Penzijní fondy loni vydělaly 4,6 miliardy korun. To je o dvě miliardy korun více než v roce 2009. Důvodem je, že penzijní fondy nesmí v daném kalendářním roce vykázat ztrátu, což je nutí investovat pouze do produktů, které jsou v některých případech pro klienty zcela nesmyslné.

{+}

Penzijní fondy připsaly klientům za loňský rok zhodnocení v průměru 2 %. O rok dříve to bylo 1,5 procenta. Vzhledem k 1,5% inflaci tak reálné zhodnocení za loňský rok dosáhlo 0,5 procenta.

Nejvíce zhodnotil prostředky účastníků Allianz PF, který dlouhodobě připisuje zhodnocení okolo 3 %. Naopak nejméně se v loňském roce dařilo ČSOB PF Progres. Ten  vydělal pouhé 1 %. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Partners.

Podle Josefa Rajdla, analytika společnosti Fincentrum, loni penzijní fondy klientům připsaly v průměru o 0,5 % více než v roce 2009. Našly se však i 2 výjimky, které předloňské výsledky v roce 2010 zopakovat nedokázaly. Přesto Rajdl výsledky fondů nekritizuje. Fondy totiž podle něj měly srovnatelné zhodnocení jako jiné konzervativní produkty. Většina lepších spořicích účtů držela své zhodnocení rovněž na úrovni 2 %. A na stejné úrovni se u většiny bank pohybovaly také termínované vklady do jednoho roku.

Martin Novotný, analytik společnosti Broker Consulting, upozornil na to, že za posledních 5 let pouze dva fondy vydělaly více, než z hodnoty vložených peněz ukousla inflace, a to Allianz PF a  Generali PF. Třetím fondem, který si podle výsledků vede dobře, je Aegon PF. Ten je ovšem nejmladší a v prvních letech jeho výnosy dotoval akcionář.

Na opačném konci žebříčku výnosů je ČSOB PF  Progres, který v průměru účastníkům připsal 1,35 % ročně.

“Penzijní připojištění zůstává lákavé stále jen pro účastníky vyššího věku, kteří díky státnímu příspěvku a relativně krátké době do získání nároku na výplatu starobní penze mají zajištěn výnos přesahující i deset procent ročně, a pak pro zaměstnance, kterým přispívá jejich zaměstnavatel,” zdůraznil pro server iHNed.cz Martin Novotný.

Zdroj: iHNed.cz

Jaký máte Vy názor na roli penzijních fondů ve finančním prostředí ČR? Vyplatí se do nich investovat a nebo je výhodnější hledat jiné cesty? Pomohlo by případné zmírnění podmínek pro investování fondů k jejich zatraktivnění?

1 komentář
  1. Michal Mička 10 roky

    Výnosy PF nejsou nijak překvapivé vzhledem k tomu, do čeho investují.

    0

    0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account