Jak zajistit klienty na stáří? Jaké produkty zvolit pro pravidelné investování? A jaké pro jednorázové vklady? Jak může vypadat konkrétní portfolio pro konkrétního klienta? Zvolit fondy, certifikáty nebo drahé kovy? Nebo něco jiného? Čtěte a diskutujte názor finančního poradce Luboše Macharta!

Pracujících ubude, důchodců přibude

Jak se zajistit na stáří? Tato otázka je určitě předmětem diskuse během mnoha setkání s klienty. To, že je třeba se na stáří aktivně připravovat a nespoléhat jen na stát, nelze zpochybnit. Populační strom České Republiky nám jasně říká: Do budoucna bude ubývat aktivně pracujících občanů a bude přibývat důchodců. Zkuste si kliknout na graf níže a pak stiskněte tlačítko “Animace”.

Strom života

Když vezmeme v úvahu ještě další faktory, jako například nepružnost státního aparátu, neefektivita průběžného financování starobních důchodů a další problémy včetně nedořešené penzijní reformy, kdy jedna vláda nastaví směr a druhá ho zase úplně otočí, nezbývá nám nic jiného než se na stáří zajistit sami.

machart

Luboš Machart

spolupracující poradce

Bonnet_Logo_150x44

Naše možnosti

Nejlepší možností jak se zajistit na stáří je vytvoření pasivního přijmu. V ideálním případě by se budoucí důchodce neměl spoléhat na stát. Měl by mít vlastní příjmy např. z pronájmů, vlastní firmy, z renty a podobně.

Tohoto stavu však podle statistik dosáhne ale naprostá menšina lidí. Klienti, kteří jsou schopni si vytvořit dostatečný pasivní příjem, bývají často schopnými investory. A těm ostatním nezbývá než si – v tom lepším případě – aspoň dlouhodobě spořit.

Náš produkt je nejlepší. Opravdu?

Jak se tedy zajistit na stáří? Z globálního pohledu je recept jednoduchý. Dlouhodobě investovat do vhodně nastaveného portfolia produktů. Taková trochu „knížecí“ rada… Diverzifikace je téměř mantrou. Ale co uslyšíte, když si poslechnete zástupce jednotlivých společností, které poskytují spořicí a investiční produkty? Každý říká: „Náš produkt je výborný, vhodný, nejlepší“. Rozhodně bychom neměli sázet na jeden produkt. Složení portfolia na stáří by mělo reflektovat osobnost klienta. Základní postup je stejný. Po určení volného cash flow postupujeme určením investičního horizontu. Máme dvě základní informace. Následně volné prostředky rozdělíme v individuálním poměru mezi oblast pravidelného investování (část volného cash flow) a jednorázového investování (stávající úspory).

Pravidelné investování

40%Aktivně řízená dlouhodobá investiční strategie (případně program životního cyklu)
40%Doplňkové penzijní spoření (vhodné z hlediska státního příspěvku a nízké nákladovosti)
10%Riziková část (sektorový fond, privátní trader , atd.)
10%Pravidelná investiční strategie do investičních kovů (tak aby objem nepřesáhl 10% pravidelné částky spoření)

Jednorázové investice

35%Nákup investiční nemovitosti pozemku či budovy (zde mohou být i nemovitostní fondy)
35%Vlastní podnikání (investicí do svého podnikání můžeme výrazně zvýšit své volné prostředky)
20%Zajištěné investiční certifikáty (omezují riziko a nabízejí zajímavý výnos v krátkém horizontu)
10%Riziková část (Akciové, dluhopisové fondy, soukromé dluhopisy, bonusové certifikáty, atd.)

Omezení ztrát

Největší rizika z dlouhodobého horizontu jsme odstranili již diverzifikací. Ta bohužel vede k rozmělnění jednotlivých investovaných částek a k vyšším transakčním nákladům. I rozdíl půl procenta dokáže z dlouhodobého hlediska udělat velký rozdíl v konečné částce. Proto vždy hledáme nejlepší poměr mezi náklady a výkonností. Tím se můžeme přiblížit dokonalému zajištění na stáří.

Příklad investora

Věk 40 let, cílový věk 65 let, drobný živnostník. Volné cash-flow na pravidelné investování 3.000. Kč. Stávající úspory 400.000. Zde uvedené produkty volím jako příklad k diskusi. Existují i další alternativy.

