Kasia Kiladis - Fidelity International

Navzdory občasnému uklidnění situace mezi USA a dalšími státy v čele s Čínou se vždy našlo další jablko sváru. A nejspíš se vždy nějaké najde. „S obchodní válkou pravděpodobně budeme muset žít celé příští desetiletí,“ říká Kasia Kiladis, ředitelka investic ve Fidelity International. A proč Donald Trump nezrušil Obama care?

Poprvé jsme se setkali krátce po amerických prezidentských volbách, které vyhrál Donald Trump. Od té doby se mnohé událo. V rozhovoru jste kupříkladu uvedla, že Donald Trump bude masivně chránit domácí ekonomiku, což také dělá. Jak z tohoto pohledu vidíte současnou obchodní válku mezi USA a zbytkem světa?

Máte pravdu, když zmiňujete obchodní válku mezi USA a zbytkem světa, protože se nesoustředí prominentně na Čínu, ale také na Severní Ameriku a obchodní dohodu s Kanadou a Mexikem. A zaměřuje se i na zbytek světa včetně Evropy. Donald Trump bude pokračovat, protože skutečně věří, že je to dobré pro americkou ekonomiku.

Pro investory je ale významná globální ekonomika. Všechny velké společnosti působí mezinárodně na celém světě.

Nechci hovořit za Donalda Trumpa, nicméně on věří, že cla a stažení se z globální ekonomiky je důležité, protože USA ztrácí vedoucí pozici. Ostatní země dotují svůj průmysl a zaplavují Spojené státy levným zbožím. Čína je jednou z nich, ale i Evropa má hodně dotovaného průmyslu, což činí zboží levnějším a drží nízkou inflaci.

Stažení se z globalizace bude doprovázeno vyšší inflací, což způsobí také vyšší volatilitu trhů. Ale v dlouhém období se možná společnosti budou více soustředit na produktivitu, což jsme v průmyslu neviděli v posledních několika desetiletích. A produktivita bude více zaměřená na domácí prostředí.

Dotace jsou tedy podle vás hlavní důvod, proč Donald Trump vyhlásil svou obchodní válku?

Ano. Je to také jeho základnou. Ta chce, aby zaútočil na země, které mohou prodávat zboží do Spojených států s nižšími cenami. Čína z toho jednoznačně benefituje, ale vidíme, že i Evropa čerpá tyto výhody díky dotacím.

Čína exportuje do Spojených států také americké zboží, protože řada amerických společností vyrábí v Číně.

Přesně tak. Apple je jednou z nich a mnoho high-tech společností má dodavatelský řetězec umístěný v mnoha lokalitách včetně Číny a jihovýchodní Asie. Ale to se časem změní. Proto také Donald Trump ve většině případů nastavuje tarify tak, aby měly dopad, ale bez poškození ekonomického prostředí příliš významně. Chce být znovu zvolen.

Zároveň ale tlačí dostatečně páky tak, aby Fed musel jednat. Kdyby Donald Trump nespustil svou obchodní válku, nebyli bychom v situaci, kdy Fed snižuje úrokové sazby.

Donald Trump svým způsobem následuje příklad tureckého prezidenta, který v okamžiku, kdy turecká centrální banka nedělala, co si představoval, vyměnil její bankovní radu. Donald Trump nemůže bankovní radu jednoduše vyměnit, ale také silně prosazuje svou politiku.

Fed je ve velmi složité situaci. Chce udržet nezávislost a chce, aby byl vnímaný jako nezávislý. Proto také snižoval sazby méně agresivně, aby vytvářel dojem nezávislosti. A to přesto, že všechny ekonomické indikátory ve Spojených státech naznačovaly zpomalení a inflace není ve výhledu…

Hans-Joerg Naumer, Head of Global Capital Markets & Thematic Research Allianz Global Investors, se kterým jsem dělal rozhovor, řekl, že obchodní válka není o tom, o čem se zdá být. Je o dominanci v technologiích, kterou USA ztrácí na úkor Číny.

Ano. Když se podíváte na současný průběh obchodní války a probíhající rozhovory, je to především o „kupujte více zboží“, „vyrovnejte obchodní bilanci“. Ale to skutečně není to, o co se jedná. A tím hlavním tématem je, že Čína získává technologickou dominanci.

V historii měly Spojené státy vždy vysoký podíl výdajů na výzkum v hrubém domácím produktu a v USA byly vždy dominantní technologické společnosti. V poslední době ale Čína hodně investovala do technologií, přilákala významné americké technologické společnosti, aby investovaly v Číně, a Donald Trump je přesvědčen, že některá z intelektuálních vlastnictví byla ukradena. Toto se stalo v mnoha zemích světa a je to způsob, jakým řada rozvíjejících se trhů přeskočila vývoj.

