Minulý týden jsem navštívil dvoudenní investiční konferenci FPG MoneyExpo Invest v Praze, kterou spolupořádal web Poradci-sobě.cz. Shlédl jsem několik přednášek a debat a dvou panelových diskusí jsem se osobně účastnil (musím říci, že velmi příjemných). Po týdnu mi v hlavě stále visí 2 myšlenky a nedá mi to se o ně nepodělit.

hostinsky

Viktor Hostinský
 • majitel Viktor Hostinský Investments, s.r.o. (VHI)
 • Vystudoval obor Pojišťovnictví na Technické univerzitě v Liberci.
 • Než založil vlastní společnost Viktor Hostinský Investments, pracoval v ČSOB Investiční společnsti a v americké AG Edwards (dnes Wells Fargo Advisors).
 • Absolvoval studia Certified Financial Planner na Kalifornské Universitě v Santa Barbaře a dosud jako jediný Čech získal v roce 2007 mezinárodně uznávaný titul Certified Financial Planner od americké instituce Certified Financial Planner Board.

Jsou státní dluhopisy mrtvá třída aktiv?

První se týká státních dluhopisů. Na konferenci se střetávalo hodně protichůdných názorů na různé typy investic. V jednom mi ale přišla vzácná shoda. A to v názoru na státní dluhopisy. Padaly výrazy jako „mrtvý“, „už jsme z portfolií klientům dávno vyřadily“, „nedává logiku“, „záporné výnosy a riziko“… Alespoň já jsem nezaznamenal nikoho, kdo by se státních dluhopisů zastal. Tak se o to pokusím teď.

Markowitz už ve své práci o teorii portfolia, za kterou získal v roce 1990 Nobelovu cenu, upozornil na fakt, že na 2 investiční aktiva nelze pohlížet jako na dva sólové hráče, ale že v rámci jednoho portfolia na ně musíme koukat jako na spoluhráče. A podle toho je hodnotit.

Samozřejmě souhlasím s tím, že mít dnes 100%-ní dluhopisové portfolio je nesmysl. Dluhopisy přestaly plnit roli nositele pravidelného příjmu, což by měla být jejich nejsilnější role v portfoliu. Ale neztratily roli tlumiče výkyvů akciových trhů. A já si troufám říci, že tato jejich role zůstává a stále zůstane v portfoliu nezastupitelná a žádná jiná alternativní třída investic jí nedokáže nahradit.

Pro příklad uvádím nedávné výnosy fondů v týdnu od 17. srpna do 24. srpna 2015, kdy během 7 dní spadly akciové trhy v Americe o 10%. Z grafu je jednoznačně patrné, že státní dluhopisy svou roli tlumiče akciových výkyvů plní. I hedge fondy, které nejsou v grafu uvedeny, ztratily v tomto týdnu v průměru okolo 4%.

Moje myšlenka je tedy jednoduchá – pokud chcete dlouhodobě vyhrávat, nemůžete hrát hokej s 5 útočníky.

 

vynosy_fondu_vhi

Výnosy vybraných fondů v týdnu od 17. 8. – 24. 8. 2015.

Zdroj: iShares.com, conseq.cz, propočty ALL SEASONS portfolio Viktor Hostinský investments, s.r.o.

Konkurují poradci privátním bankéřům?

Ta druhá myšlenka vyvstala přímo z debaty, ve které jsem se na pódiu potkal s panem Mockem, regionálním ředitelem Erste private banking a Erste Premier. Pan Mocek dostal otázku, zda vnímá konkurenci ze strany nezávislých finančních poradců. Z jeho reakce bylo patrné, že o ničem takovém vůbec neví. Určitě ne v oblasti investic, pouze v oblasti hypoték, kde to cítí velice znatelně. A mě tyhle informace nepřekvapují, ale motivují. Já věřím, že to, jak dokázali nezávislí poradci posunout úroveň služeb pro klienta v oblasti hypoték nebo pojištění, to mohou dokázat i v oblasti nezávislého investičního poradenství.

Vidím tu obrovský prostor pro hodnoty jako nezávislost, transparentnost odměn, odbornost a společný zájem. To jsou hodnoty, které dnes z mého pohledu na trhu chybí a my ve VHI děláme všechno pro to, aby je nezávislí poradci mohli svým klientům nabídnout, a postavit na nich svůj dlouhodobý obchodní model.

Má druhá myšlenka je tedy také jednoduchá: pokud máte ambici poskytovat nezávislé investiční poradenství dnešním klientům privátního bankovnictví, tak na tom pojďme spolupracovat.Komentářů: 8
 1. Jan Maňák 9 roky

  Dobrý večer pane Hostinský,

  dnes jsem si otevřel poradce sobě, že napíšu něco o tom, jak jsou vládní dluhopisy mrtvá investiční třída. Trochu jste mě předešel Vaším blogem, takže začnu polemikou s Vámi a někdy později napíšu, co jsem měl na srdci.