Pravidelné investování:

 • Aktivně řízená dlouhodobá investiční strategie: Conseq Horizont Invest 1000 Kč měsíčně do 65 let.
 • Pravidelná investiční strategie do investičních kovů: InBisGold iiplan 300 Kč měsíčně. Volba Zlato/Stříbro. Při nízké úložce volit nízké gramáže = nízké riziko správce.
 • Doplňkové penzijní spoření: Conseq Dynamická strategie s garancí zbytek volných prostředků = 1700 Kč

Jednorázové investování:

 • Garantovaný investiční certifikát: Jakýkoliv od solidní společnosti se splatností cca 3-6 let. Nominální hodnota cca 50.000 Kč.  Příklad: https://www.rb.cz/osobni/sporeni-a-investovani/investicni-certifikaty
 • Investice do vlastní nemovitosti (rekonstrukce, vlastní prostředky do hypotéky) 200.000 Kč.
 • Vlastní podnikání (reklama, rozšíření atd.) 100.000 Kč.
 • Riziková část:
  • Sektorový fond: V současné době fondy Farmacie a biotechnologie.
  • Bonusový certifikát splatnost 3-6 let s nominální hodnotou 50.000 Kč.
  • Soukromý dluhopis 3 roky splatnost 6 % výnos a podobně

   

Jak byste zajištění na stáří u modelového klienta řešili vy? Jaké konkrétní produkty byste navrhovali a proč?

komentářů 12
 1. Pro mě osobně velké překvapení, že se dá do drahých kovů investovat pravidelně v řádech stokorun…

  3

  3
  • Jan Rettich 5 roky

   Pokud Vám nevadí marže 30% plus, tak je to jistě parádní volba! :D

   2

   1
   • Author

    Ve článku to není dostatečně rozebráno. Lze spořit od stokorun, ale hodně záleží, jakou výslednou gramáž budeme kupovat. Od té se odvíjí marže výrobce. Samotná marže produktu je čistě na vůli poradce. Takže to bude o lidech a jejich přístupu.

    3

    2
    • Jan Rettich 5 roky

     Tak v tom Vašem článku píšete, že “při nízké úložce volit nízké gramáže”. My jsme analyzovali různé tyto programy pravidelného investování do zlata a u většiny takových programů je marže v rozmezí 25-50%. Ruku na srdce. Myslíte, že je to pro klienta dobrá služba? Já tedy ne! Stejně tak jako si nemyslím, že je dobrá služba Rentier na 25let.

     5

     1
     • Author

      V pravidelném spořícím programu pro klienta nevidím problém za předpokladu,že klient nechce volit jednorázový nákup a chce investici rozložit pravidelně. Rozhodně to není to samé jako Rentier na 25 let. Otázka do “pranice” jak by jste řešil nákup investičních kovů vy, za předpokladu že klient chce nakupovat pravidelně?

      2

      2
     • Jan Rettich 5 roky

      Popravdě nejsem příliš fanda investic do komodit a už vůbec ne skrz pravidelné spořící programy (důvod jsou hlavně ty extrémně vysoké marže, o kterých jsem psal výše). Klienta, který by měl takový požadavek jsem za celou svou kariéru neměl. Tyhle programy si klienti sami od sebe nekupují, ty se jim prodávají. Takže se omlouvám, ale tomu já prostě nefandím, čili ani nedám návod, jak postupovat.

      P.S.: Omlouvám se, komentář mi nejde vložit pod ten Váš.

      0

      1
 2. Ondřej K. 5 roky

  U zabezpečení na stáří hodně záleží na samotném nastavení poplatků. Dost často totiž zajišťuji klienty okolo 30 let věku, takže máme před sebou horizont 30-40 let odchodu do penze. Na takovou dobu předplácet, ať už ve fondu nebo v komoditních spořeních, je nesmysl.

  Klienta můžeme zabezpečnt takto: (seřazeno podle “kvality poradenství”)

  1) Pouze IŽP
  2) Pouze PP (DPS)
  3) Fond životního cyklu s předplacením na celou dobu
  4) Fond životního cyklku s předplacením na 0-10 let
  5) Portfolio složené z fondů a doplňkových produktů (zlato, DPS,… nikoliv IŽP)

  Podle mě poradce na úrovni 4-5 udělá pro klienta dobrou službu, diametrálně odlišnou od úrovně 1, která je nejběžnější :-)

  Děkuji kolegovi z Bonnetu za pěkný článek.

  5

  3
  • Jan Rettich 5 roky

   Fond životního cyklu, byť jen na 10 let předplacený není dobrá služba pro klienta!

   Ty body 1-3 je čirá zlodějina. S předplacenými poplatky na 30 let dopředu se poslední dobu setkávám velmi často. Vždy se ptám, kolikrát od té doby co jim to poradce prodal, se za nimi zastavil, aby je informoval, jak se fondům daří, jestli není potřeba udělat nějaké změny atd. Většinou dostávám odpověď, že ani jednou. Nechápu, jak si někdo může předplatit službu na 30 let, když většinou ani neví, kde bude a co bude dělat za rok!!!

