento příběh mě utvrdil v tom, jak je důležité se na investice nedívat jako na investici do „akciového světového ETF“, ale jako na „vlastnictví maličkého kousku všech firem světa.“

Petr Syrový, společnost KFP

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account