V dlouhodobém horizontu jde o to, že chce udržet intelektuální vlastnictví a ujistit se, že se Čína nestane supermocností. Toto se nevyřeší obchodní dohodou a nevyřeší se to ani v několika příštích letech. Bude to velmi dlouhý proces, který bude zcela jistě pokračovat, pokud bude Donald Trump u moci.

A bude Donald Trump prezidentem i po nadcházejících volbách?

Největší otázka je, jestli se najde dostatečně silný kandidát Demokratů, který bude schopen získat podporu v klíčových státech USA. Výsledky prezidentských voleb jsou závislé především na výsledku v několika státech – a když kandidát získá jejich podporu, vyhraje volby. Není to tak, že by jeden volič představoval jeden hlas.

V minulých volbách Hillary Clintonová získala více hlasů, ale nevyhrála volby. Nevyhrála v klíčových státech.

Tyto klíčové státy nejsou na východním nebo západním pobřeží. Jedná se o průmyslové státy, o státy, které mají potíže s imigrací nebo globalizací. A vše, co Donald Trump dělá, ho podporuje v těchto státech. Kromě toho dělá kroky, z nichž těží Wall Street a byznys, např. snížení korporátních daní, snížení daní pro bohaté, uvolnění regulace… Má tedy velmi širokou volební základnu. A není žádný demokratický kandidát, který by měl aktuálně výhled k získání podpory v těchto klíčových státech.

Proto věřím, že Donald Trump volby vyhraje.

Jeden ze zvažovaných kroků Donalda Trumpa bylo zamezení přístupu čínských společností na americké burzy. Nakonec k tomu nepřistoupil. Toto ale není opatření, které by bylo ve prospěch investorů…

Přesně tak. Proto k tomu také nepřistoupil.

Jedním z klíčových faktorů voleb je ilegální imigrace. Kvůli tomu Donald Trump prosadil i využití rezervních prostředků k výstavbě zdi na hranicích s Mexikem. Může vůbec taková stavba pomoci proti ilegální migraci? Nebo se jedná jen o politické gesto?

Funguje to ve smyslu, že je nyní mnohem více zdrojů v imigračním departmentu na hranicích s Mexikem. Slyšíte příběhy o ilegálních imigrantech, kteří jsou dlouhou dobu zadržováni, slyšíte příběhy o dětech oddělených od rodin. Je to za politickou rétorikou, skutečně jedná.

Ať postaví zeď, nebo ne, již agresivně mění imigrační politiku. Je mnohem složitější pro imigranty dostat se do země, je pro ilegální imigranty složitější žít v Americe, aniž by se museli neustále ohlížet přes rameno, dělá pro imigranty mnohem složitější zisk občanství. V současnosti, narodíte-li se na území Spojených států, získáte občanství. A to chce změnit. Byla by to zásadní změna. A dívá se na všechny způsoby, jakými by mohl zastavit imigraci.

Na druhou stranu imigranti zpravidla vykonávají práce, které Američané dělat nechtějí. Kdo by je vykonával, kdyby nebylo i ilegálních imigrantů?

Máte absolutní pravdu. Imigranti zastávají nízko kvalifikované práce, zejména v pohostinství, kde je celá řada nízko placených pozic vyžadujících nízkou kvalifikaci. Zastavení imigrace by zvýšilo ceny, zvedla by se inflace, nebo by se zvýšila automatizace – anebo část od obou.

To vidíme již v přepravě. Řidiči nákladních automobilů vydělávají 150 tis. USD ročně, což vede přepravní společnosti k hledání řešení v podobě samořiditelných vozů.

Pokud se budeme více soustředit na domácí ekonomiku, pak ano, bude nákladnější dovážet zboží a může to vést i ke zdražení v domácí ekonomice. Bude to bolestné, protože nebudete mít tak velké úspory z rozsahu, nemáte levnou pracovní sílu ani strukturu pracovního trhu. Ale v dlouhodobém horizontu to může vytvořit mnohem rovnější společnost. Nestane se to přes noc, ale v dlouhém horizontu je to pozitivní.

Světová ekonomika zpomaluje a recese se zdá být velmi blízko. Je stále vhodné investovat do akcií?

Ano. Kam jinam byste chtěl investovat?

Dluhopisy?

Některé z nich mají záporný výnos. Platíte za to, že si koupíte dluhopis.

Nenecháte své peníze v bance, protože dává nulový nebo záporný úrok. Pokud chcete nějaký výnos, musíte investovat do akcií. Americký akciový trh v současnosti platí atraktivní výnosy. A proto investoři tyto akcie kupují.

Ale když přijde globální recese, výnosy budou klesat a s nimi i cena akcií. Není v současnosti na čase zajistit se před tímto propadem?

Z tohoto důvodu je důležitá diverzifikace. A proto také zlato začíná být atraktivní komoditou. Typicky zlato roste, když roste inflace. Toto není současný případ, protože nemáme inflaci. Ale využívá se jako defenzivní investiční nástroj.

