Občas se stane, že akciové trhy dosáhnou rekordních hodnot. Pak se v médiích a mezi investory hovoří o tom, že není dobrá doba na investice do akcií a že je třeba počkat, až trhy klesnou. Je tedy dobré koupit akcie, i když jsou ceny na rekordu nebo je potřeba počkat na jejich pokles?

Když se hovoří o rekordech trhů, nejčastěji si představíme rekordy trhů z roku 2000, kdy praskala technologická bublina, nebo z roku 2008, kdy přišla nemovitostní krize. Pak následoval jejich pokles, jak si možná pamatujeme. (viz graf)

Hodnota indexu světových akcií MSCI ACWI v USD

Trhy ale dosahovaly svých historických maxim už daleko dříve, než došlo k poklesu a než splaskávaly bubliny. Například celá 90. léta trhy rostly, dosahovaly maxim a stále rostly dál a dál. Až do roku 2000, kdy poté klesly. Stejně tak od roku 2005 do roku 2008 překonávaly stará maxima a posouvala je výše.

Na každém novém maximu byli investoři nervózní a báli se poklesu. Jestli už je to definitivní vrchol nebo ještě ne, neumí nikdo odhadnout. Stejně jako se nedá odhadnout dno trhů, nedá se odhadnout ani jejich vrchol.

Výnosy v příštích 12 měsících nezávisí na tom, jestli jsou trhy na rekordu nebo ne

Udělali jsme si malý pokus. Změřili jsme výnosy trhů dvanáct měsíců poté, co dosáhly nových maxim. Zainvestovali jsme tedy v den, kdy se v novinách psalo: „Trhy jsou nejvýše v historii“. Roční výnosy trhů při nákupu po rekordech jsou srovnány s běžnými výsledky trhů, kdy nakupujeme bez ohledu na historickou cenu.

Výnosy porovnáváme na trzích od roku 1988, tedy za posledních cca 30 let, používáme měsíční data. Je zajímavé, že přibližně v ¼ případů se trhy nachází na svých maximech. V „průměru“ jsou to tři měsíce v roce. (Zde je potřeba dát slovo průměr do velkých uvozovek, protože jsou roky, kdy se trhy na maxima nepodívaly ani jednou, ale jsou roky, kdy na maximech byly deset měsíců z dvanácti.)

Výnosy akciového trhu v následujících 12 měsících, kdy se nakupovalo po dosažení cenového rekordu nebo kdy se nakupovalo bez ohledu na historickou cenu.

Z tabulky plyne, že výnosy trhů po rekordech i bez ohledu na cenu jsou srovnatelné. Medián vychází úplně stejně a říká, že v polovině případů byly roční výnosy nad 11,9 % p.a.

Při nákupu při rekordu jsme se vyhnuli nejhoršímu a nejlepšímu 12 měsíčnímu výnosu. Je to dáno tím, že minimální výnos ze všech započítaných měsíců je nižší než minimální výnos z jen některých započítaných měsíců.

Aritmetický i geometrický průměr vychází skoro stejně. Rozdíl mezi nimi je dán tím, že když nakupujeme bez ohledu na ceny, trefíme se i do velmi nepříznivých měsíců (ztráta 47,9 %) nebo do velmi příznivých (výnos 59 %).

Až zase trhy posunou historické rekordy a titulky budou hlásat nejdražší akcie v historii, není to důvod z trhů utíkat nebo do nich nevstupovat. Výnos v příštích dvanácti měsících není ovlivněn tím, jestli jsou trhy na rekordu nebo ne. Zase bude platit, že trhy v příštích dvanácti měsících přinesly v průměru kladný výnos, ale že jsou rizikové – mohou růst nebo padat, bez ohledu na minulost.

Petr Syrový, KFP

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account