Oblíbené téma posledních dnů – průzkumy  finanční (ne)gramotnosti obyvatel ČR – přineslo další zjištění. Nedávný výzkum LBBW Bank ukázal, že celých 83 % obyvatel, tedy více než čtyři pětiny, sice má povědomí o tom, že jsou jejich finance uložené v bance pojištěny. Ovšem nevědí přesně, do jaké výše.

{+}

Klienti bank většinou vědí, že jejich prostředky jsou v bankách pojištěny. Pouze 6 % si myslí, že své úspory pojištěny nemá a 11 % neví. Co se týče výše, do jaké jsou vklady pojištěny, dokázalo správně odpovědět 28 %. Podle stávající právní úpravy je pojištěno 100 % vkladů, max. však do výše 50 000 EUR. Téměř stejný počet respondentů, 23 %, nedokázal na tuto otázku odpovědět. Od nového roku přitom dochází ke zvýšení pojistné hranice na 100 000 EUR a peníze budou muset být vyplaceny do 20 pracovních dní.

Průzkum také porovnával priority klientů při rozhodování o uzavření nového hypotečního úvěru nebo při refinancování hypotéky u jiné banky. V obou případech hraje i nadále nejdůležitější roli úroková sazba, nicméně oproti červencovému výzkumu klienti kladou nově větší důraz na porovnání provizních poplatků, možnosti předčasného splacení úvěru, a také na dobu fixace. Více si ale všímají celkového poměru cena – výkon a zajímá je i důvěryhodnost finanční instituce.

Jako doplňkovou otázku zajímalo zadavatele průzkumu, zda lidé využívají na internetu sociální sítě a jaké. Ukázalo se, že téměř 49 % lidí používá na internetu Facebook. Ostatní sítě se pohybují od nuly do 4 % zájmu a 48 % dotazovaných nevyužívá žádnou sociální síť.

Výzkum pro LBBW Bank provedla agentura OMD metodou Snapshots a zúčastnilo se ho 542 respondentů z řad široké veřejnosti.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account