Německé úřady uskutečnily razii v kancelářích banky ABN Amro ve Frankfurtu v souvislosti s širším vyšetřováním možných daňových úniků při transakcích týkajících se obchodů s akciemi a výplatou dividend. Uvedla to dnes banka s tím, že s úřady spolupracuje.

Mluvčí bankovního domu dodal, že němečtí úředníci kontaktovali kvůli dalším informacím také vedení banky v Amsterodamu. Tam ale kanceláře prohledány nebyly.

Německá strana informace odmítla komentovat.

Razie v ABN Amro je součástí širšího vyšetřování týkajícího se mnoha bank a investorů. Vyšetřovatelé zkoumají jejich úlohu v podvodných obchodech, které se měly uskutečňovat několik let až do roku 2012. Dotkly se několika zemí v Evropě, včetně Německa, Belgie, Dánska a Rakouska. Daňový úřad v Dánsku uvedl, že kvůli těmto obchodům přišel o dvě miliardy USD (46,2 miliardy Kč), v Německu se podvody odhadují na více než pět miliard eur (127,8 miliardy Kč).

ABN Amro loni oznámila, že její bývalé subjekty se přímo a nepřímo zúčastnily operací označovaných jako „cum-ex transakce“. Dodala však, že její zapojení do skandálu bylo omezené, napsala agentura Reuters.

Cum-ex transakce souvisí s nárokem majitele akcie na dividendu. Podezřelé transakce se měly uskutečnit v den, ke kterému se registrují majitelé akcií, kteří budou mít právo na vyplacení dividendy, nebo těsně před tímto termínem. Akcie se mohou prodávat buď s nárokem na dividendu pro nového majitele, což se označuje jako cum, nebo bez nároku, tedy ex, což umožňuje získat vrácení daně z kapitálových výnosů. Obchody cum-ex obvykle zahrnují obchody přes hranice v rámci syndikátu bank, investorů a hedgeových fondů, aby se vytvořil dojem mnoha majitelů, z nichž každý má nárok na vrácení daně.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account