Sestavit a optimalizovat portfolio v období vyšší volatility, která dnes vládne na trzích, může být pro mnohé investory „tvrdý oříšek“. Nejefektivnější obranou proti kolísání trhu je rozložení investic v čase a snaha nepodlehnout davovému šílenství v době panických výprodejů.

{+}

Chce to pevné nervy, ale historicky platí, že v těchto obdobích vydělali jen ti trpěliví, říká potfoliomanažer Jakub Sýkora z investiční společnosti SFM Group.

Jak aktuálně vnímáte akciové a dluhopisové trhy?

Jakub Sýkora (JS): Aktuální situace na akciových trzích odpovídá očekávání našich fondových manažerů. Na začátku roku se odráželo nadšení investorů v růstu trhů. Následně však trhy poznamenaly negativní zprávy typu zadlužení eurozóny, podezřelých statistik a  podobně. Nicméně co se týče budoucího vývoje, předpokládám, že se trhy budou pohybovat okolo nuly nebo lehce nad ní. Faktorů, které ovlivňují trh, je spousta, tudíž si na přesnou prognózu vývoje netroufnu. Myslím si však, že trhy svého dna ještě nedosáhly, a proto připouštím další negativní tendence. Dluhopisy bych sice třídil, ale jako složku v  portfoliu bych je určitě nějak razantně nepodvažoval, dle mého názoru potenciál mají. Akorát bych se snažil načasovat dno akcií a v ten moment nakoupit. Ostatní složky v portfoliu bych zanechal přibližně ve standardním poměru souvisejícím s typem investora.

Zařadil byste do sestavy portfolia mladé trhy? Jsou schopné konkurovat vyspělým trhům?

JS: Mladé trhy mají bezesporně vysoký potenciál růstu, vysoký výnos je však za cenu vyššího rizika a volatility. Do portfolia bych tyto trhy zařadil a také máme fondy, které do těchto zemí investují. Rozhodně by však investoři neměli investovat podstatnou část prostředků jen do mladých trhů, rozumně bych to viděl tak na 20 až 25 % z  akciové části portfolia. Víme, že tyto ekonomiky ustály krizi v mnohem lepší kondici než ekonomiky vyspělé a nejsou tolika zadlužené, ale investice třeba do amerických akcií mají zase jiné výhody. V dlouhodobém horizontu připouštím možnost, že by se mladé trhy svým růstem mohly čím dál více přibližovat k vyspělým trhům.

Do jakých fondů nebo konkrétně investičních instrumentů investovat v období vyšší volatility, se kterou se dnes potýkají trhy?

JS: Drobnému investorovi bych doporučil investovat pravidelně, tedy rozkládat investici v čase, a tím průměrovat ztráty. Samozřejmě se touto metodou průměrují také zisky, ale myslím si, že to je nejúčinnější obrana proti vyšší volatilitě. Dále je podstatné načasovat si vstup na trh, což je však těžký úkol i pro zkušené investory. Výběr jednotlivých instrumentů a alokace by se měly odvíjet od míry kolísavosti trhu. Pak už je na každém investorovi, jakou zvolí taktiku, aby ve volatilním prostředí minimalizoval ztráty. Podstatnou roli hraje psychologie investorů, čímž mám na mysli bezhlavé stahování investic při hlubokém poklesu a panice na trzích. Investoři by v těchto situacích měli být trpěliví a vyčkat, až se trhy odrazí ode dna, postupně začnou mazat ztráty a vrátí se k růstu – vždyť tyto tendence jsou historicky dokázány.

Kdo je schopen kvalifikovaně radit při investování? Zvládne to finanční poradce? Pokud se investor rozhodne investovat sám, kde má hledat informace?

JS: Pokud finanční poradce rozumí problematice investování, zajímá se o klienta, zjišťuje jeho cíle a potřeby a nejde mu jen o provizi, určitě může investorovi poradit. Problém je v tom, že by lidé měli být více finančně vzdělaní, aby byli schopni s finančním poradcem diskutovat. Jistě mohou poradit také bankovní a nebankovní zprostředkovatelé, ovšem platí, že v bance mají na klienta většinou méně času. Co se týče „investování na vlastní pěst“, řadu potřebných informací lze najít na internetu. Je zapotřebí vyhledávat nejen informace o investování, ale sledovat i aktuální dění na finančních trzích, makroekonomická data, hospodářské výsledky firem apod.

Chcete si přečíst, co by Jakub Sýkora poradil investorovi – třicátníkovi – nebo co si myslí o garantovaných fondech? Přečtěte si celý článek na serveru InvesticniWeb.cz.Komentářů: 7
 1. Ondřej Záruba 14 roky

  Volatilita není největší problém.Daleko více starostí mi dělá přesná identifikace kreditního rizika a systematické riziko obecně ve finančním sektoru.Člověk dneska nemůže spoléhat na žádný annual report finanční instituce,protože ty podstatné informace v něm nejsou obsaženy.Určitě je mají k dispozici regulatorní orgány, ovšem ty mají takový blbý zvyk je zveřejňovat v agregované podobě, takže to není moc použitelné.

