Osoby samostatně výdělečně činné platící minimální zálohy na důchodovém pojištění musí počítat s nízkým důchodem. Důchod u zaměstnance a OSVČ se totiž počítá jinak. OSVČ tak mají dvě možnoti, platit na důchodovém pojištění dobrovolně více nebo ještě více investovat. Jak se počítá důchod u OSVČ?

{+}

Výši důchodu každého občana, zamestnance nebo OSVČ, ovlivňuje získaný počet let pojištění a vyměřovací základ za jednotlivé roky. V současné době se při výpočtu důchodu započítávají vyměřovací základy od roku 1986 po současnost. V budoucnosti to bude posledních 30 let před odchodem do důchodu.

OSVČ mají možnost volby

Ze zákona o důchodovém pojištění mohou samozřejmě OSVČ platit dobrovolně vyšší odvody na důchodovém pojištění, což by jim zaručilo vyšší důchod. Nestačí však si dobrovolně platit na důchodovém pojištění více posledních 5 nebo 10 let, jak se některé OSVČ mylně domnívají. Výpočet důchodu ovlivňují výdělky za posledních 30 let. Pro vyšší důchod by bylo nutné platit více 20 a více roků, aby byla penze vyšší. Každý rok však musí OSVČ dodržet minimální vyměřovací základ, i když jsou ve ztrátě. Pro rok 2011 je to měsíčně částka 1 807 Kč.

Proč je lepší zvýšit vlastní investování?

Důvodů, proč zvýšit raději vlastní investice a spoření na penzi, než dobrovolně spořit je celá řada. Hlavní dva důvody jsou:

  • Státní penze bude stejně v příštích letech vlivem demografických změn klesat. Již od října letošního roku odejde do důchodu většina penzistů za horších podmínek, než občané před tímto datem. Pokud si budou mladší OSVČ dobrovolně platit vyšší důchodové pojištění, tak stejně nemají záruku, že jim státní důchod zaručí důstojnou životní úroveň v penzi.
  • Důchodové parametry se budou v příštích letech neustále měnit. Podmínky pro přiznání důchodu se budou zpřísňovat (zvyšování počtu let pojištění, znevýhodňování přečasných důchodů, změna výpočtu důchodu…). V Maďarsku se např. povinné úspory občanů na penzi ve fondech použily k úhradě státních důchodů. Počítat, v případě schválení této důchodové změny do české legislativy, s povinnými vklady do fondů se tedy rovněž nedá.

Podrobnosti o výpočtu penzí pro OSVČ a také definitivní odpověď na otázku v titulku článku najdete v originálním článku na serveru Investujeme.cz.



Komentářů: 10
  1. Daniel Humplík 14 roky

    Souhalsím s posledními body článku, osobně si myslím, že raději budu investovat sám tedy s investiční společností, než abych si zvyšoval vyměřovací základ od státu a na konci doby kdy půjdeme „nepůjdeme“ do důchodu dostal méně než bych měl nárok, protože stát tento kapitál bude potřebovat na něco jiného (např. pokrýt svoje dluhy).

  2. Ondřej Kaplan 14 roky

    Podle mě je také lepší individuálně investovat pomocí investičních společností. Demografický vývoj je neudržitelný a průběžný způsob časem stejně skončí, je jen otázkou času, kdy bude povinné do tohoto pilíře příspívat. Čím dřív člověk začně tím pro něho lépe. Tady peníze v dlouhém časovém horizontu pracují poměrně dobře:)

  3. TP 14 roky

    Čistě matematicky, hypoteticky. Při pravidelné měsíční úložce 1.000 Kč od 25-30ti let může klient dosáhnout zhodnocení v 60ti kolem 1.5 mil. korun. může tak předčasně odejít do důchodu (protože s takovou půjdeme my relativně mladí až v 68-70) a přitom si z investicí přilepšovat pravidelně 5.000 tisíc po dobu 25-ti let s tím, že naspořené peníze se budou i nadále zhodnocovat, tedy klidně 7.000 měs navíc plus důchod řekněme dalších 7.000 je rozhodně v poměru navýšení důch.poj versus investice jednoznačnou odpovědí. Ale to jsou velmi velmi orientační čísla.

  4. Tomáš Bílek 14 roky

    Já souhlasím investovat s investiční společností, k tomu investovat do nemovitostí, které můžu časem předat dětem a některé pronajímat k pasivnímu příjmu. Raději mám radši vše zaslouženě, než čekat na nějaký důchod od státu…

  5. Tomáš Bílek 14 roky

    Pane Podobo, napadá mě jedna otázka, šel byste s 1,5 milionem a 5ti tisíci měsíčně do důchodu? beru to podle sebe a asi bych nešel, protože znám sebe a spoustu dalších lidí, kteří by si stoprocentně šli koupit nové auto a udělali rekonstrukci domku…Nic proti, ale přijde mi to dost málo, rozhodně ne tolik, kolik bych chtěl v důchodu mít…

  6. Ondřej Hauser 14 roky

    Jj, milion a pul je malo. To je pak spatna vyhlidka na 20 let zebraceni.

  7. TP 14 roky

    Jak jsem psal, byl to velmi hrubý odhad, ale klidně takovou nástřel kalkulaci provedu. Přesto, představme si člověka co by dostával pouze 5 tisíc důchod. To by musel celý život mít velmi nízký vyměřovací základ a tudíž by ani neměl na platbu navrhovaného měsíčního investování! Z takovým základem by musel mít velmi nízký plat a nebo jiné okolnosti …..

    Nicméně. Začne-li ukládat 1000 měsíčně na dobu 35 let, ukončí v 65-ti a budu počítat, že chce mít důchod navíc na dobu 25-ti let, tzn. do 90 abych nebyl troškař. Peníze NEVYBERE jednorázově, nýbrž bude čerpat pravidelně …. pakliže bude mít v 65-ti na kontě 1.5 milionu korun a bude vybírat měsíčně 10 tisíc, tak jestli excel nelže a budeme počítat, že mu ty peníze budou ležet na IŽP kde bude v zhodnocení za rok 6 procent, tak vychází že oněch 10 tisíc může čerpat po dobu 21 let .. tzn v 86-ti letech pak bude brat jen 5 tisíc…

    Samozřejmě neberte, že bude chtít auto, že bude chtít rekonstruovat. Tento článek pojednává o připlácení si na sociálce nebo investování!!

  8. TP 14 roky

    Takže ve výsledkum co je podle Vás lepší dávat tisíc korun na důchodové pojištění, které Vám ve výsledku zvedne přísun peněz (důchodu) jen o trošku nebo vkládat 1000 korun na investiční produkt. TO je podle mě zásadní otázka a rovněž zásadní odpověď. Nebo mi ji vyvraťte relevantními argumenty, abych mohl říct, že tomu tak není…

  9. Ondřej Kaplan 14 roky

    do investic rozhodně, ale v žádném případě do IŽP, proti pravidelnému investování prostřednictvím investičních společností má hned několik nevýhod.
    Pojištění je přece od slova pojistit a ne od slova spořit
    OK

  10. Ondřej Kaplan 14 roky

    do investic rozhodně, ale v žádném případě do IŽP, proti pravidelnému investování prostřednictvím investičních společností má hned několik nevýhod.
    IŽP je na spoření příliš drahé
    Pojištění je přece od slova pojistit a ne od slova spořit
    OK

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account