Když se na globální finanční trhy podíváme optikou periody od března 2009, tedy tržního dna při globální finanční krizi, zjistíme, že investoři prožili velice úspěšné období. Globální akciové trhy totiž zaznamenaly dle nejširšího globálního indexu MSCI All Country World Total Return zhodnocení 280 %, měřeno v dolaru.

Akcie a tvorba investičního portfolia

Jsou akcie z celkového globálního pohledu nyní drahé či nikoliv? Domnívám se, že akciové trhy jsou férově oceněny, resp. valuace jsou ve srovnání s dlouhodobými průměry přibližně neutrální. Můj kompozitní valuační indikátor globálních akciových trhů je momentálně přibližně v 5 % plusu, viz graf níže. Akcie z celkového globálního pohledu proto nepovažuji ani za vyloženě drahé, ani za vyloženě levné. Jednoduše jsou podle mého názoru na odpovídajících úrovních, které slibují ve střednědobém horizontu solidní očekávané výnosy na úrovni historických průměrů, tj. přibližně 8 % ročně. Akcie proto do portfolia každého investora se středním až dlouhým horizontem rozhodně patří. Tento názor je odražen v nastavení našich investičních portfoliích, kde máme akcie vůči srovnávacím indexům, resp. benchmarkům, mírně nadvážené.

Kompozitní valuace globálních akciových trhů

Zdroj: Bloomberg, Conseq

Nicméně je třeba být při globální akciové alokaci hodně selektivní. Na výše uvedený zisk globálního akciového indexu měla zásadní vliv fenomenální výkonnost amerického akciového trhu. Americké akcie mají zároveň v globálním indexu obrovskou váhu, která přesahuje 50 %. Jsem toho názoru, že se americké akcie dostaly na neudržitelně vysokou úroveň a jsou momentálně nadhodnoceny minimálně o 25 %, viz graf níže. V následujícím období od nich proto očekáváme silně podprůměrnou výkonnost a v investičních portfoliích je tak máme silně podvážené, respektive jich tam máme relativně hodně málo.

Naopak jsme pozitivní na evropské akcie. Zatímco americké akcie jsou momentálně poblíž historických maxim, evropské akcie dosáhly historických maxim v roce 2015 a od té doby je nedokázaly překonat. Valuačně si navíc myslím, že jsou evropské akcie oceněny přiměřeně, což slibuje zajímavé nadstandardní výnosy v příštích letech.

A konečně se nám velice líbí rozvíjející se trhy (emerging markets), zejména rozvíjející se Asie a střední a východní Evropa. Rozvíjející se trhy jsou na tom ještě hůře než evropské akcie co se zhodnocení týče, když se momentálně pohybují na úrovních z roku 2010. Právě zde proto vidíme největší potenciál pro budoucí růst. A valuace rozvíjejících se trhů? Domníváme se, že jsou velice silně podhodnocené a to minimálně o 10 % vůči dlouhodobým valuačním průměrů na ukazatelích jako P/E, P/B a P/S. Evropské akcie a emerging markets máme proto v portfoliích nadvážené.

Regionální akciové valuace

Zdroj: Bloomberg, Conseq

Investoři to tak mají dneska celkově poměrně těžké. Vhodně namíchaný mix akcií a dluhopisů je určitě i nadále základem portfolia každého investora se středním až dlouhým investičním horizontem. Je ovšem potřeba konkrétní investice vybírat maximálně obezřetně. Optimální variantou mohou být fondy fondů, tedy podílové fondy, do kterých jejich portfolio manažeři vybírají konkrétní cílové podílové fondy. Portfolio manažeři obvykle alokují kapitál především do akciových a dluhopisových fondů a dále také často přidávají fondy alternativních investic jako nemovitosti či jakékoliv hedge fund strategie.

Hlavní výhodou těchto fondů je skutečnost, že investorům stačí koupit pouze jediný investiční produkt, který je silně diverzifikován napříč třídami aktiv a jehož portfolio manažeři navíc strukturu portfolia dynamicky upravují dle aktuální situace na finančních trzích. Investoři by nákupem či dokonce pravidelnými investicemi do těchto investičních produktů neměli udělat chybu. Hlavní je vybrat produkt od zkušené investiční společnosti.

Tímto bych vás chtěl pozvat na konferenci FPG MoneyExpo Invest 2019, kde jako řečník vystoupím. Budu mluvit o současné dynamice světové ekonomiky a přiblížím možnosti, jak vhodně a efektivně sestavit diverzifikované portfolio akcií a dluhopisů, jež bude odpovídajícím způsobem reflektovat můj opatrně pozitivní investiční výhled na příští střednědobé období.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management

 

Přednáška: JAK PŘIPRAVIT SVÉ PORTFOLIO PRO NÁSLEDUJÍCÍ OBDOBÍ

Konference MoneyExpo Invest Praha 2019

Pátek 29. 11. 2019

Konferenční centrum City Praha Pankrác0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account