euro
Zdroj: pixabay.com

Na celém světě panují těžké chvíle, avšak pozornost je věnována úředníkům z Evropské centrální banky, kteří čelí jménem spotřebitelů v eurozóně téměř neřešitelnému dilematu.

Graf: Úrokové sazby tentokrát problémy s eurem nevyřeší

Graf výše ukazuje, že euro kleslo na nejnižší úroveň od počátků společné měny pod paritu s dolarem, a zároveň zdůrazňuje, že zvýšení tržních úrokových sazeb zatím nijak nepřispělo k zastavení tohoto propadu. Poklesy měny samozřejmě jen prohlubují problémy eurozóny s inflací a pro některé na trhu jsou důvodem k tomu, aby banka agresivně přistoupila k dalšímu zvyšování sazeb.

Přesto, jak ukazuje i sazba Euribor v grafu, očekávání dalšího zpřísňování je nyní silně promítnuto v cenách – a měna stále není silnější. „Pro mě jako investora do dluhopisů, který sleduje měnové trhy z vedlejší linie, je rizikem spíše to, že čím víc bude ECB zpřísňovat, tím hlouběji se eurozóna propadne do recese, a tím víc to oslabí euro a zhorší pozici těch, co nakupují v dolarech,“ vysvětluje Ario Emami Nejad, portfolio manager Fidelity International.

V minulosti mohly být řešením tohoto začarovaného kruhu německé exportní zisky, které vyplývaly ze slabšího eura, ale vzhledem k dynamice cen plynu a elektrické energie, která je ve hře, je tentokrát slabší kurz pro Berlín stejně bolestivý. Jak se často stává, i tentokrát může dojít na centralizovaná opatření, která budou podpořena nebo financována solventnějšími vládami eurozóny.

ECB se v minulosti tváří v tvář prudkému růstu nabídkové inflace držela na uzdě. Je jasné, že chce po deseti letech pohotovosti vytáhnout úrokové sazby ze záporného teritoria, ale jakmile to udělá, čelí situaci, která se jí skutečně vymyká z rukou. Vlastní zvyšování sazeb ze strany Fedu neutralizuje jakýkoli dopad na euro.

Velký výpadek inflačních čísel v USA by mohl tento odhad poněkud změnit a podnítit trh, aby začal počítat s koncem zpřísňování sazeb v USA. Evropští politici však možná budou v příštích dnech sledovat první dopady kroků nové britské premiérky Liz Trussové. Její plán na omezení cen energií byl vyčíslen na více než 100 miliard liber a podobné kroky mohou být pro silněji zadlužené vlády eurozóny nedostupné. Řešení problému s plynem se však nyní zdá být pro záchranu ekonomiky a zastavení pádu eura zásadnější než jakékoli zvýšení sazeb.

 

Zdroj: Fidelity International0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account