Dividendy z akcií jsou velmi podstatnou součástí rentiérského portfolia. Budoucí dividenda je samozřejmě neznámá, ale přesto je na ni docela dobré spolehnutí. Dividenda v minulosti zajistila rentu minimálně 4 % ročně.

Ceny akcií silně kolísají. Jak jsou na tom ale dividendy z akcií? Také zběsile kolísají nebo jsou stabilnější? Udělali jsme si pokus. Podívali jsme se, jak by se vyvíjela výše renty, kterou přinesou dividendy. Zainvestovali jsme 100 000 USD na dobu 30 let a zjišťovali, jak velká dividenda v jednotlivých letech přitékala. Samozřejmě jsme zohlednili inflaci. Zajímá nás pouze reálná hodnota vyplácených dividend.
Tento pokus ukazuje, kolik by dostal rentiér, který by zainvestoval do akcií, o nic se nestaral a jen každý rok inkasoval dividendy. Následující graf ukazuje průměrnou výši obdržené dividendy1
Z grafu je vidět, že průměrná výše inkasované dividendy byla skoro 5 % v prvních letech. Protože akcie i po odečtení dividend překonávaly inflaci, majetek postupně narůstal a výše dividend rostla. Po 20 letech překonala 6 % a po 30 letech dokonce 7 %. Na konci bychom měli přibližně dvojnásobný majetek.
To byla průměrná čísla. Jak to ale dopadlo v dobách, kdy se trhu nedařilo? Jak to dopadlo v pesimistických variantách? Na to nám dá odpověď další graf:
V pesimistickém scénáři je výše dividendy „jen“ asi 3 %. Někdy je takto nízký vývoj dán nízkou dividendou, jindy poklesem trhu a jindy vysokou inflací. Je dobré si připomenout, že pesimistický scénář v tomto případě znamená, že na 90 % to dopadne lépe.
Zatím jsme se dívali na průměrná čísla za dlouhou historickou dobu. Máme tam období i více než 100 let stará.
Jak to vypadalo v moderní době, nám ukáže další graf:

Simulace je za posledních 30 let (od roku 1986). Z ní plyne, že výše renty na počátku byla kolem 4 % p.a. To byla doba, kdy byla vysoká inflace. Akcie ale rostly rychleji. V letech bublin, kdy akcie padaly, renta mírně klesá. Rentiéři samozřejmě diverzifikují a nespoléhají se pouze na akciové investice. Ale akciové investice využívají v hojné míře. Dividendy z akcií jim totiž pomohou ke stabilitě cash flow v delším časovém horizontu.

Petr Syrový, společnost KFP

1Při simulaci využíváme index S&P500 od roku 1871. (Data: Robert Shiller)

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account