  Já s Vámi souhlasím, že v portfoliu musí být i nějaké diverzifikační elementy a že státní dluhopisy, rozumějme státní dluhopisy vyspělých zemí nebo v případě českého investora české vládní dluhopisy, tuto roli plní.

  Nicméně se domnívám, že v režimu tříletého časového testu poukazovat specifickým týdnem v srpnu 2015 není úplně korektní.

  Pokud si mám odpovědět na otázku, co mohu očekávat od českých nebo německých vládních dluhopisů ve tříletém či delším horizontu, musím si férově odpovědět, že potenciál pro zisk je minimální, zatímco potenciál pro nějakou ztrátu je vyšší.

  Musel bych být velký medvět a věřit ve velkou deflaci, aby taková sázka mohla vyjít.

  Ano, okolo 24.8. vyskočila volatilita na dlouho nevídané úrovně a v panice investoři utíkali do „bezpečných přístavů“, a mezi nimi zejména US vládních dluhopisů.

  Ale abych Vám argumetoval také daty, máme pravidelný týdenní investiční meeting, pro které dotáváme podklady. Nejbližší následující byl ze 7.září.

  10-leté UST měly výnos do splatnosti 2,19% proti 2,15% o měsíc dříve. Čili drobná ztráta nebo šul-nul výnosem pro klienta. Už na měsíční perioda se Váš zisk změnil v nulu až mírnou ztrátu.

  Německé vládní dluhopisy výnos 0,68% proti 0,66%, takže pro investora stejná zpráva.

  Ano, většina akciových indexů v tomtéž období skutečně odepsala přes deset procent.

  Nevím, jak to máte vy, ale já po prodloužení časového testu při investici přemýšlím, jaký očekávám výnos a riziko v horizontu těchto tří let a více. V takovém horizontu od vládních dluhopisů nic nečekám.

  Protože produkty, jako transformovaný fond penzijního přípojištění nebo stavební spoření buď obsahují, nebo se chovají jako konzervativní dluhopisové fondy, nevidím důvod klientovi s těmito produkty ještě navyšovat konzervativní dluhopisovou složku v investičním portfoliu.

  Jak první alternativu bych viděl aspoň nejkvalitnější firemní dluhopisy. Aktuální výnos cca 1,5% při duraci okolo 4 – 4,5 let mi přijde ještě akceptovatelný. Máme takový fond se zajištěním do koruny.

  O tom, co bych viděl jako další, a snad vhodnější alternativu napíšu někdy příští týden.

  • Author

   Dobrý den, já pouze zopakuji: rolí dluhopisů v portfoliu dnes není přinést investorovi výnos (od toho tam jsou akcie) ale tlumit výkyvy akciových trhů. Firemní dluhopisy, které navrhujete jako alternativu, mají zpravidla pozitivní korelaci k akciím, jinými slovy hýbou se ve stejném směru, jako akcie. A znovu se odkáži na Markowitze a že je nutné koukat na orchestr jako celek a ne na jednotlivé nástroje.

   Základní myšlenka je ta, že pokud budu počítat, že akcie mohou nést 9% ročně a tvoří 1/3 portfolia, pak i když dluhopisy nic nevynesou (tedy vašimi slovy šul nul) a budou jen tlumit akciové výkyvy, tak pořád mi portfolio ponese 1/3 x 9% a to jsou 3% ročně.

   Pokud jsou výnosy do splatnosti dlouhodobých amerických státních dluhopisů 2% a vy jich v portfliu máte přes 50% pak můžete počítat i s tímto výnosem: 50% * 2% a to je 1%. Celkem tedy 3% + 1% = 4%. My do našeho nejkonzervativnějšího portfolia přidáváme ještě 7,5% zlata a 7,5% komodit abychom portfolio chránili při obdobích s rychle narůstající inflací, kdy se zpravidla nedaří ani dluhopisům ani akciím. Ve finále pak získáte portfolio (orchestr), které minimálně kolísá (míň než jakýkoliv individuální nástroj), kde prakticky nenesete riziko emitenta, ale kde můžete počítat s dlouhodobým výnosem mezi 4 – 6% ročně.

   A sám dobře víte, jak velké riziko krachu emitenta byste musel nést, pokud byste hledal podobný výnos ve firemních dluhopisech nebo jakýchkoliv jiných nástrojích.

   K Vaší poznámce o Doplňkovém penzijním spoření jen poznamenám, že pokud někdo dělá kvalitní poradenství, tak většina jeho klientů dnes nebude v transformovaném fondu se stoprocentní dluhopisovou složkou, protože v tom, až na vyjímky, nevidím smysl. A i tento nástroj je možné zakomponovat do hry celého orchestru. A to samé by se dalo říci i o stavebním spoření.

 2. Jan Maňák 9 roky

  Dobrý den, já nutnost orchestru nerozporuji. Jen říkám, že je možné najít jinou sestavu, aby na jedné straně diverzifikovala, a na druhé straně měla nějaký růstový potenciál.

  K Vašemu případu – souhlasím, pokud se budeme bavit o amerických vládních dluhopisech držených napřímo a do splatnosti v USD konzervativním portfoliu.