Investoři investují do zlata a investují do akcií. Nevědí, zda a kdy přijde pokles akciového trhu, a tak se potřebují zajistit.

Ve Spojených státech růst akciových trhů táhne především několik málo velkých technologických společností. Vedle nich je ale řada defenzivních společností, které jsou velmi atraktivní a jejichž růst bude nejspíš pokračovat.

Přestože dojde ke zpomalení ekonomiky, řada akcií bude i nadále atraktivních. A tam by se měli investoři dívat.

Do jakých sektorů tedy doporučujete investovat v současné situaci?

Vysoce technologické akcie, které již dlouhodobě rostly a překonávaly růst trhu, pravděpodobně nebudou dobrou volbou.

V každém sektoru ale můžeme vidět podhodnocené akcie. Dokonce i v technologickém sektoru. V průmyslu jsou zajímavé oblasti, kde je možné zavádět automatizaci výroby. Zdravotnictví je poněkud divoká karta, protože politické prostředí je poněkud nejisté.

Zdravotnictví je velmi živé téma ve Spojených státech. Donald Trump chtěl zrušit Obama care a uvolněné prostředky investovat do plnění svých předvolebních slibů. Ale nakonec ji nezrušil. Proč to podle vás neudělal?

Protože je to populární politika pro mnoho lidí.

Výkonnost zdravotního sektoru je špatná, a to navzdory jeho současnému ocenění. Je to dáno i tím, že Donald Trump chce změnit cenotvorbu. Spojené státy platí za léky zdaleka nejvyšší ceny na světě. V USA není žádný centrální vládní systém, který by vyjednával o cenách, jako je v Evropě. Také výrobci generik nebyli schopni dostatečně rychle uvádět své léky kvůli lobbingu, který prodlužoval dobu monopolu výrobců originálních léků.

Donald Trump sice nezrušil Obama care, ale dělá postupné úpravy zdravotního systému. V současnosti se nesoustředí na zrušení Obama care, ale snaží se udělat zdravotnictví dostupnější. To je ostatně totéž, o co se snažil Obama. Donald Trump se soustředí na oblasti Obama care, které nefungovaly. Nesnaží se nastavit zdravotní péči zdarma pro všechny, jak se o to pokoušeli Demokraté, protože je to finančně nedostupné. V tomto směru vstupuje do hry také imigrační politika a i ve zdravotním systému se hraje na xenofobní kartu.

Další nejistotou je, že když se zdravotní systém změní, bude z něj stále dostatek příjmů pro farmaceutické společnosti? Když nebudou moci nadále účtovat vysoké ceny v USA, budou stále tak ziskové? Navíc přibývá distributorů léčiv, kteří snižují marže. Např. Amazon je jedním z nových hráčů v tomto poli.

Zdravotní sektor je pravděpodobně v současnosti nejméně atraktivní oblastí.

Většina technologických společností, které působí celosvětově, jsou americké firmy. A Evropská unie nyní cílí na tyto společnosti nové sektorové daně. Jak vnímáte tuto evropskou reakci na obchodní válku Donalda Trumpa?

Donald Trump byl zatím hodně slyšet, že se Evropa zaměřuje na americké společnosti. A může přijít i nějaká reakce. Donald Trump se ale dosud nezaměřil na jednotlivé technologické společnosti, ani jim žádnými prostředky nepomáhá.

Obchodní války nejsou přínosné pro globální společnosti, jako jsou Apple, Amazon či Google. Jejich růst bude zřejmě utlumený. Ale to může být pozitivní. Nejen proto, že neplatí svůj řádný díl daní, a jejich zaměstnanci nebenefitují z jejich růstu, kromě těch, kteří jsou na nejvyšších pozicích a mají akciové opce.

Např. Amazon chtěl otevřít kanceláře v Bronxu v New Yorku. Ale upustili od toho. Lidé v New Yorku se proti tomu postavili, protože by to zhoršilo dostupnost bydlení. A Amazon již není vítaný.

Růst technologických akcií se zdál být nezastavitelný, ale to již není pravda.

Občas se objevují zprávy o pokroku ve vyjednávání obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou či Evropskou unií. Následně je to opět zpět, protože se objevilo nové jablko sváru. Vidíte nějaký konec obchodní války?

Ne.

S obchodní válkou pravděpodobně budeme muset žít celé příští desetiletí. Je to o síle. USA bývalo globálním lídrem. Nyní posiluje Čína, Indie a doufejme, že také Evropa, která se nyní tříští.

Čína se nevzdá i proto, že čínský prezident je v čele státu na doživotí. Může se tak ohlížet na velmi dlouhé období. Donald Trump nemůže dělat příliš mnoho, protože chce být znovu zvolen. Ale i pak má jen 4 roky.

Obchodní válka s námi bude velmi, velmi dlouho.

Děkuji za rozhovor.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account