Odvěká rivalita mezi dlouhodobými investory a rychlými obchodníky neskončí nikdy, spíše naopak. V poslední době jsou trnem v  oku investorů zejména tzv. rychlé automatické obchody řízené počítači – high frequency trading. V USA se proti nim bouří manažeři fondů a chtějí jejich omezení. Je to pozitivní či negativní zpráva?

{+}

Pokud by si otázku z perexu položili investoři v květnu, byla by odpověď mnohých nejspíše ano. Tehdy totiž hýbala investorským světem zpráva o jednom z nejvýraznějších jednodenních propadů indexu Dow Jones a automaty v tom měly podle mnohých prsty více, než si jejich provozovatelé chtějí připustit.

Jak tomu bylo v květnu je dnes prakticky jedno, důležité je, že high frequency trading (HFT) dnes tvoří velkou většinu obchodů na burzách, a to nejenom akciových. Což se sebou přináší jak výhody, tak i problémy. Společnosti, které se HFT zabývají, využívají vlastní programy využívající různé matematické modely a algoritmy k tomu, aby se obchody mohly „vyřizovat“ automaticky. Kromě pohybu cen sledují objemy obchodů, volatilitu apod. a podle toho se pak rozhodují ve zlomcích sekundy o vstupu, nebo výstupu z trhu.

Rozhoduje rychlost

Hlavní devizou automatického obchodování je jeho rychlost (dnes už je realizace obchodu v milisekundách považována za pomalou, jede se na mikrosekundy). Ta umožňuje vyhledávat na trzích investiční příležitosti, které člověk není schopen zvládnout (má význam například při arbitráži, která využívá neefektivity na různých trzích) a vydělat na nich v průběhu velmi krátkého okamžiku i při malých pohybech velké peníze (samozřejmě při velkých objemech).

Rychlost a vyhledávání nerovností a neefektivit na trzích, to jsou vlastnosti, které zastánci a společnosti využívající HFT vidí jako velké pozitivum pro všechny investory. Na trhu je jednak mnohem větší likvidita, roste objem obchodů a trhy jsou tak mnohem efektivnější a přístupnější všem investorům díky menším spredům a lepším cenám.

Co kritici HFT obchodníkům vyčítají? Hrozí riziko zneužití HFT? Jde skutečně o efektivnějšího a levnějšího nástupce tvůrců trhu? Přečtěte si více na serveru Investujeme.cz.

Jak Vy nahlížíte na tzv. rychlé obchody? Jsou podle Vás nebezpečné, nebo spíše prospěšné?

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account