Petr Syrový: Pro zkvalitnění poradenských tipů jsem se rozhodl, že pro Vás budu publikovat finanční kalkulačky. Napsal jsem s kolegy celou řadu článků o hypotékách, investicích, plánování a pojišťování. Podkladem pro většinu článků jsou excelové výpočty, které zůstávaly bez užitku u mě v počítači. A nyní je dám k dispozici vám.

Kalkulačka č. 1: Historické výnosy investic

Na školeních se často probírá, kolik jednotlivé investice vydělaly. Kolik očekáváte, že vydělají investice do akcií za 20 let? O kolik překoná peněžní trh inflaci? Nyní se můžete podívat, jakých výnosů se dalo v historii dosáhnout. Stačí si zadat období (od kdy), jak dlouho se investovalo a jak vypadalo portfolio. Hned máte sami odpověď. Kalkulačku si prosím ihned stáhněte zde (xls).

(Poznámka: kalkulačka je funkční do 25.3.2010. Pokud se Vám bude líbit, můžete si ji koupit (90 Kč včetně DPH) bez omezení funkčnosti a s Vaším jménem v záhlaví.)

Příklad použití kalkulačky:

Jak se vyvíjela akciová investice v posledních 20 letech?

Co je zajímavé si s kalkulačkou vyzkoušet

Kolik vydělávaly akcie?

Zadejte si dobu investice např. 20 let a postupně měňte počátek investice. Zjistíte tak, že i na 20leté periodě dostanete velice rozdílné výsledky:

 • Od roku 1989: 8,0 % p.a.
 • Od roku 1979: 17,7 % p.a.
 • Od roku 1969: 11 % p.a.
 • Od roku 1928: 3,5 % p.a.

U akcií není spolehnutí, že ani za 20 letech vydělají uváděných 10 % p.a. Jejich výnos se často výrazně liší od uváděných 10 % p.a. Umí i 4 % i 17 %.

Kdy dluhopisy porazí akcie

 • Jsou 10letá období, kdy dluhopisy porazí akcie (např. posledních 10 let).
 • Jsou 20letá období, dluhopisy zůstanou za akciemi jen těsně.

Jak se vyvíjela konzervativní portfolia

Jak se chovají portfolia typu: 60 % dluhopisy, 20 % peněžní trh a 20 % akcie.
Jak je to s výnosem a s rizikem takového portfolia? Mělo by platit, že přimícháním akcií riziko klesá.

Co umí inflace s portfoliem

Vysoká inflace byla v 70. a 80. letech 20 století.

Jaké portfolio dokázalo překonat inflaci, pokud bychom začali v roce 1970?

Historická data (poznámka ke zdroji dat)

Historická data reprezentují:

 • Akcie – index S@P 500. Tento index existuje od roku 1957, ale byly dopočteny jeho historické hodnoty. K indexu byly připočteny vyplácené dividendy.
 • Peněžní trh – T-Bill 3měsíční
 • Dluhopisy – 10leté státní dluhopisy

Všechna data reprezentují indexy. Index se nedá bez poplatků nakoupit. V praxi vždy budeme kupovat fond nebo jiný nástroj, který je zatížen poplatkem. Výnosy tedy nezohledňují poplatky: za nákup, za správu a případně daně.

Petr Syrový, KFP

Vaše postřehy ke kalkulačce a co všechno se dá díky kalkulačce zjistit, pište prosím do diskuse pod článek.


4 komentáře
 1. Martin Viktora 9 roky ago

  Já bych navrhoval udělat kalkulačku na pravidelné investování.

  2

  0
 2. Petr Syrový 9 roky ago

  Kalkulačka na pravidelné investice je v plánu. Bude. Je potřeba domyslet brzdění. Protože pravidelná investice bez brzdění nedává smysl. Neodpovídá praxi. Bez brzdění je totiž pravidelná investice dost riziková. Jsou 20letá období, kdy investice končí ve ztrátě.

  0

  0
 3. Jan Maňák 9 roky ago

  myslím, že to je výborný nápad. Jeho praktické využití je ale omezené pouze zjištěním, že málokteré portfolio se bude vyvíjet přesně podle předpokladů poradce. Zjištění, že akcie i ve velmi dlouhém období mohou mít výnos 3-17% asi příliš nepomůže.

  Řekl bych, že užitečnější pro poradce by byl nějaký jednoduchý “Monte Carlo” simulátor, který by porovnal x výsledků na 10 nebo 20 leté periodě a ukázal by střední výnos a km tomu třeba koridor 90% spolehliovosti.

  Jinak “zpětné” výsledky kalkulačky není možné při pohledu dopředu nijak uplatnit.

  Kalkulačka dál neřeší (a většinou kvůli časovému hiorizontu ani nemůže řešit) otázky jako měnové riziko, regionální či sektorové akcie, u dluhopisů kreditní riziko atd. Nové třídy aktiv (komodity, nemovitosti, atd atd). Vždyť třeba slovenská koruna existovala pouze v historicky krátkém období 1993-2008. A u dluhopisů má pro středoevropského klienta index 10Y US vládních dluhopisů pouze jediné pozitivum, totiž dostatečně dlouhou historii.

  Přesto, považuju kalkulačku za výborný počit a doporučuji všem poradcům jako dobrý materiál pro diskuzi o spolehlivosti předpokladů budoucích výnosů.

  Naopak kalkulačku na pravidelka považuji za prioritu nižšího řádu, protože už samotný rozklad investice v čase snižuje volatilitu výnosu, výnos by měl z definice směřovat kamsi ke střední hodnotě.

  0

  0

Leave a reply

Partneři


Chcete zde mít své logo?

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account