Konflikt na Ukrajině způsobuje pád akciových trhů. Poradci a jejich klienti se však chovají velmi obezřetně. „Zatím nepozorujeme žádné neobvyklé nahromadění pokynů k obchodování,“ řekl Andreas Pál, senior viceprezident a vedoucí prodeje ve společnosti Moventum S.C.A. Objevuje se spíše více nákupních než prodejních transakcí.

„Namísto paniky využívají investoři toto období poklesu k nákupům,“ dodal Carsten Gerlinger, generální ředitel a vedoucí asset managementu ve společnosti Moventum AM. „Tento přístup se v minulosti opakovaně ukázal jako správný.“

Navzdory zuřící válce v Evropě v tuto chvíli nezaznamenáváme žádné neobvyklé pohyby ani zvýšenou obchodní aktivitu na naší platformě Moventum. „Od zprostředkovatelské komunity se také dozvídáme, že je lidem v tuto chvíli doporučováno buď počkat, nebo provést další nákupy za nižší ceny,“ zdůraznil Pál.

Přesuny od rizikovějších akciových fondů k dluhopisovým fondům s nižším rizikem také nejsou pozorovány. „Jelikož se v Moventum zabýváme téměř výhradně portfolii, kde klienti nečiní rozhodnutí sami, ale nechávají si poradit, nezaznamenáváme zde žádné velké pohyby,“ zmínil Pál. Obecně platí, že klienti, kteří využijí poradenství, jednají v průměru méně hekticky, a díky tomu dlouhodobě dosahují lepších výsledků.

„Narozdíl od předešlých krizí, kdy trhy utrpěly značné ztráty, tentokrát investoři reagují mnohem obezřetněji,“ řekl Gerlinger. „Toto bylo patrné již v únoru/březnu 2020, kdy vypukla pandemie.“ Namísto paniky využívají klienti takové fáze k dalším nákupům – což se zpětně ukazuje jako správné.

Poradci ani klienti nekupují krátkodobé trendy. „Přirozeně se na trhu objevují také investoři, kteří nyní zvedají ceny zbrojních společností silnými nákupy,“ poznamenal Gerlinger. „Krátkodobý dopad na ceny energií nebo zemědělské produkty se v současné době také neprojevuje.“ Dlouhodobé trendy, jako jsou zvýšené investice do ESG produktů nebo udržitelných fondů, pokračují, stejně jako poptávka po výhodných ETF.

Zdá se, že klienti a poradci chtějí zachovat strategii, která byla vyhodnocena a zavedena jako dlouhodobě úspěšná. „Nezdá se, že by konflikt na Ukrajině byl pro investory bodem obratu, který politika v současné době popisuje,“ uzavřel Pál.

 

Vice informací naleznete na www.moventum.cz.

 

Zdroj: Moventum

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account