  Druhá velice významná kapitola v oblasti práce s rizikem je pro mě inflace.Tam aby se v tom taky čert vyznal.Koukat na peněžní zásobu nestačí v době,kdy všichni drží ceny dole,aby nepřišli o zákazníky.A když pak přijde zase nějaká sranda jako v 10/08, tak zase bude všechno jinak.

 2. Michal Mička 14 roky

  Jestliže budeme zastánci teorie Efektivního trhu, potom nám z dlouhodobého hlediska bude jedno, zda-li volatilita krátkodobě vzrostla.
  V době nejistoty dochází ke zvýšené volatilitě, a to i souvisí se zvyšující se korelací, čemuž se můžeme vyhnout při hledání zajímavých investičních příležitostí, které jsou minimálně korelovány ( komodity, měny, úrokové sazby,kapitálový trh…).

 3. Jan Maňák 14 roky

  To p. Záruba – řekl bych, že míra defaultů v portofoliu v průběhu roku 2008 docela dobře ukázala, kdo má vlasní nezávislý kreditní research a kdo se spoléhá jen na externí rating.

  Jesti volatilita je nebo není problém závisí na toleranci klienta vůči riziku. Ti rizikově averzní velmi často prodávali riziková aktiva ne dně v Q1/2009. Přeji Vám co nejvíc těch se železnou nervovou soustavou ….

  to p. Mička – musím Vám oponovat, respektive vnímám ve Vašem příspěvku nesoulad. Ta zvyšující se korelace zasáhla na vrcholu krize všechny třídy aktiv, včetně komodit, měn (zejména těch s vysokými úrokovými sazbami). Jediná aktiva, která posilovala byly vládní dluhopisy zemí G7, dolar, jen a švýcarský frank. Možná zlato. Diverzifikace na vrcholu krize nefungovala. Dnes je situace zase jiná, ale přesto při růstu volatility na trzích roste i korelace mezi různými rizikovými třídami aktiv.

  Proto bych dekorelaci hledal nejen jako směs několika trhů (akcie, dluhopisy, měny, komodity, real estate atd), ale jako kombinaci několika „alfa strategií“, napříkald spread strategií na akciové indexy, tvar výnosové křivky atd. Vnímám rostoucí poptávku do široce diverzifikovaných produktech absolutního výnosu, které kombinují alfa strategie z několika trhů při nízké korelaci vůči každému z nich (beta blízká nule).

 4. Ondřej Záruba 14 roky

  Volatilita hodnoty aktiva je pouze malou složkou agregované veličiny,které považuji za riziko investice.Nemyslím si,že by klienti měly začít vystupovat z pozic,protože roste průměrná denní volatilita.Zřejmě narážíte na dvouciferné poklesy hodnoty.To ale není volatilita.Podívejte se na třeba Citi.Tam to prostě spadlo před třemi lety z 50 USD na 1 USD od té doby to nešlo přes 5 USD.To přece není o averzi k volatilitě.Článek mluvil o volatilitě ve smyslu toho,že volatilita vzrostla nebo je vysoká.Předpokládám,že měl autor na mysli to,co zmiňuji já.

 5. Michal Mička 14 roky

  Volatilita v případě hodnotového přístupu není správným ukazatem pro měření rizikovosti investice.
  Pro sestavení portfolia s nízkou korelací, můžeme využít finančních derivátů, které nám zajistí v některých případech zajímavější riziko-výnosový profil než v případě přímo drženého podkladového aktiva.
  Jinak souhlasím s p.Maňákem v tom, že v období špatné nálady na trzích dochází ke zvyšování korelací jednotlivých tříd aktiv. Proto doporučuji volit i alternativní způsoby investování ( opční strategie,popř.investiční certifikáty)

 6. Jan Maňák 14 roky

  Pane Zárubo,

  Myslím, že jsem nemluvil o tom, že by klienti MĚLI vystupovat v období vyšší volatility z pozic, ale prostě že to dělají, bez ohledu na to, zda to je dobře nebo špatně a obvykle taky bez ohledu na názor jejich poradce.

  Nemyslím, že bych se kdy odkazoval na denní volatilitu. Ostatně i index VIX měří volatilitu indexu S&P na měsíční bázi. Jako fondař spíš uvažuju o volatilitě v delších časových úsecích.

  Ne rozdíl od Vás se nedomnívám, že volatilita je pouze malou složkou rizika, ale vnímám ji jako vyčíslení celkové úrovně rizika investice, ať už je způsobená kreditním rizikem, úrokovým rizikem, FX rizikem atd. ¨

  K té Citině:
  třeba oceníte tento článek:
  http://blog.atimes.net/?p=932

  Pokud máte pocit, že volatilita na úrovni 250% v tomto případě nesignalizovala riziko, tak se názorově poněkud vzdalujeme…. :))
  (dlouhodobá vol akciových trhů se pohybuje okolo 15%)

 7. Ondřej Záruba 14 roky

  Nene,já se s Váma nepřu ani se Vám nesnažím vkládat nic do úst.Máte na věc jen jiný pohled než já.Volatilitě přikládáte prostě větší váhu než já.Obecně volatilitu vnímám spíše jako signál nervozity trhu.Fundament to ale není.Řadil bych to někam k psychologické analýze.Já a moji kolegové spoléháme hlavně na fundamenty,takže odtud plyne můj pohled na věc.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account