   Myslím, že bodem 5 (výběrem jednotlivých fondů) teprve dobrá služba začíná, nikoli končí. :-)

   1

   2
   • Ondřej K. 5 roky

    Také považuji za dobrou službu úroveň 5 (když už jsme definovali kvalitativní žebříček :-) ), ale upřímně si přiznejme, že kdyby byli klienti z 90% alespoň na úrovni 4, tak jsme všichni spokojeni a v tu chvíli se bavíme o tom, jak jim portfolio dělat lepší a sofistikovanější. Nevím jak vy, ale já spíš zatím narážím na situaci, kdy klienta dostávám z “žumpy” k něčemu smysluplnému.

    1

    1
    • Jan Rettich 5 roky

     Ne, že by mi činilo nějaké velké potěšení tahat klienty ze žumpy, tak jak jste to nazval, ale i toho se docela často účastním. :-)

     Tento týden jsem měl 2 neskutečné perly. O jedné už jsem psal ve vlákně E&S (klient 55let, předplacené lifecykle od ČPI a C – Quadraty na 30 let v kombinací s mnoha miliony uloženými v jednorázově placeném KŽP) a druhý klient ještě větší peklo (Kombo hypo vs. KŽP), mraky stavebních spoření (cílovky v rodině přes 8Mil), nesmyslné pojistky.

     Na obě schůzky jsem šel s lehkou obavou, jak klienti informaci o tom, že díky své důvěřivosti přišli (v 1. případě o cca 100k plus, v druhém to bylo asi 1Mil Kč), jak toto unesou. Musím říci, že oba unesli situaci statečně, oba přiznali, že slepě důvěřovali a nijak si neověřili informace, a že z toho neměli poslední dobou dobrý pocit a v podstatě přiznali, že je jejich chyba, že se o své peníze tak špatně starají a skoro se mi za to i omlouvali.

     Dobrá zpráva pro oba tyto klienty je, že jsme se domluvili na krocích, díky kterým budeme eliminovat další škody do budoucna na možné minimum a zapracujeme na tom, aby jejich portfolia již nyní fungovala efektivně. Velké díky patří mým kolegům z Comsense Capital, bez kterých bych nebyl schopen připravit tak dobré analýzy současného stavu a návrhy na opatření do budoucna.

     3

     1
     • Author

      S taháním klientů ze žumpy naprostou souhlasím. Také sem se již setkal a není to vůbec dobrý pohled. Oba případy, jak jste popsal jsou neskutečné Já jsem potkal např: 1 mil. Kč na Ižp, atd…

      1

      2
 3. Jan Maňák 5 roky

  K pravidelné části téměř nemám připomínky. Článek sice vypadá, jako že cíluje podporovat fyzické kovy (a fyzická aktiva obecně), ale budiž, osobně bych do toho nešel, ale v 10% podílu to je akceptovatelné. Btw když pokud vím, že stříbra se platí DPH.

  Zarazilo mě ale, že podílové fondy v jednorázové části jsou zahrnuté pouhými 10% a ještě jako jedna z mnoha alternativ.

  Vezmu postupně. Dvě největší složky, nemovitosti a vlastní podnikání rozhodně nejsou universální položky.

  Většinou, kdo řeší nemovitost, řeší spíš hypotéku a ne investování. Kdo má vlastnické bydlení zajištěné, má v nemovitostech obvykle významnou část vlastního majetku, že bych dál nemovitostní složku nenafukoval.

  Nemovitostní fondy … nelikvidní aktivum přeměněné na likvidní investici. Teď fajn, ale to je přesně ten případ, kdy volatilita (nízká) nepopisuje riziko. Když už, koupil bych si fond nemovitostních akcií, které mají tendenci se chovat spíš jako dluhopisy.

  Vlastní podnikání je fajn, ale ale také někdy sežere veškerou volnou hotovost a jindy tato složka není relevantní. čili dát do něho právě 35% mi přijde jako nepravděpodobný scénář … obvykle dáte tolik, kolik po vás firma vyžaduje a nebo kolik máte.

  A pak tam máme certifikáty. Upozorňuju na kreditní riziko. Kupujete dluhový cenný papír jediného emitenta, který narozdíl od fondu není nijak diverzifikovaný. Taky neznáte strukturu poplatků schovaných vevnitř. Narozdíl od vkladu není pojištěný. Ale rozumím, že garance u některých konzervativních konstrukcí certifikátů je lákavá.

  Moje portfolio je postavené jinak, převážně fondy, převážně ale nejen vlastní, z velké části akciové, ale mám trochu obavu, že po 6-letém rustu trhů je čas trochu zkonzervativnit … čast fondů v USD. Část fondů, že by mohly dobře fungovat v období vyšší volatility.

  5

  2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account