Z průzkumů vyplývá, že v dlouhodobém horizontu jsou ženy úspěšnějšími investorkami než muži. „Je to dané tím, že muži často obchodují a platí za to poplatky, které jim snižují výnosy. Ženy se nesnaží časovat trh a v investicích zůstávají. Je to zásadní rozdíl,“ říká investiční konzultantka Michala Janatová v rozhovoru s Janem Zendulkou ze společnosti Moventum.

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

Možná nepřekvapí, že ženy mají tendenci vyhledávat poradkyni, zatímco muži se v investičních otázkách obvykle obrací na poradce. A jaké jsou ty zásadní rozdíly v investičním chování mezi muži a ženami?

„Je to ve dvou rovinách: Ženy jsou rozvážnější, více dají na radu odborníka, dávají si na čas a do ničeho se neženou. Jejich cílem není být první a vydělat nejvíc, ale splnit si cíle, kterých chtějí dosáhnout. Méně impulsivní chování je v investicích výhodou,“ konstatuje Michala Janatová. „Kdežto muži často soutěží a díky impulsivnosti investiční výkonnost snižují. Na druhou stranu rozdíly jsou dané také výchovou – muži jsou více zaměřeni na matematiku, ženy si v číslech a financích nevěří, do investic se řada z nich raději nepouští, ale to je něco, co se dá změnit. Navíc ženy mají šanci být mnohem lepšími investorkami než muži,“ dodává.

Empatie nebo tah na bránu?

Svůj pohled na investiční chování mužů a žen nabízí také investiční konzultant Jiří Cimpel. „Žena je více empatická a dokáže uvažovat ohledně svého majetku a jeho transferu do budoucna v komplexnější rovině, kdežto muži mají často tah na bránu, kdy z padesáti milionů chtějí udělat „tu stovku, protože to je chlapské číslo“.  Ale naše práce, to nejsou jen čísla. Pomáháme lidem k lepšímu naplnění jejich života, aby si mohli užít koníčků, rodiny, cestování. A takový pohled vidím více u žen než u mužů,“ podotýká.

A vnímá ještě další podstatný rozdíl. „Pro muže je těžší začít čerpat ze svých peněz rentu, je to pro ně bolestnější než pro ženy. Jinak muži by nejraději všechny své peníze dali do akcií, zatímco ženy hledají větší jistotu a diverzifikaci za cenu nižších výnosů. Proto se ženám snažíme dodávat více odvahy a s muži více řešit rizikové scénáře tržních poklesů akcií.“

Uchovat hodnotu majetku

Michala Janatová má se svými klienty podobnou zkušenost. „Když se loni v březnu akciové trhy propadly o 40 % nebo akcie zrovna procházejí menší korekcí, denně mi klienti volají: A už něco nakoupíme? A měli bychom něco dělat? Sami chtějí se svým portfoliem aktivně hýbat a využít příležitosti. Nikdy se mi ale nestalo, že by mi v těchto obdobích zavolala žena. Nevadí jí, když v médiích píší, že bitcoin zrovna prorazil své maximum. Ženy jsou disciplinovanější investorky. Dávají si více času na rozhodnutí, ale pak se drží finančního plánu a svých cílů.“

Bohatí lidé přistupují k investicím jinak než ti, kteří si svůj majetek teprve budují nebo jsou již v předrentiérském období. Jiří Cimpel se věnuje také wealth managementu, proto nabízí srovnání. „Zajímá nás pohled na celkový majetek klientů, řešíme s nimi otázku generačního transferu jejich majetku, řešíme rizika, naplnění jejich cílů atd., ale mnohem více se na toto téma díváme i z pohledu psychologie daného člověka, jak pro něj budou dané investice komfortní. Ne vždycky je větší výnos lepší cestou. Bohatí lidé chtějí uchovat hodnotu majetku, který v životě pracně vybudovali, aby se vlivem inflace, chybných rozhodnutí nebo nesprávného způsobu čerpání majetku jejich finance neztenčovaly.“

 

Jan Zendulka bude jedním z řečníků na FINfestu, a to na workshopu Trendy ve finančním poradenství.

Michala Janatová

Členka rady AFP ČR, nezávislá investiční a majetková  konzultantka

Téměř celý svůj profesní život se věnuje investicím. V rámci skupiny ČSOB, kde strávila dlouhých 14 let,  prošla všemi fázemi investičního procesu (od vypořádávání obchodů k tvorbě investičních produktů, až po celkovou podporu distribuční sítě ČSOB Private Banking). V průběhu své práce v ČSOB si také doplňovala své teoretické znalosti a v roce 2013  tak získala prestižní mezinárodní titul CFA (Chartered Financial Analyst).

Na začátku roku 2018 se rozhodla využít své znalosti a zkušenosti pro svůj vlastní byznys a začala pracovat jako investiční konzultant na volné noze. Jejím cílem je přispět ke zlepšení kvality, a tím pádem i reputace finančního poradenství v České republice. Kromě toho také píše články a nahrává rozhovory na svůj investiční blog. Od roku 2019 působí v pětičlenné radě Asociace finančních poradců ČR, kde se zaměřuje především na oblast vzdělávání a také na propagaci a rozvoj placeného finančního poradenství.

Jiří Cimpel

Člen rady AFP ČR, majitel poradenské firmy specializující se na honorované investiční poradenství a wealth management

Ve financích jsem od roku 2002. Jsem držitel titulů EFA a EFP. Jsme členy AFP ČR i britské FEIFA. Jsem majitel poradenské firmy specializující se na honorované investiční poradenství a wealth management. Aktuálně máme v poradenském mandátu přes 550 mil. Kč. Jako firma pomáháme našim klientům k tomu, aby se z nich stali rentiéři a svou rentu si také dokázali udržet po zbytek života. V rámci AFP ČR jsem zvoleným členem rady asociace.

Jan Zendulka

Obchodní ředitel pro Českou republiku a Slovensko

Zkušenosti v oblasti obchodu získával Jan Zendulka od roku 2006 v Londýně jako konzultant u společnosti L&C LLP. Po návratu do České republiky v roce 2010 pracoval ve společnosti Real Treuhand Real Estate and Development, podniku banky Raiffeisenbank, než v roce 2013 u VH Investments převzal jako specialista na investice zodpovědnost za portfolio klientů. V roce 2015 založil Jan Zendulka podnik Just Invest, v němž byl zodpovědný za strategický management.

„Mým hlavním úkolem je Moventum přiblížit poradcům v Česku a na Slovensku. Obzvláště představení četných výhod, které Moventum poradcům nabízí, i aktivní podporu při startu a během spolupráce,“ říká Jan Zendulka.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account