akcie
Zdroj: pixabay.com

Akcie po celém světě klesají v reakci na jestřábí projev předsedy Federálního rezervního systému (Fed) Jaye Powella. Během necelých deseti minut Powell zasáhl investory po celém světě, kteří se obávají, co to může znamenat pro zářijové zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC).

Domníváme se, že to, co jsme viděli v Jackson Hole, nebylo ani tak předzvěstí toho, co FED udělá příště, jako spíše prvním dějstvím broadwayského představení všichni aktéři se řídili daným scénářem, ale než spadne opona, může se mnohé změnit.

Na základě dat očekáváme, že FED v září nenápadně přejde k méně jestřábímu kroku, jakým je zvýšení o 50 bazických bodů.

Co se stalo v Jackson Hole?

„Jak jsem očekávala, Powell byl velmi jestřábí,“ konstatuje Kristina Hooper, vedoucí stratég globálních trhů společnosti Invesco Ltd. Jak dodává, mluvil tvrdě a zopakoval, že snižování inflace bude bolet. Naznačil, že Fed je v zájmu boje proti inflaci ochoten „vjet do ekonomiky kamionem Mack“: „Podnikáme rázné a rychlé kroky ke zmírnění poptávky, aby se lépe přizpůsobila nabídce, a k udržení ukotvených inflačních očekávání. Budeme v tom pokračovat, dokud nebudeme přesvědčeni, že je práce hotova. „

Powell také zdůraznil, že FED bude po určitou dobu udržovat vyšší sazby: „Historická data důrazně varují před předčasným uvolněním politiky.“

Ozval se také sbor dalších členů FOMC, kteří ve svých rozhovorech minulý týden poskytli velmi jestřábí postoje. Zvláště agresivní byla Loretta Mesterová, která tvrdila, že FED bude muset zvýšit sazbu federálních fondů nad 4 %.

Jaký je názor Kristiny Hooper na schůzku?

Uznávám, že Powell musel udělat to, co udělal. FED musí pokračovat ve své jestřábí rétorice, aby nadále vyvíjel tlak na snižování inflačních očekávání. Koneckonců slova nic nestojí.

Také se domnívám, že pokud Fed neočekává rychlé snížení sazeb, pak musí skončit na úrovni, která je únosná. A to zase znamená, že bude muset provést obrat k méně jestřábímu postoji spíše dříve než později.

–  Ale co je nejdůležitější, uklidňuje mě skutečnost, že FED hodlá i nadále záviset na ekonomických datech, jak znovu zopakoval Powell.

Co by se mohlo stát v září?

Na základě údajů očekávám, že FED v září nenápadně přejde k méně jestřábímu zvýšení o 50 bazických bodů. Uvažujme následující:

  1. Inflační očekávání

Průzkum spotřebitelů Michiganské univerzity ukázal, že inflační očekávání spotřebitelů se stávají lépe ukotvenými v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Inflační očekávání na jeden rok dopředu činila v srpnu 4,8 % oproti 5,4 % v červnu. Na pět let dopředu činila inflační očekávání v srpnu 2,9 % oproti 3,3 % v červnu.

Index nákupních manažerů S&P ve službách. Minulý týden byl překvapivě špatný, když dosáhl hodnoty 44,1, což je výrazně pod očekáváním a je to také nejnižší hodnota od května 2020. To naznačuje, že se chystá výrazný pokles výdajů ve službách; jinými slovy, FED již „udeřil americkou ekonomiku palicí po hlavě“. A Powell správně přiznal, že některé dopady nedávného zvýšení sazeb se v datech ještě neprojevily. Můžete si to zařadit do kategorie „špatná zpráva je dobrá zpráva“.

Nyní je nepravděpodobné, že by toto odradilo FED od zpřísňování, ale měla by se zvýšit pravděpodobnost, že se FED obrátí k méně jestřábímu postoji a v září zvýší sazby o 50 bazických bodů. Poté bude postupovat mírnějším způsobem, přičemž nakonec dojde ještě k několika zvýšením o 25 bazických bodů.

Před dalším zasedáním FEDu budou samozřejmě k dispozici další data. Do 21. září je ještě daleko a může se stát mnoho věcí, ale domnívám se, že existuje šance, že FED v září nenápadně otočí. Možná jste slyšeli o „chvástání se ctnostmi“ – „humble brag“ (výraz, který byl před několika lety poměrně oblíbený u mých dětí) – mám podezření, že o „drobném obratu“ možná uslyšíte i v budoucnu.

  1. Zprávy z Číny

Kromě pesimismu trhu kolem FEDu se v posledních měsících objevilo mnoho pesimismu ohledně Číny. Zdá se však, že se to poslední dobou změnilo, protože Čína na nedávném zasedání Státní rady oznámila řadu opatření na podporu růstu, přičemž tato stimulační opatření činí více než 1 bilion jüanů. Mezi opatření patří i značné finanční prostředky na investice do infrastruktury.

To by mohlo být pro čínskou ekonomiku pozitivním faktorem, který by mohl působit proti některým protivětrům, kvůli nimž mnozí ekonomové revidovali prognózy růstu pro letošní rok směrem dolů.

 

Zdroj: Invesco

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account