  To asi není typický příklad, který by zdejší pradci řešili každý den.

  Pokud to bude CZK investor, USD komponent mu přináší měnové riziko. V dlouhém horizontu platí, že USD posiluje, když je na trzích stres, což by zajištění mohůlo vyhovovat, v posledních měsících se dolar chová opačně.

  V každém případě měnový efekt zvyšuje volatilitu portfolia.

  Pokud se budeme bavit o českých nebo eurových dluhopisech pro CZK a EUR portfolio, výnos bude zase výrazně níže, než jsou americká 2%. Cca do 0,50% p.a.

  A pokud to vše zabalíte do fondu, kde dnes nakoupíte 6-8 splatost a za 5 let budete mít stále 6-8 letou splatnost, velkou část výnosu Vám pohltí růst úrokových sazeb.

  Říkám to s plným vědomím toho, že tu pár takových dluhopisových fondů nabízím.

  Vládním dluhopisům se kdysi říkalo „risk free return“. Boužel v současnosti, vzhledem k delší duraci se lépe hodí „return free risk“.

  Je dobré si uvědomit, že i vlivem poklesu kuponů dluhopisů došlo k prodloužení durace vládních dluhopisů, a to platí jak pro evropské, tak pro americké bondy. Menší kupon po další dobu … mám k tomu nějakou analýzu, zkusím jí odpoledne pro případné zájemce najít.

 3. Jan Maňák 9 roky

  Myslím, že to je důležitá debata a oceňuji, že jste se do aktuálně převládajícího názoru pustil .

 4. Author

  Já jsem rád, že takto debatujeme, protože to co píšete, každého přemýšlejícího poradce napadá. Proč dluhopisy v portfoliu, když neslibují žádný výnos. A i já o tom neustále přemýšlím a studuji jak o tom přemýšlí ti nejpovolanější a věřím, že tato debata může pomoci poradcům utříbit si svůj názor.

  Já ve vašich argumentech ten pohled na orchestr trochu postrádám. Protože píšete, jen o výnosech dluhopisů a že od nich v příštích 3 letech nic nečekáte. Z toho mi trochu vypadl ten pohled, že když se na trhu něco dějě, všichni utečou ke státním dluhopisům. A to je přesně to, co od nich v příštích 3 letech čekám já a je to (jak jsem napsal) dnes jediný důvod, proč je v portfoliích mít. A i když tuhle roli neplní asi dokonale, tak bohužel neexistuje lepší alternativa.

  Dnes žijeme v době extrémně nízkých úrokových sazeb a těžko říci, jak ta doba bude trvat ještě dlouho. Jen připomenu, že v Americe spadla ve 30. letech základní úroková sazba pod 3% a v následujích 30 letech tuto hranici nikdy nepřekročila. Tvrdit tedy, že úrokové sazby porostou a že smažou současné výnosy do splatnosti je trochu věštění z křištálové koule.

  Holt žijeme v takové době a my i investoři prakticky máme 2 možnosti. Buď se smíříme s nižšími očekávanými výnosy, nebo příjmeme vyšší kolísavost v portfoliu (upozorňuji, že mluvím o portfoliu s mixem dluhopisů i akcií, ne o čistě dluhopisovém portfoliu).

  Já osobně jsem pro druhou variantu. A tam vidím největší přidanou hodnotu poradců. Že pokud dokáži se svými klienty správně pracovat, vzdělávat je a přimět je k dlouhodobému pohledu na peníze, pak začnou hrát státní dluhopisy v portfoliu menší roli, protože krátkodobé kolísání přestane být prioritou a hlavním cílem bude dlouhodobý výnos.

  Nelze na to však jít obráceně, že budeme tvrdit, že nahrazením státních dluhopisů v portfoliu najdeme vyšší výnos, aniž bychom zvýšili kolísavost portfolia.

  Pokud to dokážete, nominuji vás na Nobelovu cenu :o)

 5. Jan Maňák 9 roky

  Vidím to tak, že dostatečný diverzifikační efekt může přinést i jiné řešení, než jen čistě vládně dluhopisové.

  Mám konkrétně na mysli fond absolutního výnosu, který může tvořit tu diverzifikační složku s nízkou korelací k akciím, různým typům dluhopisů i komoditám.

  Jsem v časovém presu, nicméně rád bych tu přiložil dokument, který jsme publikovali v červnu, boužel v angličtině, a který směřuje přesně na oblast, kterou jste tu otevřel. Jen nevím, jak jako pouhý účastník diskuze mojhu vložit PDF, aby si jej mohli přečíst všichni zájemci o tuto problematiku.

  Viktore, máte možnost vložit ten článek k diskuzi? Mohu Vám ho někam poslat?

 6. Jan Maňák 9 roky

  Dobrý den všem,

  zmioňovaný dokumkent v angličtině z června 2015 najdete zde:

  https://poradci-sobe.cz/files/2015/11/MAS-Managing-a-rising-yield-environment-June-2015.pdf

  děkuji administrátorovi za uložení dokumentu.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account