Evropské dluhopisy investičního stupně nabídnou během příštích 12 měsíců lepší příležitosti než dluhopisy z USA.  V roce 2018 se vysoké kolísání projevilo napříč všemi trhy. Centrální banky začaly couvat z nastavených měnových politik a s tím, jak FED omezuje svou rozvahu nebo jak se Evropská centrální banka připravuje k ukončování odkupu aktiv, se výnosy celkově přizpůsobují a rizikové prémie vstupují znovu do hry.

Nižší likvidita u centrálních bank přirozeně vede k vyšší volatilitě. Tato situace je obvykle výhodná pro společnosti se silnou rozvahou, jejichž cílem je udržitelná struktura kapitálu. Co se týče výběru cenných papírů, ocenění v USA začínají být nadsazená a je rozumné vybrat zisky a nechat je vydělávat na doposud přehlížených trzích, jako Evropa či rozvíjející se trhy.

Korporátní dluhopisy odolávaly kolísání na akciových trzích, což se dalo do určité míry očekávat vzhledem k relativní slabší výkonnosti této třídy aktiv v roce 2018, nízké nabídce a opatrnému otevírání pozic na straně investorů.

Vládní nebo korporátní dluhopisy?

Rok 2018 byl krušným rokem pro americké státní dluhopisy, ale očekává se, že rok 2019 přinese na trzích určitou úlevu. Domníváme se, že FED v polovině roku pozastaví zvyšování úrokových sazeb, neboť reálnou ekonomiku začínají zatěžovat přísnější finanční podmínky a dopad celních poplatků z obchodů. Zastavení růstu úrokových sazeb by mělo ustálit výnosy z desetiletých amerických dluhopisů kolem tříprocentní hranice.

Ačkoliv inflace je hlavním rizikem pro tento vývoj, neočekává se, že ceny budou nějak podstatně stoupat. Dá se předpokládat, že inflace se bude stabilizovat a chránit před šoky způsobenými vyššími cenami komodit.

Vyšší výnosy v USA v kombinaci se silnějším dolarem jsou výzvou pro dluhy rozvíjejících se trhů. Existují výrazné příležitosti v podobě podhodnocených měn rozvíjejících se trhů. Po traumatickém roce a rozsáhlém přeceňování jsou našimi favority argentinské peso a malajský ringgit. Co se týče dluhopisů v tvrdé měně na rozvíjejících se trzích, stále dáváme přednost dluhopisům korporátním před vládními dluhopisy. Hledáme ale příležitosti u vládních dluhopisů v některých menších, rychle rostoucích, proreformních zemích, jako je Pobřeží slonoviny, Argentina, Ekvádor, Ukrajina a Albánie. Co se týče makroekonomických ukazatelů, například čínské úřady výrazně reagují na zpomalení ekonomického růstu volnější fiskální a měnovou politikou podporující riziková aktiva.

Martin Dropkin, globální ředitel úvěrového výzkumu Fidelity International

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account