Saxo Bank ve svém ekonomickém výhledu pro třetí čtvrtletí roku 2010 uvádí, že krize není zažehnána a  že trhy budou negativně reagovat na pokračování obrovské nerovnováhy na trzích státních dluhopisů. Banka v dohledné budoucnosti i nadále očekává zachování velmi nízkých úrokových sazeb.

{+}

Banka předpokládá pokles cen akcií, protože pravděpodobné zpomalení hospodářského růstu v Číně a pokračující destabilizace dluhopisových trhů v zemích PIIGS (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko) si vyžádá reakci méně insolventních členů eurozóny a neúprosné škrty ve vládních výdajích.

„Očekává se, že výsledková sezóna bude úspěšná, ale spíše z důvodu snižování nákladů než růstu celkových výnosů,“ říká David Karsbøl, hlavní ekonom Saxo Bank.  Karsbøl v dohledné době neočekává růst inflace a celkových výnosů. K negativnímu pohybu u akcií přispějí také obavy z přehodnocení úrokových sazeb hypoték v USA, dalšího nárůstu nesplácených hypoték a zpožděných splátek.

„Současná dluhová krize v zemích PIIGS není zažehnána a jediným způsobem, jak z ní vybřednout, je mnohem rychlejší a mnohem dramatičtější snižování rozpočtových deficitů, než tomu bylo doposud. Rozhazovačná vládní politika vytěsňuje soukromé investice a spotřebu a  očekáváme, že trhy budou negativně reagovat na pokračování obrovské nerovnováhy na trzích státních dluhopisů. Např. rozpočtové škrty v Německu jsou dobrým začátkem, ale nejsou dostatečné,“ dodává Karsbøl.

„Je zřejmé, že akciovým trhům začínají znovu dominovat makroekonomická témata. Neočekáváme, že by výnosy postihl druhý pokles, spíše se ustálí na současných úrovních. Podniky budou pravděpodobně vykazovat dobré výsledky, proto se můžeme dočkat krátkodobého oživení ochoty riskovat. S problémy, které odhalila krize, jsme se ale zatím nevypořádali. Volatilita devizových trhů se v reakci na to pravděpodobně prudce zvýší, takže investorům doporučujeme i nadále zachovávat obezřetnost,“ dodává Karsbøl.

Výhled pro 3. čtvrtletí roku 2010 se zaměřuje na následující oblasti:

Všeobecný komentář k vývoji na trzích

Velký rozpočtový deficit je překážkou hospodářského růstu, což platí obzvláště v současném prostředí, pro nějž je typický nedostatek volných peněz. Podle Saxo Bank se trh bude muset obávat ještě větších disproporcí způsobených pokračujícím rozhazováním státních peněz, čehož jsme byli svědky již při květnovém výprodeji. Analytici jsou ale zároveň také přesvědčeni, že zavládne jistý optimismus v souvislosti s vyššími podnikovými výnosy, které firmy oznámí v následující výsledkové sezóně.

Makroekonomická prognóza

Ve Spojených státech stimulační opatření již nyní ochabují a ve druhé polovině roku dojde pravděpodobně k jejich úplnému ukončení. Saxo Bank se domnívá, že koncem roku by ukončení stimulačních opatření mohlo mít na hospodářský růst negativní vliv. Může dojít k utlumení investiční aktivity v důsledku malého využití stávajících kapacit a v důsledku situace v rezidenčním sektoru, kde je velký převis neprodaných nemovitosti. V případě Japonska Saxo Bank očekává další růst, ovšem jeho tempo pravděpodobně zvolní. Vývozem tažený růst pravděpodobně utrpí v důsledku oslabování eura. Saxo Bank je přesvědčena, že fundamentálním problémem většiny zemí v eurozóně je bezpochyby příliš vysoká zadluženost. Hospodářskou aktivitu však ohrožují také další bezprostředně hrozící problémy. Soukromá spotřeba ve třetím čtvrtletí zpomalí a k lepšímu vývoji situace nepřispěje ani ochablý pracovní trh.

Výhled vývoje na měnových trzích

Saxo Bank očekává, že situace v eurozóně se bude i nadále výrazně projevovat na obecné ochotě riskovat. Analytici se domnívají, že trhy tomuto tématu věnují až příliš velkou pozornost ve srovnání s dalšími makroekonomickými tématy, která by se mohla v následujícím čtvrtletí dostat do popředí,. Mezi tato témata patří například problém zemí komoditních měn, které trpí pod tíhou obrovské realitní bubliny, úsporná opatření a nové snahy o oddlužování veřejných financí, nebo možná debata o nadějích vkládaných do růstu Číny a rozvíjejících se trhů.

Výhled vývoje na akciových trzích

V případě akciových trhů analytici předpokládají v druhé polovině roku 2010 další překážky, což způsobí, že riziková prémie se bude po  delší období držet na vyšších úrovních, a povede v letech 2011 a 2012 k nižším očekávaným výnosům.

Výhled vývoje na komoditních trzích

I ve třetím čtvrtletí bude přetrvávat nechuť k riziku způsobená obavami ohledně výše státních dluhů a následného rizika recese ve tvaru W. Analytici se domnívají, že letošních maxim již bylo. Neustále posilující dolar v kombinaci se zpomalujícím globálním oživením způsobí, že trh bude dobře zásoben, a následkem toho vznikne tlak na pokles cen.

Úrokové sazby

Strategický tým Saxo Bank i nadále pro dohlednou budoucnost očekává politiku velmi nízkých úrokových sazeb.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account