Petr Borkovec - Partners

Petr Borkovec, spoluzakladatel, partner a generální ředitel Partners Financial Services, obdržel předžalobní výzvu od společnosti XIXOIO. Její aktivity přirovnal k Ponziho schématu. „Mám své názory okamžitě smazat,“ píše v příspěvku na Linked In, v němž o předžalobní výzvě informuje. (Aktualizováno 5. 10. v 11:30 o vyjádření Xixoio.)

Společnost XIXOIO již několikátým rokem tvrdí, že vytváří infrastrukturu pro tokenizaci. Ta by zjednodušeně měla umožnit firmám získat kapitál nikoli prostřednictvím akcií, ale pomocí kryptoměnových tokenů. Tokenizace váže hodnoty projektů digitálně na blockchain. Hodnota projektu se rozdělí mezi jasně daný počet tokenů a ty se nabídnou k prodeji. Token si můžete představit jako digitální akcii – jen mnohem chytřejší,“ uvádí XIXOIO na svých stránkách.

Petr Borkovec nicméně označil veřejně produkt společnosti XIXOIO za Ponziho schéma (nebo platformu pro jeho provozování) – tedy za systém, v němž nedochází k investicím, ale zhodnocení investorům je jen fiktivně připisováno, nebo je vypláceno z peněz investorů (či podvedených), kteří přicházejí později. „Provnizní schéma „kvazifondu“ pod paragrafem 15, který nesmí být veřejně distribuován. 1 % měsíčně provize. Takže to určitě nebude dašlí černá díra,“ uvedl kupříkladu Petr Borkovec podle jím zveřejněné předžalobní výzvy.

„Já v tom první příspěvku reagoval na ten jejich článek na iDnes a komentoval jsem sousloví „takový nekonečný či plovoucí dluhopis“. Tedy, že toto mi zní jako takové ponziho schéma nebo spíše jako platforma pro provozování ponziho schéma. Já jsem tedy nepsal, že XIXOIO je ponziho schéma, ale napsal, že ten produkt, co údajně vyvíjí, mi zní jako ideální platforma pro provozování ponziho schémat, tedy nekonečných plovoucích dluhopisů,“ upřesnil k našemu dotazu Petr Borkovec.

Xixoio přitom vytváří přinejmenším zdání velké společnosti a odborníků na kryptoměny. Pořádají nejrůznější diskuse a konference, kterých se účastní i lidé z České národní banky (ČNB). A spustila svou kryptoměnu XIX. K dnešnímu dni činí součet investic do tokenu XIX a akcií firmy lehce přes 450 milionů korun,“ uvedl Richard Watzke, zakladatel XIXOIO, v rozhovoru pro týdeník Hrot, který vyšel 6. srpna 2021. Má to ale háček…

Ještě k 3. 10. 2021 uvádí web Eteherscan.io pouze jediného vlastníka kryptoměny XIX s pouhými 56 transakcemi. Nízký počet transakcí může být dán přechodem na jiný blockchain. „Informace z Etherscan nejsou pro posuzovaní současné situace (od 1. 8. 2021)  relevantni, neb na Ethereum nezapisujeme, resp. zapsalo se tam v minulosti pouze uvedených 56 transakcí/ transferů – nyní zapisujeme od 1. 8. 2021 jinam (do Blockchainu Genesis) – kam už jsou nebo postupně budou zapsány všechny historické transakce související s nákupy tokenu XIX a jsou samozřejmě zapisovány všechny nové transakce po 1. 8. 2021,“ odpověděl koncem srpna na náš dotaz Petr Glos, manažer zákaznické péče XIXOIO.

Ovšem jediný majitel? To, že je z pohledu Etherscan pouze jeden vlastník  může být způsobeno tím, že tokeny byly mintovány do poolu = do jedné konkrétní adresy poolu (dnes říkáme “tokenpoolu”),“ dodal Petr Glos.

