Panika, výprodeje, nejvýraznější a nejdelší propady za několik let, několikamiliardová ztráta nejbohatšího muže světa… Opět se pravděpodobně dostáváme do bodu, kdy horší zprávy budou následovat po těch původně nejhorších a budou následovány ještě horšími. Je tady panika…

{+}

… období bezesných nocí investorů věřících v nepřetržitý růst a zároveň období radosti pro investiční oportunisty.

Na pohled velmi hezkých propadů se investoři dočkali na US trzích v pondělí, kdy index S&P 500 klesl o 6,66 % a DJIA o 5,55%. Investoři z těchto cifer už tak nadšení určitě nebyli, evropské a  asijské akciové trhy pokračovaly v tomto trendu také v úterý, na pražské burze se ještě dopoledne hned několikrát pozastavovalo obchodování s několika menšími tituly.

Jsou USA AAA, nebo ne?

Je zajímavé, že posledním hřebíkem do rakve při současných panických výprodejích bylo snížení ratingu USA ze strany ratingové agentury (a to přitom její konkurenti rating ponechaly na nejvyšších hodnotách). Ukazuje se, že i přes (nejspíše oprávněnou) kritiku ratingových agentur kvůli jejich liknavosti, nekompetentnosti a opožděným reakcím na dění na trzích („jsou to jen lidé, kteří mohou dělat chyby“), zůstává jejich názor pro mnoho investorů směrodatným. Což je vzhledem k tomu, že trojice agentur se prakticky neumí dohodnout na tom, jak špatně na tom USA vlastně jsou, dosti zarážející.

Velmi srandovně dnes také vyznívají výroky prezidenta USA Baracka Obamy, že USA vždy byly, jsou a budou zemí s ratingem AAA a nějaká agentura na tom nic nezmění. Američané se nikdy nevyznačovali přehnanou skromností, ale trochu pokory by neuškodilo. Obama se snaží hasit požár, který již nemá pod kontrolou, a trhy na to také reagují po  svém. Jak trefně poznamenal Ken Veksler ze Saxo Bank ve svém forexovém blogu, „3 roky žije popíráním a bojem, aby získal zdánlivou kontrolu. Pozdě chlapče, příliš pozdě.

Štěstí přeje odvážným a připraveným

Nevím, jestli akciím pomůže další kvantitativní uvolňování a  přijde nějaká korekce dnešní korekce. Investorům ale nejspíše došla trpělivost, a tak před sebou máme propady, které byly na spadnutí již delší dobu.

Celý text článku si můžete přečíst na serveru Investujeme.cz.

A jaký ohlas má krize podle Vašich zkušeností?

komentáře 3
 1. Pavel Mareš 9 roky

  “Investoři z těchto cifer už tak nadšení určitě nebili”
  já nejsem nadšen z pravopisu

  1

  0
 2. Osobně si myslím, že dochází ke slevám a dozrál čas pomalu začít investovat, ale to bych poradila jen hodně zkušeným a agresivním klientům, kteří už mají něco za sebou. Co se týká USA, tak ty pro mě AAA nikdy nebyli, jsem trošku škarohlíd.

  0

  0
 3. Michal Mička 9 roky

  Na trzích je vždy mnoho možností jak participovat na jejich poklesech. Otázkou, kterou dnes nikdo nedokáže s jistotou předpovědět, je, zda-li trhy budou klesat či růst.

  0

  0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account