Pravidelné investice jsou základem každého finančního plánu. Tato problematika je daleko pestřejší než se běžně ukazuje na klasických školeních. Často se totiž ukazuje, jak pravidelná investice umí vydělat. Neukazuje se ale, že pravidelné investice umí prodělat třeba i na horizontu 10 let.

Typické ukázky pravidelných investic

Typicky se u pravidelných investic ukazuje, že jsou méně rizikové než jednorázové investice. Resp. že pravidelné investice umí vydělávat i v okamžiku, kdy se trhům nedaří.

Pro tuto demonstraci se vybere vhodný vývoj trhů. Jsou na vrcholu, pak padají dolů a pak se částečně oživí. Dobrým příkladem je např. Velká hospodářská krize od roku 1929 nebo splasknutí internetové bubliny v roce 2000. Toto období si ukážeme. Co zadáme do kalkulačky?

 • doba investice: 7 let
 • začínáme v době, kdy jsou trhy na vrcholu (rok 2000)
 • investujeme 100% do akcií a výnos měříme v nominálních hodnotách

Vývoj akciobého trhu ukazuje červená čára.

Akcie padají, pak se vrátí přibližně na své hodnoty. Po 7 letech jsou v mírném zisku, který ani nepokryje inflaci. Jak se v tomto období daří pravidelné investici?

Vývoj zisku ukazuje červená čára: nejprve není zisk nic moc, protože akcie klesají – ale my nakupujeme levněji. Jakmile se trhy trochu zvednou, dostáváme se do zisku. 7leté období končíme s naspořenou částkou přes 1 100 000 a se ziskem 270 000. To odpovídá zhodnocení investice o 7,85 % p.a. A to vše v situaci, kdy se akciím nedařilo.

Zde se často dělá zjednodušený (chybný) závěr: „Pravidelná investice je bezpečnější než investice jednorázová a pravidelná investice neprodělává. Pravidelná investice je cesta, jak se dostat k ziskům, i když se trhům nedaří. Takže vlastně vždycky.“ To ale není celá pravda.

Pravidelná investice neboli průměrování

O pravidelné investici se někdy také mluví jako o průměrování nákladů. Nekupuji za levné ceny, ale za průměrné. A průměr znamená: někdy kupuji levněji, někdy kupuji dráž. O tom, jak dopadne pravidelná investice, nerozhoduje pouze to, kde akcie nakonec skončí, ale také jakou cestou se k výsledku doberou. Jednoduše řečeno: jestli trhy půjdou přes „kopec“ nebo jestli půjdou přes „údolí“.

Opět si vezměme pravidelnou investici na 7 let. Stejně jako v předchozím případě. Jen začněme investovat o trochu dřív – od roku 1996 do roku 2003. Vývoj trhů je opět na grafu:

Tentokrát se trhy chovaly naopak. Nešly přes údolí, ale šly přes kopec. Celkově akcie skončily se ziskem 7,2 % p.a. To celkem solidní výsledek. A co na to naše pravidelná investice? Skončila ve ztrátě!

Pravidelná investice umí skončit ve ztrátě i na rostoucím akciovém trhu, pokud se trhy pohybovaly špatnou cestou. Je to úplně stejné jako v předchozím případě, kdy pravidelné investice vydělaly na trzích klesajících. (Holt je to průměrování a ne recept na vymazání rizika.)

Řešení je v investiční brzdě (realokaci)

Hlavním rizikem pro pravidelné investice je pokles trhů v posledních fázích spoření. Když na počátku trhy rostou, zhodnocuje se nám malý objem peněz. Jakmile máme naspořenou zajímavou částku, je pro nás rizikem, že trhy začnou padat. Proto musíme realokovat investici – začít brzdit.

Ukážeme jeden konkrétní vymyšlený příklad (neberte ho jako doporučení, že by se mělo brzdit přesně takto). Naše 7letá investice by v tomto případě vypadala takto:

A jak bychom dopadli? Dostali bychom se do zisku? Ano!

Zisk by byl 236 000 Kč a odpovídal by zhodnocení 7 % p.a.

Praktický příklad: pravidelko za posledních 20 let

Zadání bude vypadat takto:

Investiční brzdu nastavíme např. takto:

Vývoj portfolia by byl:

Výsledná naspořená částka je 4,7 mil., zisk je 6,94 % p.a.

Interpretace pro klienty: „Jestli byste začali investovat před 20 lety, dopadli byste jako v příkladě.“ A kdo si myslí, že jsme zvolili příliš optimistický scénář, ať si zkusí zadat jiné startovní datum. Třeba období, kdy se na počátku akciím nevedlo.

Úkoly na přemýšlení a zkoušení

 • Zadejte čistě akciovou investici s horizontem 10 let
  • Sledujte, jakých jste dosáhli výnosů
  • Zkuste najít co nejhorší výsledek (největší ztrátu)
 • Najděte co nejdelší horizont, kdy bude investice ve ztrátě (najdete 15letý?)
 • Sledujte, co se musí splnit, aby investice na 10 letech prodělala
 • Najděte si takové brzdění, které je rozumné a dává solidní výsledky i  v těchto kritických okamžicích.  Tím si vytvoříte „bezpečnou strategii pro pravidelné investice“.
 • Testuje svoji strategii pro pravidelné investice včetně brzdění. Měňte datum startu a sledujte, jaké dostáváte výsledky.
 • Jestli chcete mít odpověď na otázku, co můžete od pravidelné investice očekávat, testujte ji pro různé počáteční termíny. Dostanete celkem velký rozptyl všech možných výsledků. Budete dost daleko od teoretické hodnoty, že akcie vydělávají 10 % p.a.

Časově omezenou demoverzi kalkulačky pravidelných investic si můžete stáhnout zde. Plnou verzi této kalkulačky si můžete koupit zde.

Autor článku a kalkulačky je analytikem společnosti KFP

1 komentář
 1. Moc dobře popsané! Díky za tento článek.

  8

  4

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account