Nezávislý odborník na kryptoměny, který si nepřál být jmenován, ale redakce jeho identitu zná, k tomuto vysvětlení uvedl: „To jinými slovy říká: všechny ty tokeny jsme vytvořili ze vzduchu, vlastníme je my a prodáváme za námi stanovenou arbitrární cenu dál (tokenpool), ale protože je ve veřejném blockchainu vidět, že s nimi dál nikdo nehejbe, dost možná je nikomu ani neodešleme, jen vezmeme peníze, tak jsme si vytvořili svůj soukromý blockchain, který máme plně pod kontrolou. Jinými slovy je to taková excelovská tabulka, do které zapisujeme, komu jsme co prodali a za kolik (genesis blockchain).“

„Problém xixoio je, že nabízí blackbox projekt s velkým marketingem a humbukem kolem, velmi nedůvěryhodné pozadí bez historie nebo spíše s pochybnou historií (firmy v likvidaci – viz. justice, neplacení koncipientů dle skupina advokátní koncipienti na jobs.cz apod.), označují se za „bankovní“ a pořádají „krypto bankovní“ konferenci a nemají bankovní licenci, sbírají peníze od „neznalého“ retailu a ty peníze jdou přímo jim na účet výměnou za novou kryptoměnu bez pozadí, historie i likvidity atd. Spousta znaků velmi rizikového a nedůvěryhodného projektu. A důvěryhodnosti nepřidalo ani zveřejněné odměňování nekvalifikované distribuce a MLM systém, na kterém to běží,“ uvedl Petr Borkovec.

O Ponziho schéma se ale podle Petra Borkovce přímo nejedná: „Jak přímo pan Watzke uvedl, oni nejsou Ponziho schéma, protože nevyplácí žádné peníze. Tak to má asi pravdu. Nevidím do pozadí toho, co se stane, když budu chtít tu jejich kryptoměnu odprodat a nebude kupující.“

Jsou ovšem i kladné názory na XIXOIO. Ten kupříkladu 11. září 2021 pro iDNES.cz vyjádřil Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities:Xixoio se snaží nabídnout dosud málo rozšířenou formu financování nově vznikajícím projektům. Ty by skrze takzvanou tokenizaci mohly nalézat investory, kteří by svými penězi přispívali k převodu myšlenek na reálný business. Ve své podstatě se jedná o konkurenci zaběhlým modelům financování, která může být atraktivní pro nezkušené inovátory a startupisty.“

Pozitivních názorů na Xixoio je možné nalézt mnohem víc. Rozhodně víc než negativních. Za tím ovšem může být spíše než skutečný přínos společnosti její právní oddělení a advokátní kancelář Rowan Legal, která zaslala i předžalobní výzvu Petru Borkovci.

Kupříkladu v jedné facebookové diskusi se objevila řada názorů na XIXOIO ve stylu: „Je to scam! Si sám polož otázku, k čemu by něco takového, jako tokenizace firem, mělo být dobré a proč by to mělo být potřebné. Něco nefunguje, aby jsme to potřebovali řešit takto?“ nebo Podvod. Už si nakupil, preto sa ti lubi?“ či „Aka je likvidita? Ako dopadli peniaze z bacca? Ake su udaje z justice? Kto vlastni tokenizovanu firmu a aka je jej vysledovka, predikcia, kunkurencia? Staci si dohladat par udajov a hned vies ci je to scam.“ a řada dalších. Diskusní vlákno bylo během pár hodin odstraněno…

Petr Borkovec si za svými názory stojí. Na předžalobní výzvu zareagoval jejím zveřejněním, nikoli odstraněním kritiky XIXOIO. Poslali jsme dotaz do společnosti XIXOIO, zda bude následovat i žaloba. Jakmile obdržíme její odpověď, do článku ji přidáme.


Vyjádření XIXOIO – doplněno 5. 10. 2021 v 11:30:

Tato předžalobní výzva byla reakcí na nepravdivá tvrzení pana Ing. Petra Borkovice týkající se XIXOIO a.s. a je poslední výzvou k nápravě situace úmyslně vyvolané panem Ing. Petrem Borkovcem. Doplňujeme, že argumentace a odůvodnění předžalobní výzvy společnosti XIXOIO a.s. vyplývá z vlastního textu předžalobní výzvy, ve které jsou také formulovány jasné požadavky vůči panu Ing. Petru Borkovcovi. Předžalobní výzvu pan Ing. Petr Borkovec sám zveřejnil na sociální síti LinkedIn, jak správně uvádíte.

V tuto chvíli je otázka podání vlastní žaloby předčasná, jelikož nejprve vyčkáme na reakci pana Ing. Petra Borkovce. Další komunikací ve věci předžalobní výzvy společnosti XIXOIO a.s. vůči panu Borkovcovi byla pověřena advokátní kancelář ROWAN LEGAL.

Lenka Keehnen, tisková mluvčí XIXOIO

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account