kalkulačka
Zdroj: pixabay.com

Globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti se dostal na nové historické maximum, které momentálně činí 17,8 bilionu dolarů. Zároveň platí, že těchto 17,8 bilionu dolarů činí více než 20 % všech globálně emitovaných dluhopisů. Tudíž více než pětina všech dluhopisů na globálních finančních trzích nese záporný výnos do doby splatnosti.

 

Záporný výnos do doby splatnosti přitom znamená to, že pokud si investoři tyto dluhopisy koupí a budou je držet až do jejich splatnosti, s jistotou realizují ztrátu. Navíc musíme zdůraznit, že globální objem dluhopisů se záporným reálným výnosem do doby splatnosti, tedy nominálním výnosem sníženým o míru inflace, je ještě daleko větší. Tyto situaci označujeme jako finanční represi (anglicky financial repression).

Můžeme také říci, že dluhopisy jsou z globálního hlediska momentálně nejdražší v historii, neboť průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti dle agentury Bloomberg je momentálně na historickém minimu na úrovni 0,87 %. Investoři to dnes proto nemají s investicemi do dluhopisů vůbec jednoduché a jsou nuceni hledat přijatelnější alternativy.

 

Autor je investiční stratég společnosti Conseq Investment Management.

1 komentář
  1. Daniel Grunwald 5 měsíci

    Dluhopisy se obecně zdají jako výhodný investiční nástroj, ale již několik mých (a nutno říct že vzdělaných) známých naletělo firmám které dluhopisy emitovaly jako tzv. Ponziho schéma (můžete je najít snadno třeba na webu http://www.rizikovedluhopisy.cz), od té doby se dluhopisům obloukem vyhýbám.

    0

    0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account