Americká burza - NYSE - akcie - akciový trh
Zdroj: Pixabay.com

Po masivních výprodejích z posledních dnů a týdnů jsme se rozhodli mírně zvýšit globální akciovou expozici. Nastavení akciové složky jsme tak upravili z mírného podvážení na mírné nadvážení. Vedly nás k tomu především valuační důvody.

Například náš proprietární valuační indikátor globálních akciových trhů se po posledních propadech dostal na úroveň -17 %, kterou jsme naposledy viděli v roce 2013. Domníváme se proto, že se již globální akciové trhy dostaly, pro investory s dlouhým investičním horizontem, na relativně atraktivní valuační úrovně, které indikují nadprůměrné zhodnocení ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.

Globální akciové trhy

Velmi vysoká volatilita tady ještě určitě několik příštích týdnů zůstane. Pokud by se dostaly globální akciové trhy ještě níže, na ještě atraktivnější valuační úrovně, jsme připraveni zvážit další zvýšení globální akciové expozici na ještě větší nadvážení vůči srovnávacím indexům neboli benchmarkům.

Investoři, hlavně nepanikařte v ten nejméně vhodný okamžik

Valuace neboli ocenění globálních akciových trhů se podle mých interních valuačních modelů dostalo na přibližně neutrální férové úrovně. Před propadem byly globální akcie mírně předražené a uplynulý propad je pouze vrátil blíže fundamentům, jako jsou tržby, zisky či cash flow. Globální akcie proto momentálně nepovažuji ani za vyloženě drahé, ani vyloženě levně, ale prostě přibližně na správných úrovních.

Akciové trhy

Průměrný globální dluhopisový výnos se dostal na historické minimum 0,87 %. Stejně tak výnos do doby splatnosti klíčového amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností se v uplynulých dnech prudce propadl na nové historické minimum, přičemž se momentálně pohybuje kolem 0,70 %.

Za jinak neměnných okolností (ceteris paribus) platí, že čím více jsou úrokové sazby centrálních bank a výnosy do doby splatnosti relativně bezrizikových dluhopisů nižší, tím jsou akcie atraktivnější. Jinak řečeno, rekordně nízké úrokové sazby by měly pomoci globální akciové trhy stabilizovat.

Výnosy dluhopisů

Americký 10letý státní dluhopis

Globální akciová riziková prémie momentálně dosahuje téměř rekordní úrovně z doby globální finanční krize z přelomu let 2008 a 2009 – Podle tohoto ukazatele jsou momentálně globální akcie relativně vůči dluhopisům nejatraktivnější v historii. Proto máme také akcie v našich investičních portfoliích podváženy výrazně méně než dluhopisy.

Aktuální úroveň implikované globální rizikové prémie na úrovni 8 % je skutečně bezprecedentní a troufám si tvrdit, že bychom se postupně mohli dostat do okamžiku, když začnou investoři rotovat z dluhopisů do akcií. A to by mohlo dynamičtějších investičním portfoliím poskytnout patřičnou podporu.

Globální riziková přirážka

Globální epidemie koronaviru se samozřejmě do dynamiky růstu globálního HDP a dynamiky korporátních zisků minimálně v aktuálním a druhém čtvrtletí výrazně podepíše. To je samozřejmě pro globální akciové trhy negativní faktor. Nicméně se na druhou stranu domnívám, že se již globální akciové trhy po 15% propadu z tržního maxima dostaly na relativně atraktivní valuační úrovně, jež by mohly začít investoru opět pomalu lákat k nákupům.

Velmi vysoká volatilita, viz index volatility či index strachu VIX níže, tady s námi ještě nějakou dobu určitě zůstanu. Na to si musí drobní investoři zvyknout. Hlavní je nicméně nepanikařit, udržet nervy a emoce na uzdě, a nezačít bezhlavě v afektu prodávat zrovna ve chvíli, kdy je úroveň tržního strachu nejvyšší. Naopak! Dlouhodobě úspěšní investoři vykazují tu vlastnost, že dokáží identifikovat zajímavé investiční příležitosti tehdy, kdy je strach na trhu nejvyšší, tj. právě v těchto divokých dnech.

VIX

Autor je investiční stratég Conseq Investment Management

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account